Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 7598
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kolegium Karkonoskie stawia na rozwój

Poniedziałek, 13 października 2008, 15:30
Aktualizacja: Wtorek, 14 października 2008, 8:06
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kolegium Karkonoskie stawia na rozwój
Fot. Konrad Żurawski
O polsko–czeskim braterstwie językowym mówił do naukowców, studentów i zaproszonych gości profesor Jan Miodek podczas wykładu inaugurującego nowy rok akademicki w Kolegium Karkonoskim. Uroczystość była wyjątkowa, bo jeleniogórska uczelnia obchodzi swoje 10. urodziny.

Aula Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Kolegium Karkonoskie wypełniła się ubranymi w togi profesorami i doktorami zaproszonymi z innych uczelni. Przybyli parlamentarzyści, władze miasta i radni. Był biskup legnicki ks. Stefan Cichy, dziekan jeleniogórski ks. prałat Bogdan Żygadło. Szczególnie ciepło i gorącymi oklaskami przywitano prof. Jana Miodka.

Rektor KK dr Henryk Gradkowski i prorektor prof. Tomasz Winnicki, ubrani w gronostaje, wyraźnie stremowani wagą chwili, prowadzili niezwykle uroczystą ceremonię. W jej trakcie bp. Cichy poświęcił sztandar Kolegium Karkonoskiego, darczyńcy wbili gwoździe w drzewiec chorągwi, którą przejął poczet sztandarowy.

Prof. Tomasz Winnicki opowiedział o procesie kształtowania się uczelni i poszczególnych etapach jej rozwoju. Wyznaczył też kierunki na przyszłość: stworzenie nowych wydziałów, w tym historii z archiwistyką oraz regionoznawstwa. W planach uczelnia ma także remont niektórych budynków znajdujących się w campusie akademickim przy ulicy Lwóweckiej.

Dr Henryk Gradowski nawiązał do postaci Juliusza Słowackiego, który będzie patronem biblioteki kolegium. – Słowacki tu był rok przed śmiercią. Nie wszedł na Śnieżkę, bo już źle się czuł – podkreślił rektor Kolegium Karkonoskiego. Zapowiedział, że w przyszłym roku imię wieszcza zostanie uroczyście nadane bibliotece. Powstanie też jego popiersie, a całości obchodów będzie towarzyszyła sesja naukowa.

W trakcie uroczystości zostało immatrykulowanych 12 studentów – jako przedstawicieli około 900 osób przyjętych na pierwszy rok na wszystkie wydziały KK. – Mam nadzieję, że jest to ostatnie spóźnienie – groźnie zażartował prorektor Winnicki wręczając indeks studentce, która na ceremonię dotarła z małym poślizgiem. Wręczono także medale zasłużonym dla Kolegium Karkonoskiego. Przyjaciele uczelni dostali także po egzemplarzu Księgi X-lecia.

W długo oczekiwanym wykładzie inauguracyjnym prof. Jan Miodek mówił o Polakach i Czechach jako językowych bratankach. – Mam szczególny sentyment do czeskich obyczajów, literatury i języka. Do książek Hrabala, czy Kundery wracam, choć nie zdarza mi się innych czytać dwukrotnie – podkreślił profesor. Wyjaśnił także, dlaczego Polacy śmieją się z Czechów, a Czesi z Polaków. Mówił o obocznościach językowych i tradycji gramatycznej w obydwu językach. – Czesi są zdecydowanie bardziej konsekwentni w regułach i ich stosowaniu – zaznaczył profesor Miodek.

Wyjątkową uroczystość zakończył bankiet. A zaczęła się ona formalnie już w niedzielę, mszą świętą odprawioną w intencji uczelni w koncelebrze przez ks. prałata Bogdana Żygadłę w kościele św. Erazma i Pankracego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group