Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 5263
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Komputery dla uczniów, podatki dla samorządów (komunikat)

Czwartek, 9 kwietnia 2020, 15:33
Aktualizacja: Sobota, 11 kwietnia 2020, 6:56
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Komputery dla uczniów, podatki dla samorządów (komunikat)
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Zakup laptopów dla uczniów z programu rządowego, a także społeczna inicjatywa mająca pomóc dzieciom, które nie posiadają sprzętu komputerowego. Kłopoty związane ze zmniejszonymi wpływami do budżetu miasta – to tematy, które przedstawia Urząd Miasta Jeleniej Góry w kolejnym komunikacie.

Jelenia Góra może kupić 43 laptopy z przeznaczeniem na wsparcie idei edukacji zdalnej. Tyle, że mamy informacje o takiej możliwości, ale nie jest wiadomo, kiedy zostaną przekazane środki, bowiem resort nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Prezydent Miasta zdecydował o zakupie z rezerw finansowych i rozliczeniu transakcji po otrzymaniu środków, by nie opóźniać przekazania sprzętu uczniom i nauczycielom - informuje Cezariusz Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta.

„#uwolnijzlomka„ – to akcja, w którą może włączyć się każdy – celem jest przekazanie przez ludzi nieużywanego (ale sprawnego) komputera, który mógłby zostać odświeżony przez specjalistyczną firmę i nadal służyć tym dzieciom, które takiego sprzętu nie mają, przez co są wykluczone ze zdalnej edukacji. Zainteresowani pod tym hasłem mogą szukać szczegółów tej inicjatywy. „Złomek” jest rodzajem określenia sprzętu, który wprawdzie nie spełnia oczekiwań amatorów ultranowoczesnego sprzętu, ale wciąż może być użyteczny i „uwolniony” dla edukacji - kontynuuje C. Wiklik.

Związek Gmin Uzdrowiskowych podejmuje analizę stanu tych miejscowości, w których uzdrowiska są znaczącym (niekiedy wręcz absolutnie dominującym) elementem miejskiej gospodarki. O ile dla Jeleniej Góry problem z kuracjuszami też ma pewne negatywne znaczenie (brak opłaty uzdrowiskowej, czy niższy spływ środków z PIT i CIT), to są – całkiem niedaleko, miejscowości, dla których obecna sytuacja graniczy już teraz z katastrofą budżetową, jak Świeradów-Zdrój, czy niektóre uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej. Zbieranie materiałów posłuży takie Jeleniej Górze w procesie poszukiwania środków zaradczych, mających wpływ na osłabienie negatywnych zjawisk. Natomiast analiza wpływów budżetowych w mieście też nasuwa niewesołe wnioski. Ze względu na sytuację rynku pracy porównanie wielkości wpływów z PIT obrazuje skalę problemów. W relacji „marzec rok do roku” ubytek szacuje się na ponad 52 proc., w relacji „marzec do lutego 2020” ten ubytek sięga ponad 42 proc., a nie jest to jedyny uszczerbek budżetu, bo niedobory w zapłatach podatków od nieruchomości, czy czynszów są także niebagatelne - dodał rzecznik.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
25%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1022
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group