Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 14789
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KOD uczcił 4 czerwca

Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 6:48
Aktualizacja: Wtorek, 5 czerwca 2018, 19:58
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: KOD uczcił 4 czerwca
Fot. Przemek Kaczałko
Działacze i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji uczcili wczoraj 29. rocznicę pierwszych – częściowo wolnych wyborów w Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. W trakcie spotkania w Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym były przemówienia, występy artystyczne i wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni i piosenek.
- To święto zostało pominięte, zapomniane, a gdyby nie 4 czerwca 1989 roku - zwycięstwo nad komunizmem i przejście na demokrację, która co prawda kuleje - to byśmy dalej byli tam, gdzie byliśmy - uważa Krzysztof Moździerski, przewodniczący jeleniogórskiego KOD-u.

Występujący na scenie prezydent Jeleniej Góry wyraził wielki żal, że zaprzestano centralnych obchodów 4 czerwca.

- Cały świat może mówić o Mahatmie Gandhim, który wyzwolił bez walki Indie, a my zapominamy, że wielki ruch Solidarność kierowany przez Lecha Wałęsę był w stanie przełamać komunizm w Europie. W dalszym ciągu będziemy grzebać w biografii Lecha Wałęsy, który miał wzloty i upadki, ale Ghandi też je miał. Bądźmy dumni z tego, co razem potrafiliśmy osiągnąć - nie jest to zasługa KOD-u czy Platformy Obywatelskiej, tylko wielkiego ruchu Solidarność - podkreślił Marcin Zawiła, który wspominał, że tego dnia (4 czerwca 1989 r.) był mężem zaufania Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Jeleniej Górze, w przedszkolu przy ul. Junaków. - Następnego dnia poszedłem do szkoły w Cieplicach i podobnie jak inni ogłosiłem koniec komunizmu.
- Pamiętam plakatowanie, to była wieczna wojna - jedne były zrywane, drugie klejone. Pamiętam bardzo dobrze pochód, który 27 maja ruszył ze Złotniczej, w którym uczestniczyli m.in. Iwo Byczewski, Jerzy Lachowicz, Roman Niegosz, Tadeusz Lewandowski. Wtedy to była jedna drużyna Lecha Wałęsy, która wygrała z komunizmem. Nie pozwolimy wdeptać Lecha Wałęsy w ziemię - zaznaczył K. Moździerski.

W trakcie festynu wystąpił zespół Perfectum, Marek Taradajko oraz Klaudia Jachira - wideoblogerka, która zyskała popularność na krytykowaniu rządu i kleru. W Cieplicach wystąpiła z kukłą imitującą Jarosława Kaczyńskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (146)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
957
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group