Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 4280
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kierowcy: Strefa parkowania to zdzierstwo!

Środa, 6 sierpnia 2014, 7:49
Aktualizacja: Czwartek, 7 sierpnia 2014, 9:08
Autor: Angela
Jelenia Góra: Kierowcy: Strefa parkowania to zdzierstwo!
Fot. Angela
– Jeleniogórska strefa płatnego parkowania to okradanie ludzi w biały dzień – mówi Andrzej Chlebny z Jeleniej Góry, który wczoraj (5.08) zapłacił karę w wysokości 35 zł, bo nie zdążył przy ul. Muzealnej na czas rozmienić pieniędzy. W biurze obsługi strefy płatnego parkowania spotkał dwoje innych ukaranych tą samą kwotą. Mieszkańcy Kamiennej Góry nie znaleźli parkomatu, który – ich zdaniem – zasłaniają rusztowania remontowanego budynku przy ul. Piłsudskiego. I mimo że przetarg na nowego obsługującego strefę parkowania już został rozstrzygnięty, nic nie zapowiada zmian.

Andrzej Chlebny zaparkował przed południem przy ul. Muzealnej w Jeleniej Górze. Nie miał przy sobie drobnych pieniędzy. – Pobiegłem do prokuratury by rozmienić, bo przecież nasze parkomaty nie wydają reszty – opowiada. – Kiedy wróciłem, za szybą znalazłem karteczkę z informacją o karze. Pojechałem do biura obsługi klienta, gdzie siedziały dwie rozbawione panie. Próbowałem tłumaczyć im całą sytuację, ale kazano mi zapłacić 35 zł i koniec. Za co, pytam? Za dwie minuty postoju? - dodaje oburzony jeleniogórzanin.

W biurze pan Andrzej zastał dwoje innych ukaranych kierowców, którzy przyjechali do stolicy Karkonoszy z Kamiennej Góry. – Mieliśmy wizytę u lekarza – opowiadają. Zaparkowaliśmy przy ul. Piłsudskiego, ale nigdzie nie było parkomatu. Nie mogliśmy biegać po Jeleniej Górze i go szukać, bo lekarz na nas by nie czekał. Kiedy wróciliśmy, mandat był za szybą samochodu. Odszukaliśmy biuro obsługi, próbowaliśmy tłumaczyć, że nigdzie nie było parkomatu. Pani wskazała nam parkomat osłonięty rusztowaniem remontowanego budynku. Zgadzamy się, że powinniśmy zapłacić za czas postoju, ale nie 35 zł – dodają.

- Byliśmy u wiceprzewodniczącego rady Józefa Sarzyńskiego, ale usłyszeliśmy, że on nic nie może zrobić – mówi Andrzej Chlebny. – Pani z biura tłumaczy, że zasady funkcjonowania określa rada. Więc ja pytam – kto w końcu jest odpowiedzialny za to złodziejstwo? – wybucha jeleniogórzanin.

Joanna Szołdruk z Biura Strefy Płatnego Parkowania w Jeleniej Górze tłumaczy, że parkomat przy ul. Piłsudskiego mimo prac remontowych prowadzonych na budynku, jest widoczny i w pełni dostępny dla klientów (dodatkowo nasi pracownicy umieszczali na rusztowaniu remontowanej elewacji budynku dodatkową informację o umiejscowieniu parkomatu). Jeśli nawet ktoś by go nie zauważył, kolejny parkomat jest po drugiej stronie ulicy i można z niego korzystać - mówi Joanna Szołdruk, z-ca kierownika biura SPP w Jeleniej Górze. - Prawo o ruchu drogowym wyraźnie mówi, że jeśli ulica jest oznaczona jako ulica płatna w strefie płatnego parkowania, zostawienie przy niej samochodu bez opłaty jest zabronione. Co do mężczyzny, który otrzymał wezwanie przy ul. Muzealnej, otrzymaliśmy z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów pisemną zgodę na pięć minut tolerancji. Każdy kierowca ma obowiązek wykupić bilet niezwłocznie po zaparkowaniu, więc pięć minut na wykupienie biletu moim zdaniem jest to czas wystarczający, bo faktycznie wypisanie wezwania, zrobienie zdjęć i wprowadzenie danych do systemu przez kontrolera trwa ok. 2-3 min. Jeśli czas od daty wystawienia wezwania do kupna biletu jest krótszy, wezwania są anulowane. Reszty natomiast nie wydają parkomaty niemal w całej Polsce. Wyjątkiem są urządzenia na parkingach w dużych galeriach handlowych, ale to są zupełnie innego typu urządzenia. Przetarg na obsługę strefy został już rozstrzygnięty i wygrała go inna firma, ale na obecną chwilę miasto nie przewidziało zmiany parkomatów na inny typ (np. na parkomaty wydające resztę). Nie zmienią się też zasady funkcjonowania strefy, o których decyduje Rada Miasta Jeleniej Góry - dodaje Joanna Szołdruk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (64)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
760
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group