Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 8540
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kiedy (wreszcie) będzie projekt pasa startowego?

Niedziela, 21 grudnia 2014, 7:56
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 grudnia 2014, 21:29
Autor: Angela
Jelenia Góra: Kiedy (wreszcie) będzie projekt pasa startowego?
Fot. Angela
Czy jest w końcu projekt budowy pasa startowego, który umożliwiłby lądowanie i startowanie małych samolotów pasażerskich na jeleniogórskim lotnisku? – pyta nasz Czytelnik Paweł. O sprawie mówi się bowiem od dwóch lat. – Jest w trakcie – odpowiada wiceprezydent Jerzy Łużniak. – Trzeba do niego wprowadzić jeszcze pewne zmiany – dodaje wiceszef miasta. Jakie?

- Projekt zakłada wymianę podbudowy pod lotniskiem, ale dzisiaj już wiemy, że obecna podbudowa i melioracja tego terenu jest na tyle dobra, że nie powinniśmy tam nic ruszać, bo przy największych powodziach i deszczach woda bardzo szybko schodzi z całej płyty – mówi Jerzy Łużniak. - Z drugiej strony, samoloty już tam lądują, więc nie chodzi nam o wzmocnienie płyty lotniska, a o to, by na trawie nie było takiego poślizgu. Z tego względu zamiast asfaltowego pasa, który miałby kosztować około 12 mln zł, będzie wykonane utwardzenie powierzchniowe z kratki z tworzywa sztucznego za około 2 – 2,5 mln zł – dodaje wiceprezydent Jeleniej Góry.

Projekt z poprawkami ma być gotowy w 2015 roku. W tym samym czasie Miasto zacznie szukać zewnętrznych pieniędzy na sfinansowanie tego zadania. – Być może uda nam się to przy współpracy Programu Polska – Czechy, Polska – Saksonia. W tym programie są przewidziane pieniądze na porty lotnicze, ale nie na budowę i modernizację lotnisk aeroklubów – mówi Jerzy Łużniak. – Realna szansa na budowę pasa to rok 2016. Musimy zrobić bowiem badania wytrzymałościowe płyty lotniska i sprawdzić, jak będą się zachowywały płyty z tworzywa sztucznego pod wpływem nacisku – dodaje.

Na przygotowanie dokumentacji pasa startowego w minionym roku Dolnośląski Urząd Marszałkowski przyznał Jeleniej Górze 150 tys. zł. Wykonawcę wybrano dopiero w drugim przetargu, bo w pierwszym nie znalazł się żaden chętny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (69)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group