Wtorek, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6978
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kawior z Coca Coli i inne ciekawostki. Kuchnia molekularna w PCKK

Czwartek, 22 marca 2012, 7:47
Aktualizacja: 12:15
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Kawior z Coca Coli i inne ciekawostki. Kuchnia molekularna w PCKK
Fot. Petr
W Prywatnym Centrum Kształcenia Kadr przy ulicy Mickiewicza w Jeleniej Górze odbył się „Pokaz kuchni molekularnej” przygotowany z myślą o młodzieży ze szkół gastronomicznych. – Zobaczyliśmy iście alchemiczne gotowanie – ekscytowali się uczestnicy.

Kawior z Coca Coli, lody o wyjątkowo czystym smaku przygotowane z ananasa zamrożonego w ciekłym azocie, dania wypieczone bez użycia ognia czy przystawki zawierające wyciąg z alg morskich posiadający ciekawe właściwości zagęszczające i zmieniające konsystencję potraw - oto z czym zapoznali się wczoraj młodzi w PCKK w Jeleniej Górze.

– W ramach pokazu, młodzi poznali kilka ciekawostek z gastronomii molekularnej – którą do niedawna uznawano za abstrakcję. Dziedzinę, która ma niewiele wspólnego z kuchnią przez duże K., dziś jednak coraz bardziej popularną wśród kucharzy. Czym taka kuchnia jest? Czymś co pozwala zerwać z tradycyjnym wyobrażeniem o gotowaniu. Innowacją łączącą naturę oraz naukę umożliwiającą osiągnięcie idealnego, czystego smaku potraw – mówił nam Daniel Flig, prowadzący pokaz.

Choć dla wielu kuchnia molekularna może kojarzyć się z fizyką i chemią, a co za tym idzie ze sztucznie modyfikowaną żywnością – substancje wykorzystywane do gotowania tego typu są zupełnie naturalnymi związkami chemicznymi, zdrowymi dla organizmu człowieka. Kucharze molekularni próbują w laboratoryjnych warunkach znaleźć „receptury idealne”, zachowujące prawdziwy smak potraw, a czasem nawet nieco go udoskonalające.

– Kuchnia molekularna to naprawdę coś! Iście alchemiczne gotowanie, podczas którego ten, kto gotuje przypomina jakiegoś maga lub wiedźmę majstrującą przy swoim kotle. Ciekawe, a przy tym owocujące pysznymi daniami. No, takich lodów jeszcze nie jedliśmy – podsumowują Paula, Damian i Jadwiga, uczestnicy pokazu.

Więcej informacji o kursach, szkoleniach i pokazach organizowanych w PCKK w Jeleniej Górze na stronie internetowej: www.pckk.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
450
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jelenia Góra będzie miastem tańszym
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 20.05.2024
 
Karkonosze
Wiosna w górach na całego
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group