Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 5978
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kolekcja od Łosia

Czwartek, 30 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 30 sierpnia 2007, 10:58
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Kolekcja od Łosia
Fot. Archiwum
Marszałek województwa dolnośląskiego przekaże muzeum cenne obrazy.

Dzieła przedstawiające pejzaże regionu jeleniogórskiego, powstałe w pierwszej połowie XX wieku, pochodzą z kolekcji nieżyjącego już Henryka Szymczaka. Zostały przekazane do zakupu przez Urszulę Szymczak. wdowę po kolekcjonerze. Pieniądze zapewnił Urząd Marszałkowski we Wrocławiu.

– W piątek, 31 sierpnia, nastąpi uroczyste przekazanie kolekcji przez marszałka województwa Andrzeja Łosia – zapowiada Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Karkonoskiego. – Placówka wzbogaci się o 35 obrazów pędzla 26 artystów malujących w Karkonoszach przed 1945 rokiem. To bardzo ciekawe dzieła śląskich pejzażystów – dodaje.

W muzeum już są zakupione przez urząd marszałkowski obrazy. Wśród nich "Droga w Szklarskiej Porębie" Willi Oltmannsa, "Panorama Karkonoszy" Paula Austa oraz zimowe pejzaże Paula Weimanna (jedno z jego dzieł na zdjęciu).

Będzie można je oglądać przez pięć dni po uroczystej prezentacji. Później rozpoczną się prace przy montażu nowej wystawy, która ma być hitem Września Jeleniogórskiego. W salach Muzeum Karkonoskiego zawisną tysiące zdjęć i pocztówek przedstawiających Cieplice nie tylko w pierwszej połowie XX wieku. Rarytasem będzie plan uzdrowiska wykonany przez rytownika Benjamina Maiwalda z 1742 roku. Wystawa nosić będzie tytuł „Warmbrunn i okolice jego – uroki cieplickiego zdroju”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group