Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8925
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kikuty latarni czekają...

Czwartek, 10 stycznia 2019, 6:08
Aktualizacja: Sobota, 12 stycznia 2019, 5:44
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Kikuty latarni czekają...
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
– Kilkadziesiąt jeleniogórskich latarni, zniszczonych przez kierowców lub niedziałających z powodu awarii, czeka na naprawę. Czy o nich zapomniano? – pyta nasz Czytelnik Andrzej Zawadzki. Jak się okazuje, ich wymiany nie będzie co najmniej do wiosny. Dlaczego? – W tym roku, ale po zimie, zaplanowana jest kompleksowa wymiana latarni i nie opłaca się teraz zamawiać pojedynczych słupów oświetleniowych na kilka miesięcy – wyjaśnia Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Jak informuje rzecznik Urzędu Miasta, w Jeleniej Górze przeprowadzana będzie prawdziwa rewolucja związana z oświetleniem ulic. W tym roku z miejskiej przestrzeni mają zniknąć tzw. kikuty wystające z ziemi jako pozostałości po zniszczonych słupach oraz te latarnie, które są najbardziej energochłonne i niesprawne.

W mieście mamy około 8,5 tysiąca latarni, z czego część jest już w nowej technologii (np. przy rondzie przy ul. Rataja), ale większość jest przestarzała i wymaga pilnej wymiany – informuje Cezary Wiklik. – Dlatego, również w związku z podwyżkami cen energii elektrycznej, w tym roku ogłoszone zostaną przetargi na wymianę zniszczonych, niesprawnych i energochłonnych latarni w mieście. Wymienione latarnie będą już w nowej technologii, która umożliwi ustalenie awaryjnego słupa, również w dzień, bez konieczności włączania światła na całej ulicy. Obecnie mamy spory kłopot z wymianą latarni, bo ten typ słupów oświetleniowych, który mamy w mieście, nie jest już dostępny od ręki – dodaje C. Wiklik.

I to – zdaniem rzecznika – są powody, dla których wymiana wielu zepsutych czy zniszczonych latarni w mieście trwała dotychczas kilka tygodni, a nawet miesięcy. Przykładem może być ulica Wolności, przy której można spotkać część latarni zabezpieczonych taśmą, Sobieszów i ulica Cieplicka, gdzie kierująca osobowym autem zniszczyła słup oświetleniowy 19 grudnia 2018 roku, a nowej latarni nie ma tam do dzisiaj . Podobnie jest przy Al. Jana Pawła II nieopodal Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, gdzie zniszczona latarnia leżała przy drodze przez miesiąc, a obecnie pozostał po niej zabezpieczony taśmą kikut.

Twoja reakcja na artykuł?

13
46%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
7%
Nudzi
1
4%
Smuci
7
25%
Złości
5
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
269
Tak
61%
Nie
39%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Polityka
Dudek vs. Konieczyńska: II tura w Jeżowie
 
Aktualności
Zumba dla wszystkich
 
Aktualności
Pobiegli dla Filipka
 
112
Zderzenie na Sudeckiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group