Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 6843
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kombatanci w uzdrowiskach

Sobota, 3 października 2020, 10:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kombatanci w uzdrowiskach
Fot. Przemek Kaczałko
Trwa IV edycja projektu "Zdrowie bohaterom", który rozpoczął się w Polanicy Zdroju. Kolejne edycje przeprowadzone zostały w uzdrowiskach Polskiej Grupy Uzdrowisk: w Świeradowie Zdroju i Połczynie Zdroju, a obecnie kombatanci przebywają na turnusie w Uzdrowisku Cieplice i w Hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie.

Turnusami w Uzdrowisku Cieplice Zdrój i Hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna oraz Polska Grupa Uzdrowisk kontynuują projekt „ZDROWIE Bohaterom”, w ramach którego blisko 150 kombatantów skorzystało, bądź właśnie korzysta z bezpłatnych, uzdrowiskowych turnusów leczniczo-rehabilitacyjnych. Celem projektu, poza poprawą zdrowia kombatantów jest czerpanie od nich wiedzy, mądrości i doświadczenia - podkreślają organizatorzy.

To wspaniały, społeczny projekt przedłużający życie naszych bohaterów, a nam pamięć o historii - podkreśliła Urszula Bąkowska – Morawska - wiceprezes Zarządu Interferie S.A. - Przebywa u nas 15 osób - oferujemy im bardzo komfortowe warunki pobytu, smaczne wyżywienie, zabiegi rehabilitacyjne, relaks w strefie chillout SPA, a także wycieczki krajoznawcze - w niedzielę pojadą do Huty Szkła w Piechowicach - dodała U. Bąkowska-Morawska, która liczy, że projekt będzie kontynuowany.
Jesteśmy partnerem tej pięknej inicjatywy. Gościmy 33 bohaterów, którzy korzystają z uroków naszego uzdrowiska. Przyjechali do nas 28 września i gościmy ich do poniedziałku. Jak każdy nasz kuracjusz, korzystają z zabiegów, wody termalnej - chcemy im oddać honor, podziękować - powiedział Roman Kulczycki, prezes zarządu Uzdrowiska Cieplice Sp. z o.o. - PGU.
Od kilkunastu lat zajmujemy się opieką nad środowiskami kombatanckimi i doszliśmy do wniosku, że środowiska kombatanckie są fajne na wywiady, ale mało kto poświęca rzetelnej pracy na rzecz pomocy. Brakuje wolontariuszy, którzy by się opiekowali kombatantami, robili im zakupy, nagrywali ich relacje, przynosili do domu leki. Zajmujemy się tym od dawna i taki pomysł się urodził, że są w takim wieku, że trzeba coś zrobić dla ich zdrowia. Wyjazdy do sanatoriów to znakomita koncepcja - są bardzo zadowoleni i warto to kontynuować - podkreślił Eugeniusz Gosiewski, wiceprezes Stowarzyszenia Odra Niemen.
Byłam sanitariuszką, walczyłam na północy Warszawy. Moje powstanie zaczęło się na Grzybowskiej, przenieśliśmy się po przegrupowaniu na Pańską. Walki trwały cały czas - wspominała 95-letnia Helena Kamerska, która w czasie Powstania Warszawskiego miała nazwisko Sobiecka. - Tu jest cudownie, jestem bardzo zadowolona - mamy zabiegi, spacery - dodała uczestniczka Powstania Warszawskiego, zachwycona urokiem Cieplic.

Uczestnikami projektu są kombatanci z czasów II wojny światowej i okresu stalinowskiego, a także seniorzy Solidarności i Solidarności Walczącej oraz seniorzy z Czerwca'56 z Poznania. Jak zapewniają przedstawiciele stowarzyszenia Odra Niemen, trwają rozmowy ze sponsorami, aby projekt rozwinąć i w przyszłym roku zapraszać kombatantów na dłuższe pobyty w sanatoriach.

Projekt wspierają KGHM Polska Miedź SA, Fundacja ORLEN oraz ORLEN Deutschland. Kampania realizowana jest w ramach ogólnopolskiego projektu Niepodległa, którego koordynatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt objęty jest także patronatem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewody Dolnośląskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

9
47%
Cieszy
1
5%
Hahaha
2
11%
Nudzi
2
11%
Smuci
2
11%
Złości
3
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
911
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group