Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 3379
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Komunikacja miejska: koszty rosną, pasażerów ubywa

Środa, 23 marca 2011, 9:31
Aktualizacja: Czwartek, 24 marca 2011, 7:53
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Komunikacja miejska: koszty rosną, pasażerów ubywa
Fot. TEJO
Samorządowcy oczekują ze strony dyrekcji i pracowników MZK nowatorstwa w poszukiwaniu sposobów na wzrost rentowności firmy. Między innymi o tym ze związkowcami działającymi przy Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym sp. z o. o. w Jeleniej Górze rozmawiał zastępca prezydenta Hubert Papaj.

– Ta firma jest o tyle specyficzna – powiedział H. Papaj, odpowiadając na pytania gości – że wymaga ustawicznego dofinansowywania z budżetu miasta, bowiem zaspokaja głównie potrzeby mniej zamożnych mieszkańców. Koszty eksploatacji rosną obiektywnie (koszt jednego „wozokilometra” to dziś 3,13 zł), liczba pasażerów jest coraz mniejsza, a wśród nich rośnie odsetek korzystających z biletów ulgowych, lub wręcz przejazdów bezpłatnych – czytamy w komunikacie jeleniogórskiego magistratu.

Stąd ze szczególną starannością miasto musi patrzeć na ekonomię MZK i oczekiwać zarówno ze strony dyrekcji, ale też wszystkich pracowników nowatorstwa w poszukiwaniu sposobów na wzrost rentowności firmy. – Nie jest naszym priorytetem oszczędzanie przez cięcie etatów, ale racjonalizacja działań i struktur. Skoro wiadomo już, że autobusy linii 6, 7 i 9 przewożą łącznie niemal 60% wszystkich pasażerów, to należy sieć i harmonogram przejazdów podporządkować takim relacjom – podano w komunikacie.

Stąd m.in. badanie potoków pasażerskich, by sprawdzić, ilu pasażerów,, na jakich odcinkach i przy użyciu jakich biletów dokonuje przejazdów. Przy okazji okazało się, jak znacząca jest grupa jeżdżących na gapę. – Na jednej z moich linii – powiedział kierowca uczestniczący w spotkaniu – mam teraz dwukrotnie wyższą sprzedaż biletów w autobusie, niż dawniej, bo ludzie wiedzą, że są badania. Może się więc okazać, że wzmożenie kontroli biletów będzie dobrym panaceum i na przyszłość.

Przedstawiciele związków zgłosili kilka spraw, które ich zdaniem wymagają uregulowania już teraz, odnieśli się do zbiorowego układu pracy, kwestii dodatków płacowych, bezpieczeństwa kierowców w czasie pracy, narażonych na akty chuligaństwa i in. H. Papaj zapowiedział, że wyjaśni wszelkie zgłaszane problemy i podczas kolejnego spotkania. Za kilka tygodni dyskusja powinna skupić się na działaniach naprawczych w niezbędnych przypadkach – poinformował Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
299
Nigdy
20%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group