Piątek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 6254
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Koleją jak dyliżansem. PLK czekają na pieniądze

Piątek, 4 lutego 2011, 8:47
Aktualizacja: Niedziela, 6 lutego 2011, 9:27
Autor: Accipiter
REGION: Koleją jak dyliżansem. PLK czekają na pieniądze
Fot. TEJO
Pociągi na liniach Wałbrzych–Jelenia Góra i Jelenia Góra–Lwówek Śląski poruszają się z prędkością dyliżansu i nie nadają się już do eksploatacji. Czy brak pociągów oznacza mniej turystów?

Dla miejscowości żyjącej z turystyki połączenie kolejowe jest na wagę złota. A tymczasem koleje poruszają się po błędnym kole. Pociągi wożą powietrze i przynoszą straty, a chyba tylko pasjonaci chcą podróżować z prędkością kilkunastu kilometrów na godzinę. Szybciej się nie da, ponieważ tory są zrujnowane. Pociągi, które po nich jeżdżą, przynoszą wyłącznie straty. I koło się zamyka.

Jak w TVP Wrocław poinformował prezes spółki PKP PLK Zbigniew Szafrański, Polskie Linie Kolejowe bez pieniędzy na odbudowę zdegradowanych lokalnych linii kolejowych od samorządów wojewódzkich i środków europejskich wiele połączeń czeka likwidacja. W planach do roku 2013 są przewidziane remonty tylko głównych tras.

W sprawie zmniejszenia środków na modernizację linii Jelenia Góra – Wrocław interpelację w Sejmie zgłosiła posłanka ziemi jeleniogórskiej Marzena Machałek (Prawo i Sprawiedliwość).

W interpelacji wystosowanej do Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka posłanka Machałek pisze: - W tym roku ograniczono pulę środków na remont linii 274 do zaledwie 35 mln. złotych, czyli o prawie 1/3 w stosunku do roku poprzedniego. Jeśli rząd będzie utrzymywał podobne tempo prac nad modernizacją wspomnianej linii to zakończy się ona nie jak planowano w 2015 roku, lecz po roku 2020, gdy konieczne będą nowe remonty wynikające z upływu czasu od rozpoczęcia pierwszych prac. Pragnę wyrazić stanowczy sprzeciw wobec ograniczenia ilości środków jakie rada ministrów przeznaczyła na remont linii kolejowej 274.

Dalej w swoim dokumencie posłanka pyta marszałka Sejmu Grzegorza Schetynę: - Dlaczego rząd ograniczył wsparcie dla remontu strategicznej dla regionu Karkonoszy linii kolejowej 274 i jak rząd zamierza zrealizować remont, którego koszt szacuje się na 475 mln. zł do 2015 roku, skoro w latach 2010-2011 zdoła wydać na ten cel tylko ok. 82 mln. zł?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group