Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 7069
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Komunia niczym małe wesele

Niedziela, 14 maja 2017, 6:01
Aktualizacja: 6:03
Autor: Ania
Region: Komunia niczym małe wesele
Fot. Archiwum
Dzieci z wielu parafii po raz pierwszy w życiu przystępują do komunii świętej. Dla niektórych rodzin jest to okazja do organizacji ogromnego przyjęcia, które często przypomina małe wesele. Wiąże się to też z niemałymi wydatkami. Huczna komunia nie odpowiada jednak wszystkim. Księża zwracają też uwagę, że powinno to być przede wszystkim przeżycie duchowe.

W przypadku niektórych rodzin komunia wiąże się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, ile wydaje się na poszczególne rzeczy. Zwykła alba bowiem nie wszystkim wystarcza. Dla niektórych konieczne są też dodatki. Ich ceny są bardzo zróżnicowane, w zależności od wyboru. Choć nawet wianek potrafi kosztować kilkadziesiąt złotych, a wymyślne buty 200 złotych.

Wiele osób przyjęcie komunijne organizuje w restauracji. O ceny zapytaliśmy jedną z mam z powiatu jeleniogórskiego, której syn w czerwcu przystąpi do komunii świętej. Powiedziała nam, że zaczynają się one od 50 zł za osobę. Choć w powiecie jeleniogórskim rodzicom jest i tak łatwiej, bo do wyboru mają naprawdę wiele lokali. Są miejscowości na Dolnym Śląsku, gdzie rodzice na co najmniej rok wcześniej muszą zarezerwować salę, żeby inni ich nie uprzedzili, a większość ofert opiewa na 120 zł za osobę.

Goście też mają nie lada wyzwanie, bo dzieci liczą na prezenty z okazji komunii. Od lat kupowane są rowery i tablety. Ostatnio modny stał się smartwatch, czyli zegarek m.in. z aparatem i funkcją słuchania muzyki. Oczywiście wszystkie te podarunki to nie lada wydatek.

Są jednak rodziny, które wybierają bardziej kameralną wersję uroczystości.
- Komunię organizujemy w restauracji, ale będą tylko rodzice, chrzestni i dziadkowie - mówi Magdalena z Jeleniej Góry.

Komunia wiąże się z ogromnymi emocjami dzieci. Warto jednak zadbać o to, żeby nie miały one związku tylko z prezentami, ale także duchowym przeżyciem. Jak mówią często kapłani, to ono jest najważniejsze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group