Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 7190
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Kilka słów o grzybach

Sobota, 19 sierpnia 2006, 0:00
Autor: Rylit
Kotlina Jeleniogórska: Kilka słów o grzybach
Fot. Rylit
Po sierpniowych deszczach czeka nas prawdziwy wysyp grzybów. Większość z nas chętnie je zbiera i uważa się za ich znawcę.

Jednak nie każdy wie, że grzyby zbierane przez nas to tylko owocniki nikłego ich procentu ze 120 tys. gatunków, bez których niemożliwe by było funkcjonowanie naszego ekosystemu. Grzyby, w szerszym słowa znaczeniu niż zna to przeciętny miłośnik i zbieracz grzybów, to organizmy roślinne, które nie mają barwników fotosyntetycznych (chlorofilu) i dlatego odżywiają się martwą materią organiczną odpadów rolnych i leśnych, przetwarzając ją na przyswajalne dla świata roślin i niektórych zwierząt składniki pokarmowe lub są pasożytami.

Większa część grzyba zwanego grzybnią znajduje się w glebie i jest niewidoczna dla naszych oczu. U niektórych gatunków grzybnia wytwarza owocniki zwane potocznie grzybami, które produkują zarodniki służące do rozmnażania grzybów. Dlatego niewskazane jest niszczenia owocników grzybów starych, robaczywych i trujących, bo pełnią one bardzo ważną rolę w naszym świecie.

Oprócz pożytecznych funkcji, grzyby pełnią funkcję estetyczną naszego środowiska. Są prawdziwą ozdobą naszych lasów, pól, łąk, parków i ogrodów. No a przede wszystkim świetnie smakują!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group