Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 11690
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kochają "gruchoty" z duszą

Sobota, 5 lipca 2008, 18:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 lipca 2008, 7:29
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kochają "gruchoty" z duszą
Fot. TEJO
Kilkadziesiąt samochodów z metryką powyżej 20 lat zjechało w sobotę na Rynek, gdzie miał przystanek IV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych Ikar 2008. W centrum miasta zagrały silniki starych opli, syrenki, wartburgów, motocykli a nawet rolls–royce’a.

– Jesteśmy niesamowicie punktualni – mówił Zbigniew Piwowarek, komador rajdu. Pojazdy zgodnie z zapowiedzią wjechały na plac Ratuszowy punktualnie o godz. 15. Wśród nich Polacy i goście: spora reprezentacja Niemiec, wielbiciele starych „gruchotów” z Czech i Ukrainiec na motocyklu Ił.

– Tego moskwicza kupiłem za 50 złotych od piekarza, który miał piekarnię na Mrocznej. 27 lat temu to było. Prosił, żeby auto zaprowadzić na złom. Nawet umowę spisaliśmy – mówi Sylwester Łobowski z Siedlęcina, który pochwalił się błyszczącym autem, marzeniem wielu Polaków z czasów realnego socjalizmu. Dziś jego moskwicz budzi podziw. Na co dzień wypieszczony stoi w garażu. Jest autem okolicznościowym. Na śluby i rajdy.

Najstarszym samochodem przyjechał Czesław Szczepanik z Wrocławia. To BMW Dixy z roku… 1930. – Raczej przyjechałem z nim na lawecie – śmieje się właściciel. Dopiero w Świeradowie Zdroju wiekowe auto ruszyło samodzielnie w trasę. Doskonale się spisuje. – Nic, tylko benzynę lać – mówi pan Czesław. Jego pojazd ma dwie marki: BMW wykupiło fabrykę Dixi w Eisenach, w którym w czasach NRD produkowano wartburgi.

Te zresztą też można było na rynku podziwiać. I to starsze typy: limuzyny. Była także potężna i błyszcząca wołga. Nie czarna, jaką jeździli „legendarni” porywacze dzieci w latach siermiężnego socjalizmu. Wypielęgnowane i pachnące auto budziło podziw oglądających.
Jan Kościk z Goliszowa przyjechał 42-letnią syrenką. – To auto dla mnie jest bezcenne – mówił zza kierownicy. W kabinie unosił się charakterystyczny zapach mieszkanki paliwowej do dwusuwa jedynego automobilu z lat PRL całkowicie rodzimej produkcji.

Do tego wiele marek, które mali chłopcy kojarzą raczej tylko z modeli na resorach. Niektórych nie rozpoznają wcale, choć są biegli w wyrobach współczesnej motoryzacji. Z zainteresowaniem oglądano ople, stare skody, warszawę, citroena ambulans z lat 60. XX wieku, porsche, amerykańskiego krążownika szos i starego peugeota z lat 40. minionego stulecia.

– Początkującym kolekcjonerom, którzy złapią bakcyla, szczególnie polecam polskie maszyny: syrenki, warszawy i… fiaty – radzi Zbigniew Piwowarczyk. Bo i te fiaty 125 to już pojazdy kultowe. Zwłaszcza te z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, kiedy były produkowane jeszcze na włoskich częściach i dostępne tylko za dewizy lub talony zdobyte dzięki różnym układom.

Po pokonaniu slalomu z piłeczką tenisową na paterze ustawionej na masce wozu, uczestnicy rajdu grając swoimi silnikami udali się do Świeradowa na dalszą część imprezy. Wcześniej byli w Siedlęcinie przy rycerskiej wieży mieszkalnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
775
Tak
57%
Nie
43%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Aktualności
Patryk dziękuje uczestnikom pikniku
 
Aktualności
Diamencikowe stroje są super
 
Polityka
Karpacz: R. Jęcek vs. T. Frytz
 
Kultura
"Jak u Hitchcocka" – koncert dla Norwida
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group