Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7332
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Kolej Izerska: złudzenia czy rzeczywistość?

Piątek, 27 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:45
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Kolej Izerska: złudzenia czy rzeczywistość?
Fot. archiwum
Czy po kilku latach pokazów i zapowiedzi jest szansa, że z jeleniogórskiego dworca będzie można dojechać pociągiem do Czech? Przyszłość rysuje się raczej mgliście.

Starania o uruchomienie Kolei Izerskiej prowadzą nie tylko samorządowcy z powiatu jeleniogórskiego, lecz także urzędnicy Euroregionu „Nysa”. Już kilka razy organizowano pokazowe kursy czeskiego szynobusu, który ruszał ze stacji Szklarska Poręba Dolna w kierunku Harrachova i Korenova.

W jednej z takich jazd na pokaz uczestniczył Tadeusz Syryjczyk, ówczesny minister transportu, który zapewnił o swoim poparciu dla tego połączenia.

Na zapewnieniach się skończyło, a Kolei Izerskiej jak nie było, tak nie ma. I nie zanosi się na to, że pociągi po nieczynnym od lat torowisku będą po bardzo atrakcyjnej widokowo trasie przewozić turystów.

Ostatnie ekspertyzy wykazały, że – aby uruchomić regularne i bezpieczne połączenie z Czechami – trzeba wymienić torowisko oraz infrastrukturę kolejową w postaci mostów i przepustów między Szklarską Porębą Górną a Harrachovem. Ma to kosztować około 300 milionów złotych. Samorządowców nie stać na taką inwestycję.

Szyny, które do dziś istnieją na zamkniętym po 1945 roku odcinku Szklarska Poręba Huta – Harrachov pochodzą jeszcze z czasów, kiedy linię zbudowano, czyli z przełomu XIX i XX wieku. Jak można się domyślać, od lat nieremontowane, nie nadają się do codziennej eksploatacji.

Za to po czeskiej stronie od lat normalnie jeżdżą pociągi na odcinku Kolei Izerskiej Harrachov – Tanvald, skąd można dojechać do Jablonca nad Nysą oraz Liberca i dalej – do Pragi. Czesi uruchomili także nieczynne od lat połączenie kolejowe Jablonca z Goerlitz.

Polscy planiści zakładali poprowadzenie Kolei Izerskiej z Karpacza (połączenia osobowe zawieszono tam w kwietniu 2000 roku), przez Jelenią Górę do Szklarskiej Poręby i dalej do Republiki Czeskiej. Te zamierzenia wciąż pozostają na papierze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group