Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 16086
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kolejne lato bez kąpieliska w Sobieszowie

Piątek, 4 lipca 2008, 7:10
Aktualizacja: Sobota, 5 lipca 2008, 7:54
Autor: KTL
JELENIA GÓRA: Kolejne lato bez kąpieliska w Sobieszowie
Fot. KTL
Pod Chojnikiem – wbrew nadziejom wielu – nie będzie można popływać podczas tegorocznych wakacji. Zamknięty od kilku lat basen nadaje się tylko do zaorania, poprzedniego inwestora miasto pogoniło za niesolidność, ale – jest światełko w tunelu. Kąpielisko być może powstanie, ale w dość odległej przyszłości.

Aby móc cokolwiek powiedzieć o sobieszowskim basenie najpierw trzeba go znaleźć, a wcale nie jest to zadanie proste. Wprawne oko może jednak ujrzeć fragment byłej pływalni między blisko dwumetrową trawą i drzewami po przedarciu się przez dziurę w płocie.

W samej niecce natomiast oprócz popękanego betonu można dostrzec puszki po piwie, potłuczone szkło, puste wiadra po farbie i klejach oraz... narty biegowe i fioletowe majtki. A to wszystko w miejscu, które na spotkaniu mieszkańców Sobieszowa zostało jednogłośnie zaopiniowane jako teren o przeznaczeniu sportowo-rekreacyjnym.
– Basen wciąż niszczeje i nie widać, aby miało się coś zmienić – mówią zbulwersowani mieszkańcy sobieszowianie. Patrząc na zdjęcia trudno im się dziwić.

Jak dowiedzieliśmy się od zastępcy prezydenta Jerzego Łużniaka, miasto zerwało umowę z poprzednim dzierżawcą, gdyż ten przez blisko rok nie robił nic, aby zrewitalizować kąpielisko, a do jego zadań należało m.in. zapewnienie bezpieczeństwa w obrębie basenu. Jak będzie teraz?
– Wydzierżawiliśmy teren nowemu inwestorowi na 20 lat. Firma ma na w tym miejscu postawić zespół basenowo-hotelowy typu SPA. Utrzymujemy kontakt z jej przedstawicielem – podkreśla J. Łużniak.
Zastępca szefa miasta dodał, że przygotowywana jest decyzja o wydaniu warunków zabudowy. W praktyce oznacza to jednak, że będzie trzeba poczekać minimum pół roku aby fizycznie w miejscu dawnego kąpieliska zaczęło się coś dziać.

– Basen to priorytet, pierwszy punkt wszelkich postulatów w Sobieszowie – powiedzieli nam Maria i Zbigniew Przybyłowie, członkowie Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa. Właśnie ta organizacja oraz Zespół Aktywności Społecznej przejmują główną inicjatywę i sprawują pieczę nad sprawą kąpieliska.
– Prezydent Obrębalski zapowiedział w niedługim terminie spotkanie, w którym ma wziąć udział on sam, nowy inwestor oraz Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa wraz z Zespołem Aktywności Społecznej – usłyszeliśmy.

Większość mieszkańców Sobieszowa chce przywrócenia basenu do działania w starej formie, choć można się spotkać ze sprzecznymi opiniami.
– Teraz żeby sobie popływać, muszę jechać na drugi koniec Jeleniej Góry – mówi Kasia zamieszkała nieopodal. – To wielka strata czasu i pieniędzy, a jedyny odkryty basen jest strasznie zatłoczony. – Cieszę się, że basen jest zamknięty – uznała z kolei jedna z okolicznych mieszkanek, prosi o anonimowość. – Ludzie nie stawiają mi samochodów pod domem i osiedle jest bardziej ciche i czyste. Zdania są podzielone również wśród młodzieży. – Wolałbym, żeby zamiast basenu powstał skatepark – powiedział nam Łukasz Bukowski.

Wewnątrz lokalnej społeczności usłyszeć można teorię, że brak prac nad sobieszowskim basenem ma drugie dno, bynajmniej nie betonowe. Część sobieszowian dopatruje się konfliktu interesów pomiędzy kompleksem zasilanym źródłami geotermalnymi w Sobieszowie, a podobnym, jaki ma powstać w Cieplicach.
– To za mały teren na dwie takie inwestycje – twierdzą mieszkańcy
Na razie jednak na jakiekolwiek rezultaty poczekamy przynajmniej sześć długich miesięcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
360
Jest nowy
8%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
 
Aktualności
W płot po głębszym
 
Kultura
Grają w teatrze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group