Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 3183
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kierowcy, spalcie się ze wstydu!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 16 kwietnia 2008, 7:28
Aktualizacja: Czwartek, 17 kwietnia 2008, 7:23
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Kto pierwszy, ten lepszy: takie prawo obowiązuje na parkingu przy szpitalu wojewódzkim w Jeleniej Górze. Miejsca dla niepełnosprawnych zmotoryzowanych zajmowane są nie tylko przez auta innych pacjentów i ich rodziny, ale również przez pojazdy personelu szpitala.

Cześć stanowisk parkingowych przy szpitalu oznaczonych jest kopertą. Oznacza to, że są one zarezerwowane dla zmotoryzowanych osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Jednak trudno im znaleźć wolne miejsce. Większość z nich jest zajęta przez nieuprzywilejowane samochody należące nierzadko do samych lekarzy.

Stanowiska dla inwalidów są blisko wejścia do gmachu przy ul. Ogińskiego. Niepełnosprawni są zmuszeni zostawiać auto daleko. – Ci, którzy zajmują im miejsca, nie myślą o tym, jak osoba o kulach dojdzie szmat drogi od samochodu do wejścia – skarży się jeden z niepełnosprawnych.

Najgorsze jest jednak to, że nawet po wezwaniu straży miejskiej, pełnosprawni śmieją się inwalidom w twarz, bo strażnicy nie mogą nic im zrobić poza pouczeniem. Jak tylko patrol odjedzie, zaraz na zarezerwowanym miejscu swój samochód ustawia kolejny nieuprzywilejowany. – Chodzę o kulach, wiec nie wyskoczę do takiego i nie powiem mu, żeby przestawił auto – dodaje nasz rozmówca.

Podobny problem mają parkingowi, którzy codziennie wysłuchują od niepełnosprawnych pretensji, że zezwalają na takie zachowanie.
– W większości przypadków staramy się zwracać uwagę takim kierowcom, a poza tym wzywamy straż miejską – mówi Kazimierz Wiewórski, specjalista d/s usług, z nadzoru pracy parkingowych w Spółdzielni Inwalidów Simet w Jeleniej Górze.

Parkingowi nie zawsze jednak zdążą dobiec do osoby stawiającej auto na miejscach dla niepełnosprawnych. A jeśli nawet uda im się zwrócić uwagę, często są lekceważeni.

Dlaczego straż miejska nie może tych samochodów blokować lub wlepiać mandaty osobom, które nie dostosowują się do przepisów? Ponieważ jest to droga wewnętrzna i jej zarządzanie leży w gestii szpitala, a nie miasta.
– Możemy tylko przyjechać po zgłoszeniu przez zainteresowanych i pouczyć właścicieli pojazdów o tym, że łamią prawo – mówi strażnik miejski Rafał Koko. – Jest to bowiem droga wewnętrzna, do której nie mają zastosowania przepisy ogólne. Straż nie ma mocy prawnej żeby zaprowadzić tam porządek poprzez nakładanie blokad czy mandatów

Od zaprowadzenia porządku początkowo próbowała się uchylić dyrekcja szpitala. Przekonywała, że droga nie należy do lecznicy. Ale to właśnie szpital administruje drogą. Zastępca dyrektora placówki Piotr Binek zapewnia, że ta sytuacja się zmieni. – Na drzwiach szpitala wywiesimy informację, w imieniu niepełnosprawnych z apelem, by nie zajmowano miejsc oznaczonych kopertą – usłyszeliśmy.

– Nie mogę obiecać, że problem zniknie. Niewątpliwie do zaprowadzenia tu porządku potrzebna jest przede wszystkim dobra wola ze strony wszystkich kierowców. Mogę obiecać tylko tyle, ze będziemy na to zwracać szczególną uwagę – dodaje Piotr Binek.
Wiceszef szpitala, nie zaprzecza, że na miejscach dla niepełnosprawnych zostawiają swoje auta pracownicy lecznicy. Ale – jak podkreśla – dzieje się to sporadycznie.

Tym sporadycznie łamiącym prawo oraz tym, którzy robią to nagminnie przypominamy hasło jednej z akcji prowadzonych w mediach: „Kierowca, który zaparkował na miejscu dla osób niepełnosprawnych, proszony jest o spalenie się ze wstydu”. Istotnie wygoda kosztem niepełnosprawnych jest wstydem. Liczymy jednak, że dyrekcja spełni obietnicę i uczuli kierowców, aby na parkingu przed szpitalem każdy mógł zaparkować tam, gdzie pozwalają na to przepisy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~genialny żułf 16-04-2008 7:39
który niepełnosprawny ma samochód ?? najczęsciej ktoś sprawny przywozi pacjenta do szpitala. Jak wolne jest takie miejsce to można spokojnie parkować ;-)
~zabobrze 16-04-2008 8:29
A polwoa sprawnych woli zastawaic parkingi okolicznym mieszkancom niz parkowac pod szpitalem.
~do genialny żulf 16-04-2008 8:40
Popieram - jak przywożę niepełnosprawną osobę to wiadomo, że stanę na stanowisku dla niepełnosprawnych żeby jak najbliżej miała doście do budynku.
~sprawny inaczej 16-04-2008 9:37
Jaki problem? Przyjeżdża policja, staje (lub fotografuje auta bez właściwych oznaczeń) i maja kolesiów. To co piszecie to albo bezmyślność, albo... Gadanie o wewnętrzności drogi jest bzdurą. Takie same są drogi osiedlowe (wewnętrzne), a obowiązują na nich normalne przepisy. Takie stawianie sprawy jest ewidentnym przykładem TOTALNEJ INDOLENCJI. A tak nawiasem: pierwszy bęcwał który mi zablokuje bezprawnie kopertę ma przebite gumy. Na początek jedną, żeby mógł wymienić i odjechać. Jak nie poskutkuje - wszystkie. Nic mi nie zrobią, droga jest szpitalna, więc przepisy nie obowiązują, nie?
~Do bałwanów, pierwszy i trzeci komen. 16-04-2008 10:07
Jak przywozisz osobę niepełnosprawną wysadzasz i ODJEŻDŻASZ BAŁWANIE! To nie jest miejsce dla postoju samochodów, które prowadzą osoby pełnosprawne (ale niepełnosprawne umysłowo) Osoba niepełnosprawna musi tam pozostawić pojazd bo: 1)ma blisko do wejscia, 2) sama jest osobą kierującą To co się dzieje w jeleniej to szczyt d...lizmu. Osoby parkujące na miejscach dla osób niepełnosprawnych to zwykli k...ni i prostaki, których powinno się zagazować. Zero tolerancji dla takiego plebsu z rynsztoku. JAk ktoś był gówn.m to i nim zostanie. Dla informacji, jestem osobą pełnosprawną i nie parkuję w miejscach dla osób niepełnosprawnych. Proponuję osobom niepełnosprawnym takie rozwiązanie: Jeśli w miejscu dla osób niepełnosprawnych stanie osoba pełnosprawna i nie będzie np. więcej miejsca, proponuję pozostawić samochód tak, aby zablokować te nielegalnie stojące samochody, czyli stanąć przed takim miejscem parkingowym uniemożliwiając wyjazd osoby pełnosprawnej. I iść spokojnie załatwiać swoje sprawy. Jak taki pełnosprawny d...l będzie musiał poczekać to mu się odechce na przyszłość. Hehehe albo wezwie straż miejską lub policję i sam dostanie mandat za parkowanie w miejscu dla niego niedozwolonym (o ile jest to droga publiczna).
ebee 16-04-2008 10:11
Jeleniogórski szpital i całe jego otoczenie , to jedno wielkie draństwo. Jak można brać pieniądze za niestrzeżone parkowanie od ludzi , często bardzo chorych. Tak samo draństwem jest, że zabroniony jest podjazd pod wejście do szpitala pacjentom, natomiast auta lekarzy i personelu tam w łaśnie parkują. Do tego brud i ciągłe kolejki z oddziałem ratunkowym włącznie. A niepełnosprawni, to taka sama kula u nogi jak zwykli pacjenci. Pomiatani , przeganiani, lekceważeni- niestety !
~hetman 16-04-2008 10:11
Z tym parkingiem ,należalo juz dawno zrobić porządek !!! - jest to skandal, aby nie można bylo dojechac do szpitala i odpowiednio zaparkować samochodu , bo zaraz gonią "żebraki " i wyludzaja pieniądze. Duża część parkingu jest pusta , bo ludzie nie korzystaja z uwagi na jakieś haracze - oplaty. Przecież nie jest to miejsce przed prywatną operą że należy placić za parking , ale publiczny szpital wraz z otoczeniem i parkingiem jest to miejsce publiczne zbudowane z okreslonych pieniędzy spolecznych i każdy ma mieć do niego dostęp a jak się okazuje w tej zwichrowanej Jeleniej Gorze , grupa cwaniaczków bezinwestycyjnie zagarnela sobie częśc nieruchomości spolecznej czyli parking oraz drogi dojazdowe i i robi na tym forsę pobierając oplaty, pomimo że nie są wlaścicielami tego parkingu ani jego nie wybudowali a z korzystających ludzi ze szpitala biorą jako "zakladnikow" i muszają do oplat jak rakietierzy , że dojechali pod szpital i postawili samochod, często niezbędne narzędzie do egzystencji. W Warszawie przed 2 lat ,byla podobna afera z ulicami , bo pod haslem wplywów dla miasta, firmy -cwaniaczkowe ustawili parkometry - okazalo sie że wplywy byly 80 milionow z tego miasto otrzymalo 4 miliony na odczepnego- to sie nazywa interes na spoleczeństwie i bez inwestycji -trzeba miec tylko uklady i zmusuc do placenia spoleczeństwo pod jakimś paragrafem. Zagrabienie i pobieranie oplat za parking pod szpitalem jest zapewne podobna sytuacja , czyli haslo wspomaganie szpitala który z rozliczenia otrzymuje wióry a zdziera sie pieniądze z pacjentow, interes kręci firma która na wybudowanym przez spoleczeństwo parkingu czerpie zlodziejskie dochody.Szkoda że nie pobieraja jeszcze oplat za przejścia szpitalnymi korytarzmi ! Ja nie będą placil za żaden postój przed szpitalem , bo jest to również mój parking wybudowany za moje podatki i mi podobnych ludzi, a szpital dostaje co miesiąc ode mnie skladke zdrowotną. A tych wyrwi groszy od haraczy za parking czas już pogonić gdyż zablokowali i zagrabili caly parking i pacjenci nie mogą zaniego korzystać pomomo ,że jest pusty ,dzialanie tych wyrwigroszy , utrudnia również leczenie i konstytucyjny dostęp do szpitala biorąc jako zakladników przyjeżdzających samochodami pacjentow szpitala - brak dojazdu i postoju.W Kanadzie i calym zachodzie jest nie do pomyslenia , aby miejsca publiczne jak place i dojazdy do bankow , szpitali , urzędow byly zagrabione przez rozmaitych haraczobiorcow , którzy są trutniami spolecznymi i przymusowo żądają oplat od tych co musza korzystać z tych im należnych oczywistych miejsc publicznych. Co innego są parkingi wydzielone i strzeżone.Czy tą żenująca i kompromitującą sprawą zajmą sie wladze miasta i radni !
~Odlotowy kierowca zawodowy 16-04-2008 10:24
"Cześć stanowisk parkingowych przy szpitalu oznaczonych jest kopertą. Oznacza to, że są one zarezerwowane dla zmotoryzowanych osób z orzeczoną niepełnosprawnością." Przeznaczenie tego miejsca nie wynika jedynie, z koperty, a z oznakowania. Ale w tym przypadku się zgadza. "A polwoa sprawnych woli zastawaic parkingi okolicznym mieszkancom niz parkowac pod szpitalem." W czym problem? Jakiś zakaz parkowania jest na tych parkingach czy jak? "Popieram - jak przywożę niepełnosprawną osobę to wiadomo, że stanę na stanowisku dla niepełnosprawnych żeby jak najbliżej miała doście do budynku." Proponuję zapoznać się z PoRD :).
~heh 16-04-2008 10:26
No tak...stają tam, bo szkoda im wydać 2 złote na parking...żałośni ludzie chciałoby się rzec, że to typowa polska mentalność i głupie cwaniactwo...Reakcja dyrekcji szpitala też jest co najmniej dziwna - wywieszą informację hahaha...gdyby tak 2, 3 razy odholować samochód to taki cwaniaczek raz dwa by się nauczył parkować jak należy.
~kaya 16-04-2008 10:27
osoby niepełnosprawne powinny mieć specjalną kartę parkingową; kładzie się za przednią szybą samochodu;
~LJ 16-04-2008 10:41
Dziwi mnie postawa dyrekcji szpitala tak chyba nie powinna wyglądać troska o osoby niepełnosprawne czy nie można postawić znaku, że pozostawione w tym miejscu auto będzie odholowane na koszt właściciela wprowadzić więcej dyscypliny wśród użytkowników i być w tym konsekwentnym.
~Yogi 16-04-2008 10:52
Wszelkie nakazy i zakazy nie sprawdzą się , jezeli kierowca jest bezdusznym egoistą , nie zastanawiajacym sie nad swoim postępowaniem..
~nina 16-04-2008 10:54
Płatny parking pod miejskim szpitalem to jest skandal. Mam chorego ojca który leży w szpitalu kilka razy dziennie przyjeżdżamy pod szpital , czy musimy płacić ? czy wogóle musimy płacić .Nigdzie nie spotkałam się z taką sytuacją jak w Jeleniej Górze . Brak jest miejsc wyznaczonych niepłatnych .Płatne niech będą , oczywiście ale nie tylko .
~Anna 16-04-2008 11:06
do "genialny żułf " - być może nie wiesz że istnieje taka możliwość,że osobę niepełnosprawną przywozi jakaś inna osoba, więc niepełnosprawny jest pasażerem, a w takiej sytuacji miejsce z "kopertą" przeznaczone jest właśnie dla takiego pojazdu.
KochaSJG 16-04-2008 11:26
Do ~genialny żulf: Weź się zastanów, co piszesz. Większość niepełnosprawnych może prowadzić pojazdy mechaniczne. Po to są wydzielone miejsca dla niepełnosprawnych, żeby oni tam parkowali. Osoby, które nie mają orzeczonej niepełnosprawności mają wiele miejsca, gdzie mogą parkować. Jednak w Polsce panuje wolna amerykanka...
~cdi 16-04-2008 11:38
Jestem ciekawy gdzie zaparkowal ROB jak robil zdjecia?!
~ddd 16-04-2008 12:36
A może zlikwidować płatny parking. Nikt nie przyjeżdża tam na wycieczkę tylko z konieczności. Czy naprawdę miasto ma tak duże korzyści z tego terenu? Wszystkie stanowiska parkingowe i chodniki przy budynkach mieszkalnych pozajmowane są przez przyjezdnych, którzy dalej mają do szpitala np. z ul. Elsnera niż z końca parkingu przyszpitalnego. Mieszkańcy nie mają gdzie zaparkować swoich samochodów. A przecież
~do piątego komentarza 16-04-2008 14:26
Zanim zaczniesz wyzywać od baławanów, weź się zastanów co piszesz. Jak podwiozę niepełnosprawnego, to nie zostawię go na pastwę losu, tylko odprowadzę go do lekarza, i prze ten czas samochód stoi. Potem go przestawiam. Ponadto popieram komentarze, że najwyższy czas zrobić coś z tym płatnym i niestrzeżonym parkingiem - racja nie przyjeżdżamy "pod płatną operę" ani na "wycieczkę tylko z konieczności" ten parking został wybudowany z naszych pieniędzy i my powinniśmy w pełni i bezpłatnie z niego korzystać. I do komentarza "heh" - przyjeżdżam do chorej matki przez ostatnie 16 dni, to sobie policz po 2 zł to jest 36 zł. - wolę to wydać na owoce dla dzieci a nie dla tych "wywrigoszy"- komentarz "hetman"
~LJ 16-04-2008 14:48
Mam takie pytanie kto zbiera te pieni,adze za parkowanie miasto, szpital czy tez może jakaś inna firma i czerpie z tego profity. Miasto chyba odpada bo zrobiono by normalną drogę gdzie Straż Miejska mogłaby interweniować. Mam wrażenie, że z tym parkingiem jest coś nie tak. Może redakcja pociągnie temat i wyjasni bo od władz tego już nie oczekuję
LILI 16-04-2008 14:49
Do ~kaya- Trzeba jeszcze umieć czytać, a ci co nie znają przepisów lub ich nie czytają to na pewno będą czytać taką kartkę za szybą czy na drzwiach. a do Lekarzy- tez nieczytaci czy jak?????? Może niech opłacą sobie swój szpitalny parking i tam zostawiają auta a nie blokują stanowiska swoim, bądź co bądź klientom? Chyba stać ich na taki wydatek skoro stać być musi chorych i odwiedzających ich w szpitalu...
~exxon 16-04-2008 15:11
to skandal żeby parking przy szpitalu był płatny.Nigdzie w europie przy szpitalach sie nie płaci.
~jakuzzi 16-04-2008 15:32
Powinien być jakiś abonament... w zeszłym miesiącu codziennie musiałem stawiać się w poradni... koszt : 60 zł., za parkowanie około 15 minut każdego dnia... to jest chore:(
~klara 16-04-2008 16:23
Ten balagan organizacyjny związany z dotarciem do szpitala zaparkowaniem samochodu powinien juz dawno być rozwiązany. Przeciez nikt tam nie przyjeżdza z przyjemności tylko z losowego przymusu.Szpital zostal wybudowany wraz z parkingami w określonym celu tak aby mogi z niego korzystać pacjenci i zainteresowani.Dziwi więc fakt , ze tak duzy parking zawladneli ludzie którzy w tym wypadku bezprawnie wyciągaja pieniądze z pacjentow i korzystajacych ze szpitala .Powinien na tym rozleglym parkingu , byc może wydzielony parking strzeżony ale to decyzja powinna należec do klijenta szpitala czy z niego skorzysta. Natomiast nie moze być tak , aby zawladnięte bylo wszystko co wiąże się z dojazdem do szpitala czyli drogami i parkingami przez jakiś zbieraczy za postój samochodu. Istnienie szpitala i jego infrastruktury ma inny cel jak zerowanie na pacjentach pod pokrywka wymyslonych oplat. Przecież są ludzie ktorzy korzystają kilka razy w tygodnu , są tacy co dowożą chrych i z jakiej racji mają bulić duże pieniądze za nic. Dziwne że za takie spekulanctwo na użyteczności publicznej do dzisiaj nie zajela sie prokuratura. Ja osobiście takiego zbieracza popędzę batem jak się tylko zbliży.A duzy parking powinien byc udostepniony powszechnie wraz z 40 kopertami dla niepelnosprawnych i nnych, wówczas skończą się niepotrzebne konflikty.Obecnie wszyscy pchaja sie na różnych poboczach , bo glówny parking jest zajęty przez cwaniaczków. A gdzie są w tym momencie ludzie od egzekwowania prawa i udostępnienia parkingu na okraślony cel bez wymuszania jakiś cygańskich oplat.
Riposta 16-04-2008 16:29
Do wszystkich geniuszy wprowadzających nowe zasady ruchu drogowego! Kartę parkingową otrzymuje OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA, ale karta wystawiona jest na AUTO - konkretne auto z numerem rejestracyjnym! Panie "IP: *.87.152.154 ", to nie pan będzie mi dyktował w jaki sposób mam pomóc niepełnosprawnej osobie, o NIE! Tylko ja wiem, czy będę przestawiać auto czy nie! To tak "raz na zawsze!". Problemem są dupki, co nie mają uprawnień i stawiają auta na "kopertach" - to ONI mają się wstydzić! No! ;]
~Wizja rozwoju- 16-04-2008 16:39
Czy jeszcze są drużyny od nadużyc gospodarczych i korupcji ?- ja też chcialbym zająć cudzy gotowy wybudowany niestrzeżony parking i pobierać oplaty za wjazd samochodow , zwlaszcza w miejscach gdzie ludzie muszą dojeżdzać z obowiązku lub przymusu tj. przy urzędzie skarbowym , urzędzie miasta , przy szpitalu , przy wszystkich bankach i ośrodkach zdrowia . Część wyhaczonej forsy bym odpowiednio odpalal decydentom. Jelenia Gora zawsze przodowala w przedsiębiorczości i mala rozwój gospodarczy na najwyższym poziomie.Ale najlepiej biznes by się kręcil jakby na wjazdowych ulicach miasta postawić szlabany i pobierać myto - 2 zl od szt. samochodu, rower 1 zl - koń 0,5 zl.. Dobry to patent , poczekamy na uchwalę i propozycje komisji rozwoju - sukces pewny!
~Serduszko uczuciowe 16-04-2008 16:57
To jest kpina z ludzi - aby nie można bylo podjechać pod szpital i spokojnie zaparkowac , bo przygotowane do tego celu parkingi są zawladnięte przez jakiś zdziercow-parkingowców. To jest zwykla chamówa - skierowana przeciw ludziom potrzebujacym pomocy szpitalnej. Naród tloczy sie na jednej drodze jak krokodyle w blocie , tylko dlatego że jakiś geniusz wymyślil robienie forsy na publicznych nieruchomościach, czyli zająl parkingi na calej powierzchni wraz z drogami !! i naklania nachalnie do oplat ! A gdzie organy scigania?.
~clown 16-04-2008 17:18
jeśli osoba pełnosprawna przywozi niepełnosprawną, jako opiekun powinna się postarać o odpowiednią naklejkę, ot co.
~do Riposty 16-04-2008 17:23
A to ciekawostka, bo moja karta parkingowa jest przypisana do mnie, a nie do auta. Na tyle mocno przypisana, że zawiera nawet moje zdjęcie. Natomiast twierdzenie, że mój mąż ma mnie "wypluć" z auta pod szpitalem i zostawić... życzę serdecznie temu, który tak twierdzi, żeby znalazł się w mojej sytuacji, i żeby wtedy był zostawiany swojemu losowi na parkingu. Tylko tyle.
~do jeleniogórzan 16-04-2008 18:56
Krzysztof Mróz jest w radzie społecznej szpitala. On wam to chetnie i z przyjemnością załatwi, tylko mówcie jak ma być. On was kocha.
~kaya 16-04-2008 19:02
KARTA PARKINGOWA DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ !!!!NIE JEST!!!! wystawiana na konkretne auto!!!! taką osobę może przewozić kto chce, wystarczy mieć kartę za przednią szybą. Nie każdy wszak posiada auto. Ale karta i tak niewiele da, jeśli miejsce parkingowe będzie już zajęte :/ ....
~mam pomysł 16-04-2008 19:27
parkowa i poprostu nie płacic
~RUFUS 16-04-2008 19:29
A JA BYM IM DOJE........ PO 500ZŁ MANDATU I BY SIĘ NASTĘPNYM RAZEM ZASTANOWILI GDZIE STAJA
~wie39 16-04-2008 19:45
do SPRAWNY INACZEJ:przebij mi koło jak grozisz to inaczej pogadamy .Taki kozak jesteś?
~s. 16-04-2008 20:01
Żaden apel nie przyniesie skutku. Tylko groźba kary finansowej przemówi do sumienia kierowców. Skoro jest miejsce dla osoby niepełnosprawnej, to jakim prawem ktoś inny je zajmuje ? Mamy społeczne przyzwolenie na taki stan rzeczy i dopóki to się nie zmieni, dopóty takie chore zachowania będą na porządku dziennym.
~Isia 17-04-2008 4:49
Przepisy nie podlegaja dyskusji. Sa uchwalone przez ludzi, dla ludzi. Lamanie ich, powinno byc konsekwentnie karane. Pouczajcie w przedszkolach, doroslych zas, zacznijcie traktowac powaznie.
~kibic 17-04-2008 8:54
Haracze pobiera spółdzielnia inwalidów SIMET czy to nie skandal i pobera od inwalidów a dlaczego parkingiem nie zarządza szpital nie szkoda pieniędzy .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group