Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 7266
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kiermasz „Między nami Aniołami” także jeszcze dziś

Niedziela, 16 grudnia 2012, 7:38
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 grudnia 2012, 7:20
Autor: Mea
Jelenia Góra: Kiermasz „Między nami Aniołami” także jeszcze dziś
Fot. Mea
Świąteczny kiermasz „Między Nami Aniołami – polsko–czeskie tradycje artystyczne” rozpoczął się wczoraj (15.12.) i będzie trwał jeszcze dzisiaj od godz. 10.00 do 17.00 w siedzibie Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. 1 Maja 60 w Jeleniej Górze. – Na kiermaszu są akcesoria związane ze świętami Bożego Narodzenia m.in. stroiki, aniołki, bombki, pierniczki, ale również piękne przedmioty, które mogą być świetnym prezentem pod choinkę np. biżuteria, poduszki z gryki, czy też obrazy z kwiatów – mówi Maria Szubart, kierowniczka działu do spraw edukacji artystycznej JCK.

Około 50 wystawców z regionu jeleniogórskiego i z Czech przyjechało na świąteczny kiermasz. – Podczas polsko-czeskich warsztatów artystycznych uczestnicy wykonali m.in. drewniane anioły z desek, kalendarze adwentowe, szklane witraże, korale oraz ceramiczną szopkę, których część prezentowana jest podczas kiermaszu – dodała.

Podczas kiermaszu dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych, na których robiły ozdoby świąteczne z gliny i masy solnej. – Uczymy najmłodszych mieszkańców Jeleniej Góry i okolic rozwijania talentów manualnych – opowiada Urszula Szczepaniak, instruktorka z Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Jak pięknie można ozdobić tradycyjne pierniczki prezentowała Piernikarnia z Trzcińska. – Prowadzimy rodzinną piekarnię i odnawiamy tradycję pieczenia pierników na Dolnym Śląsku, ponieważ mało kto wie, że w naszym województwie w XV w. już istniały takie tradycje, podobnie jak to było w Toruniu – podkreśla Dorota Geotz z Piernikarni w Trzcińsku.

Warto podkreślić, że w tym roku furorę robią konstrukcje przestrzenne budowane z piernika. - Rewelacyjne są domki i szopki piernikowe oraz zaprzęgi Mikołaja, które są śliczną ozdobą podczas świąt, a później można je zjeść. Cała inicjatywa jarmarku bardzo mi się podoba – mówiła pani Małgorzata z Jeleniej Góry.

Projekt „Między nami Aniołami - polsko-czeskie tradycje świąteczne" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group