Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8235
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kolejne ofiary na drodze

Wtorek, 9 stycznia 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 9 stycznia 2007, 16:31
Autor: Angelika Grzywacz
Jelenia Góra: Kolejne ofiary na drodze
Fot. Judyta Babiarz
W poniedziałek nieostrożny kierowca potrącił dwóch pieszych. To kolejny groźny wypadek, do jakiego doszło na naszych drogach.
Na drodze między Jelenią Góra a Dziwiszowem kierowca wpadł w poślizg, uderzył w drzewo a następnie przedachował ze skarpy na parking przy ogródkach działkowych. Kierowca został zabrany do szpitala.

W niedzielę na ulicy Wolności, na drodze jednokierunkowej w okolicach Kredyt Banku doszło do śmiertelnego wypadku. Potrącona przez kierowcę kobieta zmarła w szpitalu. Wina w tym przypadku była po stronie pieszej. Do kolejnego tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek. Tym razem winę ponosi kierowca. Kierujący Audi A 4 wjechał w dwóch pieszych, którzy przechodzili zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Te dwa przypadki w ostatnim czasie są jednymi z wielu.
- Jak wynika z ostatnich ustaleń, największa liczba wypadków i kolizji w ostatnim czasie jest właśnie z udziałem pieszych - mówi naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, Maciej Dyjach. - Tendencja ta, niestety, stale rośnie.
Winę za tego typu zdarzenia ponoszą po połowie zarówno piesi, jak i kierowcy. Jedni i drudzy muszą się liczyć, ze niestosowanie się do zasad ruchu drogowego może skończyć się tragicznie. Ponadto, są przewidziane kary.
- Za wejście na przejście dla pieszych tuż przed jadącym autem, pieszy zapłaci 50 zł mandatu, za przejście natomiast poza pasami 100 złotych, przejście na czerwonym świetle kosztuje 250 złotych - mówi Maciej Dyjach. Kierowca natomiast, wyprzedzający pojazd, który zatrzymał się by przepuścić pieszych może zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych oraz dziesięcioma punktami karnymi.
Zwiększyła się liczba zdarzeń nie tylko w udziałem pieszych. W weekend na drodze między Jelenią Góra a Dziwiszowem kierowca wpadł w poślizg, uderzył w drzewo a następnie przekoziołkował ze skarpy na parking przy ogródkach działkowych.
Na dużą liczbę wypadków wpływa typowo jesienna pogoda, a w związku z tym ograniczona widoczność, nieznajomość prawa ruchu drogowego zarówno pieszych, jak i kierujących. Do najbardziej niebezpiecznych miejsc w Jeleniej Górze należą przejścia, w których ruch jest duży.
- Są to : rejon małej poczty, ulice Wolności, Wojska Polskiego, Różyckiego w okolicy targowiska oraz odcinek ulicy jednokierunkowej Wojska Polskiego i przejście przy Jubilacie – ostrzega Maciej Dyjach. W tych miejscach zarówno piesi, jak i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.
Nie tylko w tych miejscach należy zachować ostrożność. Piesi muszą pamiętać, że nawet na przejścia dla pieszych nie wolno wkraczać tuż przed jadącym samochodem, natomiast kierujący muszą w końcu zdać sobie sprawę, że nie są władcami dróg. Wówczas rywalizacja piesi kontra kierowcy zamieni się we współpracę, dzięki której można wspólnie uratować życie wielu z nas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
54
Tak
57%
Nie
43%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
Rozmowy Jelonki
Można posadzić własne drzewo
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
 
Polityka
Zmiana u steru władzy w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group