Niedziela, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 7074
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kary więzienia za uprowadzenie z udręczeniem

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 23 kwietnia 2015, 7:38
Aktualizacja: Piątek, 24 kwietnia 2015, 7:46
Autor: Angela
Fot. Angela
W Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze zapadł wczoraj (22.04) wyrok w sprawie trzech mężczyzn, którzy wywieźli jeleniogórzanina do miejscowości Wolbromów, zażądali za niego okupu, a kiedy go nie dostali, wrzucili mężczyznę do 8–metrowego komina. 40–letni Robert S. i 32–letni Marek B. dostali po siedem lat więzienia i nakaz zapłacenia po trzy tys. zł nawiązki dla pokrzywdzonego, a 33–letni Adam M. – 5 lat więzienia i obowiązek zapłacenia nawiązki w tej samej wysokości. Całej trójce sąd zakazał również zbliżania się do ofiary przez pięć lat.

Na wczorajszą rozprawę nie doprowadzono oskarżonych jeleniogórzan, którzy obecnie przebywają w areszcie. Obrończyni, adw. Ilona Grabas złożyła jednak w ich imieniu wniosek o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego, na które zgodzić miał się pokrzywdzony. Sąd jednak ten wniosek odrzucił, bo – jak mówił sędzia Marek Buczek - przewód sądowy został już zamknięty, a zebrane w sprawie dowody w pełni pozwalały na wydanie wyroków.
Zanim jednak osoby obecne na sali usłyszały wyrok, sędzia Marek Buczek odczytał akt oskarżenia z długim opisem wielu obrażeń pokrzywdzonego i jeszcze dłuższymi kartotekami karnymi, jakie na swoim koncie już wcześniej mieli oskarżeni.

- Do opisywanego przestępstwa, w którym najważniejszym zarzutem było uprowadzenie ze szczególnym udręczeniem ofiary, sprawcy dopuścili się w sytuacji wielokrotnej recydywy – mówił sędzia Marek Buczek. – I mimo że kary więzienia w obecnym wymiarze mogą wydawać się wysokie, są one najniższym wymiarem kar przewidzianych prawem za takie przestępstwo. Za uprowadzenie ze szczególnym udręczeniem grozi bowiem od 5 do 15 lat więzienia, a w szczególnych wypadkach do 25 lat. Adam M. dostał więc karę najniższą, a Robert S. i Marek B. karę w dolnych granicach. Dlaczego?

- Ze względu na to, że przeprosili pokrzywdzonego i okazali skruchę. Mimo złożoności działań oskarżonych, pokrzywdzony nie doznał też ciężkich obrażeń fizycznych. Z drugiej strony nie trudno się domyśleć, że najdotkliwsze były krzywdy psychiczne: grożenie nożem, wywiezienie w nieznane miejsce, założenie koszuli na głowę w celu dezorientacji, a w końcu zmuszenie pokrzywdzonego, by wskoczył do komina i pozostawienie go w nim na odludziu – dodał sędzia M. Buczek.

Już pisaliśmy, do zdarzenia doszło 13 lipca 2014 roku, kiedy poszkodowany wraz z kolegą pojechał fordem focusem (należącym do jego konkubiny) do jednego z garaży przy ul. Tkackiej w Jeleniej Górze, by porozmawiać z innymi kumplami. To tam jeleniogórzanin został pobity przez trzech sprawców, a następnie siłą wciągnięty do samochodu swojej konkubiny. Powodem były porachunki finansowe i „roznoszenie plotek” o tym, że 40-letni Robert S. jest na utrzymaniu swojej konkubiny.

Po drodze w nieznane miejsce oprawcy zażądali pieniędzy. Bili dłużnika łokciami po głowie i przykładając mu scyzoryk do szyi zmusili go, by zadzwonił do swojej konkubiny i powiedział, że ma im dostarczyć 5 tys. zł za uwolnienie i samochód.

Żeby pokrzywdzony nie widział dokąd jedzie, sprawcy założyli mu koszulkę na głowę. Po dojechaniu na teren byłej cegielni w miejscowości Wolbromów (powiat lwówecki, gmina Gryfów Śląski) kopiąc go po całym ciele, a na koniec przykładając mu nóż do gardła i grożąc, że go zabiją, oprawcy kazali pokrzywdzonemu wskoczyć do 8-metrowego komina. Następnie odjechali. Skradzione auto porzucili przy ul. Nadbrzeżnej. Powiadomiona przez konkubinę pokrzywdzonego policja jeszcze tego samego dnia zatrzymała sprawców, którzy przez dłuższy czas nie przyznawali się do winy i wielokrotnie zmieniali zeznania.

Sąd niemal w całości przychylił się do stanowiska prokuratury, która dla Roberta S. i Marka B. żądała po 8 lat więzienia, a dla Adama M. – 6 lat. Uniewinnił ich jedynie od zarzutu kradzieży dokumentów i kluczyków ze schowku auta, bo zdaniem sędziego nie było na to wystarczających dowodów. Wyrok nie jest prawomocny i strony mogą się od niego odwołać. – Jestem zadowolony z wyroku sądu i najprawdopodobniej nie będziemy się odwoływać – mówił prokurator Tomasz Krzesiewicz.

Natomiast – jak mówiła adw. Ilona Grabas - obrona najprawdopodobniej złoży odwołanie. Sąd zdecydował również, że niezależnie od decyzji stron, sprawcy powinni zostać w zamknięciu, dlatego przedłużył ich okres tymczasowego aresztowania do lipca br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~Kryniu 23-04-2015 8:26
To mają być wyroki? Kilka lat więzienia, zakaz zbliżania się do ofiary przez okres krótszy niż więzienie? Jeszcze będziemy takich ... utrzymywać ze swoich pieniędzy. Zastrzelić ... lub zagonić do niewolniczej pracy po 16 godzin na dobę, za talerz cienkiej zupki, aż do usranej śmierci- bo na ich miejsce pewnie znajdą się inni "chętni". Może pora przywrócić niewolnictwo? Każdy obywatel mógłby tanio kupić niewolnika z wyrokiem (zachipowanego oczywiście) i zastrzelić w razie potrzeby lub dla rozrywki. Wtedy może takich idiotów byłoby mniej.
~JASMM 23-04-2015 9:02
Brzmi to trochę paranoicznie. To "szczególne udręczenie" i inne zarzuty. Przecież tylko przypadek sprawił, że nie było ofiary śmiertelnej, bo działali z zamiarem zabójstwa. Wrzucili do 8-o metrowego komina człowieka. Upadek z tej wysokości - III piętro - często kończy się śmiercią. Zostawili żywego, okaleczonego człowieka i odjechali. Zamiar był taki: jak nie zginął przy upadku, to z...hnie z wykrwawienia, albo z głodu. Wyrok : 8 lat. Za olej konopny slużący do ratowania życia - 15.
~nie prawnik 23-04-2015 9:19
Zakaz zbliżania się do ofiary zaczyna się od chwili opuszczenia więzienia.
~wx 23-04-2015 9:35
Ciekawe czy jakby sędziego wrzucili do komina to też by dostali 7 lat?
~rencista 23-04-2015 9:46
polskie prawo chroni zlodziei i bandytow a szczegolnie tych z rzadu sejmu i kolesi . lekarzy bo takie prawa sobie ustalili, a my mamy ich utrzymywac.
~jestemztad 23-04-2015 9:58
Śmiechu warte takie wyroki!!!!! Kpiny, recydywa żeby tak mało dostała i co z tego wyjdą za te parę lat i znowu będzie to samo znowu przeczytamy podobny artykuł tacy ludzie jak oni się nigdy nie zmienią.Na krzesło z nimi!!!! -
~pffff 23-04-2015 10:24
Myślę,że przeszło im nieco bokiem,gdyż z artykułu wynika,że sprawa rozegrała się wśród "samych swoich" ,gdyby dotknęła kogoś z mniej odrapanej dzielnicy,mogłyby by się posypać dwucyfrowe wyroki.
~ 23-04-2015 11:10
Życzę sędziemu i jego rodzinie, aby spotkało ich to samo.
~ 23-04-2015 13:42
Z wyglądu to sędzia wygląda na portiera ,takie wyroki tylko w Polsce
~ 23-04-2015 14:10
przecież to było morderstwo ze szczególnym okrócieństwem a że nie udane to nie znaczy że taki niski wyrok ma być
~hg 23-04-2015 16:01
No co wy chcecie? Przecież przeprosili
~mmmmm31 23-04-2015 16:07
przecież to nie był syn sędziego,no co wy chcecie?
~ 23-04-2015 16:08
To sędziowie i prokuratorzy od 2007 roku wykonują lot nad kukułczym gniazdem wokół oczywistego fałszu materialnego – k. 8 akt sprawy. Kary więzienia o zaostrzonym rygorze, na oddziale N należą się bezkarnym przestępcom w togach. Najgorszymi przestępcami są sędziowie i prokuratorzy. Takiego stalinizmu jak dzisiaj nie było w PRL. Zawiśli przestępcy, z immunitetami od sądów, ze szczególnym okrucieństwem dręczą bez przyczyny i internują niewinnych ludzi na podstawie sfingowanych procesów. Nie rozpatrują możliwie szybko faktów materialnych, tylko robią szachy proceduralne. Góra daje im woną rękę. Skorumpowany wymiar niesprawiedliwości uprawia reketierkę i olewa dowody...
~buaahahahah 23-04-2015 16:28
jakie wyroki....hahahaahhaha śmiech na sali prawo dla bandytó i złodzieji,3 tysiące nawiązki? co za ... ustala te kary
~ 23-04-2015 16:53
Wymuszenia rozbójnicze, groźby karalne, zastraszanie, nadużycie władzy, przekroczenie uprawnień, poświadczenie nieprawdy, niedopełnienie obowiązków służbowych, egzekucji - dokonują sędziowie, a prokuratorzy to kryją. Nawet nie oskarżycie mnie o znieważenie funkcjonariuszy (z art. 226 § 1 kk), bo by to wyszło na jaw. Nie odpowiadacie za zbrodnie, bo nie ma sędziów na sędziów. IPN ma prykaz głupa rżnąć ws afer prawa do 1990 roku. Kiedyś za tą mafijność odpowiecie. Wierzę, że jeszcze na ziemi. Wiemy gdzie mieszkacie. ZOMO wam nie pomoże. Oby dzieci się w was nie wrodziły. Niszczycie państwo, ludzi i godność człowieka.
~ 23-04-2015 17:19
Pomysł z zaczipowanym niewolnikiem nawet mi się podoba. A tak poważnie, to kary mamy śmieszne i na dodatek na nasz koszt. Rozumiem, że za kradzież batonika rąk się nie powinno ucinać, ale za "pomysły" typu porwać dziewczynkę (ostatnio Maję), czy to co tutaj mamy to naprawdę coś straszniejszego powinno być przewidziane. W więzieniu praca za żarcie i dach nad głową, a jak nie to suchy chleb i woda. Świat na głowie staje - szczególnie przez psychologów co to orzekają niepoczytalność. I mamy później takiego Brejvika co to do ludzi jak do kaczek strzelał, a teraz narzeka, że mu w więzieniu źle.
~Do 23-04-2015 16:53 | ~ | 23-04-2015 17:28
POPIERAM CIĘ W 1999 %!!!!!!! podpiszę się...Matmosek
~ 23-04-2015 19:04
pięć lat za wrzucenie do komina i pięć za zabicie pod atrapą ...wolę zabijać
~ 23-04-2015 20:16
To prawda --państwo broni bandziorów.Tuz po wyroku wszyscy zapominają o pokrzywdzonych a natychmiast przypominaja o prawach bandytów -a to że to tez człowiek że ma prawo do leczenia do telewizji do jedzenia lepszego niż w np w szpitalu szkole i juz nikt nie pamieta ze pokrzywdzony stracił np prace ,choruje , nie ma za co żyć - co z jego prawami do życia? straconego przez bandziora który jeszcze płaci popdatki na wiezienia mn czyli Kain zabił Abla ale i tak po nim dziedziczy Przerażajacy absurd co za sady ze swoja sprawiedliwoscią?
~ 23-04-2015 22:15
W myśl art. 107. § 1. ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych "Za przewinienia służbowe, w tym za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa i uchybienia godności urzędu (przewinienia dyscyplinarne), sędzia odpowiada dyscyplinarnie." Jak wszcząć postępowanie karne przeciwko nieuczciwemu sędziemu? - wszczęcie śledztwa przez organ prowadzący postępowanie przygotowawcze na skutek zawiadomienia bądź z urzędu (art. 303 kpk) - społeczny obowiązek denuncjacji (art. 304 kpk) - w razie umorzenia śledztwa przez prokuratora istnieje możliwość wniesienia skargi subsydiarnej (art. 330 par 2, art. 55 par 1) Jak wszcząć postępowanie cywilne celem naprawienia szkody? - art. 417' par 2 KC - szkoda wynikająca z wydania orzeczenia sądowego
~człowiek 23-04-2015 23:10
Jeżeli o 50km/h przekroczysz w terenie zabudowanym dostaniesz mandat 1520zł. A tu za takie coś tylko 3000zł?! Kwoty powinny być wielokrotnie większe i do odpracowania w kamieniołomach. Przy okazji resocjalizacja.
~Appollonide 24-04-2015 7:32
Za recydywę po 5-7 lat? Faktycznie sądy w Polsce to Teatr Komedii.
~ 24-04-2015 7:51
https://opolczykpl.wordpress.com/2015/01/22/manifest-odezwa-dysydenta-komandosa-michala-jarzynskiego-do-polakow/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group