Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 6074
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Koncert, o którym warto zapomnieć – list od Czytelnika

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 14 listopada 2008, 8:01
Aktualizacja: 13:29
Autor: Mariusz M.
Fot. Archiwum
Kontrowersyjny występ gwiazdy rosyjskiej sceny w stolicy Karkonoszy. Żanna Byczewska nie przyłożyła się do wieczoru na prowincji. Nie podbiła serc publiczności, która wyszła zawiedziona. Tym bardziej, że cena biletów była dość wygórowana.

W skrócie o koncercie można powiedzieć, że się odbył i to tyle... Artystka i jej ekipa wzięły pieniądze za udział, a bilety nie były tanie. Ocena dotyczy koncertu Żanny Biczewskiej, a nie jej twórczości, która niewątpliwie jest bardzo wartościowa.

Założeniem koncertu była prezentacja muzyki starorosyjskiej, starokozackiej i innej mającej korzenie w rdzennej kulturze wschodniej w możliwie czystej formie. Tak to zapowiedział na wstępie muzyk i jednocześnie mąż artystki, Giennadij Ponomariew. Tego samego spodziewała się publiczność, która liczyła na klimaty z płyt samej Byczewskiej oraz Bułata Okudżawy, czy też Włodzimierza Wysockiego. Co w zamian otrzymaliśmy?

Koncert miał być zagrany na głos i dwie gitary. Tymczasem odbył się na głos i muzykę z tzw. pół-playbacku, gdzie od czasu do czasu partner i mąż piosenkarki - próbował dodać do tego kilka fraz - co prezentowane było z taśmy, ale mu nie wychodziło. Często nie trafiał nawet w tonację dostając wzrokową reprymendę od solistki.

Sama Żanna Biczewska rozczarowała serwując skomercjalizowaną składankę. Nie były to prawdziwe soczyste starorosyjskie pieśni, lecz jej uładzone wersje dla ludu. Zapowiedziała, że będzie mówiła po polsku, mówiła natomiast po rosyjsku przeplatając polskimi wyrazami. Jej wypowiedzi pomiędzy utworami były chaotyczne, nie kończyła zaczętych myśli.

Kuriozalna była reklama polegająca na tym, że po każdym utworze, z zadziwiającą nieporadnością artystka prezentowała płyty, z której pochodziły utwory. Podnosiła ich okładki, które wymykały jej się z dłoni często myląc się i poprawiając. Czy to wielkość miasta, w którym występowała, sprawiła, że Byczewska potraktowała występ ulgowo?

Byłem zmuszony opuścić to żenujące widowisko przed czasem. To obraza dla muzyki i jeleniogórzan. Brawa Biczewskiej się należały, ale tylko za całokształt. Na pewno nie za jeleniogórski wieczór.

Od redakcji:
Opublikowany tekst jest listem naszego Czytelnika i nie odzwierciedla poglądów redakcji. Zachęcamy wszystkich, którzy czytają nasz portal, do tej formy kontaktu ze społecznością związaną z Jelenią Górą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 14-11-2008 8:24
...może oni popili przed tym koncertem dlatego sie tak pogubili...
~EWa 14-11-2008 10:17
Autor ma trochę spózniony refleks bo koncert Żanny Biczewskiej był tydzień temu.Odnoszę też wrażenie , że byliśmy na dwóch różnych.
~Redaktorskie bajdurzenia 14-11-2008 10:24
Panie red.Mariuszu co pan plecie! To, że był pan uprzejmy wyjść nie oznacza, że występ nie podobał się widzom. Jak może wypisywać podobne bzdury! Pani Biczewska dostała oklaski na stojąco od całej sali. Może pan był na występie w dyskotece i pomylił pan daty.
aleksandraW 14-11-2008 10:39
Ponomariow - jeśli już spolszczamy, a poza tym zgadzam sie z autorem: koncert - ŻENADA!!! I ktoś powinien to artystce wprost powiedzieć... Śmiem nawet twierdzić , że była pod wpływem...
~Redaktorskie bajdurzenia 14-11-2008 10:44
Panie red.Mariuszu co pan plecie? To, że ma pan antyrosyjkie fobie widać jak na dłoni. Rozumiem, że Doda bardziej zaspokaja pańskie wyrafinowane gusta. Pani Żanna Biczewska dostała od sali oklaski na stojąco i to długie oklaski. To światowej klasy artystka.
~TI 14-11-2008 11:57
Coś a'la Mandaryna ze wschodu ;) hehe i mandaryn nie trafiający w ton ;)
~x do Redaktorskie bajdurzenia 14-11-2008 15:07
Ja też wolę jedną polską Dodę od stu rosyjskich wyjców;-)
~Krokus Jazz Festiwal 14-11-2008 17:48
A ja wolę Ewę Bem, która w niedzielę o godz. 20.00 wystąpi w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej. Też światowej klasy artystka. Jak będzie. Przyjdźcie, przekonacie się.
~ 14-11-2008 19:04
Pani Żanna Biczewska jest starszą panią, urodziła się w 1944 roku. Może w dniu występu była w gorszej kondycji. W tym wieku tak może być. Zdarzało się to nawet Edith Piaf. Na żywo nie da się wyciąć - tak jak po występie w telewizji - słabszych fragmentów.
~EWa 14-11-2008 19:59
O gustach się nie dyskutuje.Na koncercie byli ci co znają repertuar Żanny Biczewskiej .Autor listu trafił na koncert najprawdopodobniej przez przypadek.Wyszedł wcześnie to i nie słyszał pieśni Okudżawy.
~Sabath 14-11-2008 22:30
zdarza się że wszystko jest stuczne i że ludzie śpiewają i rozmawiają z playbacku za czym oczywiście nie przepadam bo wolę już posłuchać dukającego się nadawcy niż słuchać go z playbacku bo teledyski mi już wystarczą dziękuję
~Tee do Sabath 15-11-2008 6:03
A byłeś na koncercie tej Biczewskiej? Bo czasami nie zawsze trzeba gadać dla samego gdakania. Z "listu czytelnika" wynika, że śpiew był wykonywany przez nią, a tylko sama muzyka była z playbacku. A że nie mówiła czysto po polsku? Trudno. Ona nie przyjechała popisywać się czystą polszczyzną lecz śpiewać. Gdy zachodnie gwiazdy przyjeżdżają to cieszymy się jak powiedzą choć jeden wyraz po polsku.
~Mariusz M. 15-11-2008 10:55
Cieszę się że mój list wywołał dyskusję. Wszak w sztuce o to również chodzi, aby poruszyć nasze umysły, także na polu przeciwstawnych poglądów. Chcę się ustosunkować do kilku uwag , które wydają się w stosunku do mojej osoby nizasłużone: 1. Rosjan jago naród bardzo szanuję i poszedłem na koncert z umiłowania tej kultury właśnie. To, co w niej cenię to szczerość wypowiedzi, oparcie na wiekowych, kształtowanych przez pokolenia wartościach. Tu natomiast - w tym kontekście czuję się oszukany przekazem z taśmy, zlekceważeniem przygotowania repertuaru, komercjalnym podejściem do prezentacji swojej sztuki. Nie interesuje mnie polityka tylko, ludzie w ich głębokiej wyszukanej formie. Sam jak większość Dolnoślązaków mam pochodzenie wschodnie i kulturę rosyjską traktuję wręcz jako rodzimą - bo korzenie mamy wspólne, a dostałem produkt po prostu nieszczery, komercyjny i niechlujny.... 2. De gustibus non disputandum, więc nie to oceniłem. Muzyka prezentowana przez artystkę jest muzyką na której ten naród wyrósł, dlatego wykonanie jej wymaga bardzo wysokich standardów. Przeczy temu wymachiwanie okładkami płyt po każdym utworze, granie z półplaybacku, chaotyczne nieprzygotowane myśli pomiędzy utworami. Nie tak ma wyglądąć koncert rosyjskiego barda - bo to zobowiązuje. Nie każdy tak wnikliwie odbiera przekaz kulturowy - jakim jest tak wyjątkowa muzyka i ja to szanuję. Ludzie tam przyszli posłuchać pięknej rosyjskiej muzyki i na pierwszy rzut ucha to dostali. Ale ja mam prawo do oceny i upomnienia się o szacunek dla kultury i tej publiczności której jestem częścią. Nie chcę przez to powiedzieć że ktoś z publiczności pomylił się wstając i bijąc brawa po koncercie, upominam się tylko o przyzwoite rzemiosło muzyczne, które tym wybitnym artystom niewątpliwie jest znane.... 3. Z mówienia po polsku nie uczyniłem zarzutu tylko z zapowiedzi. Po co zobowiązywać się do czegoś czego się nie potrafi i lepiej jak mówi w swoim rodzimym języku, gdzie jak sądzę dla większości te proste ludzkie przekazy byłyby zrozumiałe. A tak wyszedł chaotyczny zlepek pourywanych myśli. 4. Zgadzam się, że Pani Żanna Biczewska ma prawo do słabszego dnia jak każdy człowiek, szczególnie w tym wieku i podczas wyczerpującej trasy. Ale ja wolałbym jakby usiadła z mikrofonem i gitarą i szczerze zaśpiewała nam kilka lirycznych rosyjskich lirycznych piosenek. Na scenie zawsze najlepiej broni się prawda i tego sprwadzają się moje uwagi. Pozdrawiam wszystkich, których poruszył mój tekst i oddaje szacunek Pani Żannie Biczewskiej, której brawa na stojąco należą się choćby wyszła na scenę i nas tylko pozdrowiła. Ciekawe co będzie się działo po Krokus Jazz Festival....?
~Tee 15-11-2008 19:24
Faktycznie ona kiedyś śpiewała tylko z gitarą i bez żadnego playbacku. I to było piękne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group