Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9317
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kiedy powstała Jelenia Góra i kto ją założył? Tajemnice miasta w Muzeum Karkonoskim

Poniedziałek, 3 grudnia 2012, 6:52
Aktualizacja: Wtorek, 4 grudnia 2012, 8:37
Autor: Mea
Jelenia Góra: Kiedy powstała Jelenia Góra i kto ją założył? Tajemnice miasta w Muzeum Karkonoskim
Fot. Mea
– Wciąż nie jesteśmy pewni, kiedy powstała Jelenia Góra, ale wiele śladów wskazuje na to, że jest ona młodsza, niż sądzono do tej pory i możliwe, że nie założył jej Bolesław Krzywousty – powiedział Tomasz Miszczyk, kierownik Działu Archeologii Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Spotkanie w Muzeum Karkonoskim na temat „Archeologicznych ciekawostek o Jeleniej Górze” odbyło się wczoraj (02.12) w ramach cyklu „Niedziela w Muzeum”.

Opowieść o historii okolicznych terenów Tomasz Miszczyk rozpoczął od Gór Kaczawskich, gdzie odnaleziono pradawne narzędzia z epoki kamienia łupanego. – W jaskiniach góry Połom przed II wojną światową znaleziono narzędzia krzemienne oraz kości zwierząt kopalnych. To najstarsze znaleziska w naszym regionie - mówił Tomasz Miszczyk.

W regionie znajdowało się niegdyś wiele zamków, których ruiny dopiero dziś są odkrywane. – Nie wszystkie z nich, które odkryliśmy znane były w źródłach historycznych np. zamek na Wzgórzu Zamczysko obok Perły Zachodu czy też zamek na Górze Zamkowej obok Pałacu Paulinum. Ciekawe jest także odkrywanie średniowiecznych hut szkła, których było wiele na naszym terenie. Ostatnio odnaleziono tzw. Pański Dom, którego ruiny znajdują się wysoko w Karkonoszach powyżej Karpacza i jeszcze nie wiadomo, czy był to zamek, czy dwór – opowiadał Tomasz Miszczyk.

Interesującymi znaleziskami są też militaria np. z Zamku Sokolec w Górach Kaczawskich. Zabytki, które były tam znajdowane przed II wojną światową były wtedy datowane na okres karoliński, a okazało się, że pochodzą z XV w. – Datowano wtedy inaczej ze względów politycznych – dodał.

Kultura łużycka była jedną z ważniejszych na obecnych terenach Polski w epoce brązu. Również na terenach Jeleniej Góry zamieszkiwali niegdyś Łużyczanie, o czym świadczy odnalezienie cmentarzyska łużyckiego przy dzisiejszej ul. Wincentego Pola. W miejscu, gdzie znajdują się budynki po dawnej chucie szkła technicznego w okresie międzywojennym odnaleziono dzbany z prochami tzw. popielnice oraz mniejsze naczynia zwane przystawkami, do których wkładano dary grobowe.

Spośród licznego grona słuchaczy wiele osób przyszło właśnie po to, by dowiedzieć się szczegółów na temat datowania powstania Jeleniej Góry. – Jestem ciekawy, czy może okaże się na podstawie wykopalisk, że nasze miasto jest starsze, niż sądzono. A może, ma dłuższą historię, jak Rzym – powiedział Andrzej Jawor, mieszkaniec Jeleniej Góry. - Do muzeum przychodzę na wszystkie wykłady, bo uważam, że są bardzo ciekawe – dodał.

W centrum miasta wykonano już wiele badań archeologicznych. Wszelkie znaleziska wskazują na to, że Bolesław Krzywousty raczej nie był założycielem Jeleniej Góry. – Nasze miasto jest prawdopodobnie młodsze, a 900-lecie było obchodami założenia miasta legendarnego, a nie tego realnego. Jelenia Góra rozwijała się dopiero od końca XIII w. – podkreślił Tomasz Miszczyk.

Na terenie całego miasta odkrywano drewniane rury wodociągowe. Początkowo ich znalezienie na ul. Konopnickiej wskazywało, że jest to system znajdujący się jedynie pod starym miastem, jednak niedawno zostały odkryte również przy tzw. Kościele Garnizonowym, co świadczy o tym, że sieć była dosyć mocno rozwinięta. – Okazało się, że część rur jest starszych, niż sądziliśmy na początku i pochodzi z pierwszej połowy XVII w. – zaznaczył Tomasz Miszczyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
283
Nigdy
19%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group