Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6190
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych po nowemu

Wiadomości: Jelenia Góra/Kraj
Piątek, 20 czerwca 2014, 6:24
Aktualizacja: Wtorek, 24 czerwca 2014, 9:50
Autor: red
Fot. jel
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych poprzez swoje placówki w Gdańsku, Toruniu, Krakowie, Cieszynie, Gorzowie, Zielonej Górze i Szczecinie porównał praktyki stosowane w tych miastach odnośnie zasad parkowania niepełnosprawnych posiadaczy Europejskich Kart Parkingowych. Zapowiada również zmiany, dotyczące zasad przyznawania i wydawania kart parkingowych. Wejdą one w życie od 1 lipca br. Co się zmieni?

Jak informuje wiceprzewodniczący KSON Waldemar Wiśniewski, w większości tych miast, podobnie jak w niektórych miastach Dolnego Śląska (Świdnica, Lwówek Lubań, Kamienna Góra) zasady te są bardzo liberalne. W Legnicy i Zielonej Górze Rady Miejskie dopuściły możliwość parkowania niepełnosprawnych także na miejscach poza kopertowych, gdy miejsce na kopercie jest zajęte. We Wrocławiu od nałożonej opłaty dodatkowej za postawienie auta z legitymacją z EKP poza kopertą można się skutecznie odwołać przedstawiając dokumenty potwierdzające niepełnosprawność w znacznym lub umiarkowanym stopniu.

Co do zmian, od 1. lipca karty parkingowe wydawać będzie się:

1). osobie niepełnosprawnej zaliczonej do:
* znacznego, lub
* umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (jedynie w przypadku posiadania symboli: 04-O; 05-R lub 10-N), mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;

2). osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. (Przy czym nie każdej osobie posiadającej orzeczenie o stopniu znacznym lub umiarkowanym z powyższymi symbolami, zostanie przyznana karta parkingowa. Zależy to od decyzji lekarza orzecznika oraz stopnia naruszenia sprawności organizmu).

3). placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Kartę parkingową wydaje, za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej (wysokość jeszcze nie jest ustalona) Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności na podstawie: orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień.

O kartę parkingową mogą się starać również placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją
lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. I tę wydaje za opłatą Przewodniczący Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. W takim przypadku wnioskodawcy wydaje się jedną kartę na jeden pojazd wykorzystywany do przewozu osób niepełnosprawnych.

Kartę parkingową wydaje się osobie posiadającej stosowne orzeczenie, na okres ważności tego orzeczenia, jednakże nie dłużej niż na okres 5 lat, a placówce, na okres 3 lat.

Karta parkingowa traci więc ważność: po upływie terminu ważności karty, w przypadku zgłoszenia utraty karty przez osobę lub placówkę, której wydano kartę, w przypadku zwrotu karty organowi, który ją wydał, w razie likwidacji placówki, której wydano kartę, w razie śmierci osoby, której wydano kartę.

Karty parkingowe, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2014 r. Tego dnia wszystkie karty parkingowe tracą ważność!

Karta parkingowa może być wydana na podstawie stosownego orzeczenia zawierającego wskazanie, o którym mowa w pkt. 9 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.). Do otrzymania pozytywnego zapisu we wskazaniach, w pkt. 9 orzeczenia, nie wystarczy tylko stwierdzenie znacznie obniżonej sprawności ruchowej.

Jednym z najważniejszych zapisów noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, jest art. 6 ust. 2, który pozbawi dużą część osób posiadających karty parkingowe, prawa do ponownego wydania dokumentu. Istotna będzie data wydania orzeczenia dla osoby po 16 roku życia, a także określenie stopnia, jak i symbolu przyczyny niepełnosprawności.
Tylko osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności wydanym do 30 czerwca 2014 r., z orzeczonym jednym z symboli przyczyn niepełnosprawności 10-N, 05-R, 04-O, będą mogły z pozytywnym skutkiem złożyć, już począwszy od 1 lipca 2014 r., wniosek o wydanie karty parkingowej i ją uzyskać. Natomiast wszystkie pozostałe decyzje określające stopień niepełnosprawności, wydane włącznie do 30 czerwca 2014 r. nie będą już stanowiły podstawy do wydania karty parkingowej.

- Jest jeszcze kilka niewiadomych, ale należy mieć nadzieję, że w ciągu miesiąca czerwca wszystkie one zostaną wyjaśnione – mówi Waldemar Wiśniewski. - Zainteresowani powinni śledzić stronę internetową Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności www.pzon-jeleniagora.pl, a także stronę www.kson.pl, e- mail: info@kson.pl, gdzie zamieszczane będą wszelkie nowości w tych sprawach. Wszelkich informacji udzielają również pracownicy Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności pod numerem 75 643 80 90 i e - mailowo orzecznictwo@poczta.onet.pl. Przewiduje się, że wydanych na przestrzeni lat około 5 tysięcy kart parkingowych z dniem 30 listopada 2014 roku utraci ważność. Szacuje się również, że wydanych zostanie około 500 kart parkingowych osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności posiadających w orzeczeniach symbole (O - wzrok, R- narząd ruchu i N- schorzenia neurologiczne), a dla tej liczby posiadaczy nowo wydanych Europejskich Kart Parkingowych ilość przygotowanych przez miasto „kopert” można uznać za wystarczającą – dodaje wiceprezes KSON.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~sumienie 20-06-2014 6:55
Wszystko ładnie i pięknie tylko: nadal nie odpowiednie osobniki będą się posługiwać starymi kartami;;przecież tego nikt nie kontroluje ,wystarczy raz w miesiącu zrobić przegląd wszystkich"kopert" i nastąpi naturalna weryfikacja /mandaty,nawet kara za wyłudzenia/ .To będzie taki wskaźnik czy już jesteśmy w cywilizowanej Europie czy nadal "dzikikraj"
~wiesława 20-06-2014 9:02
Tylko ,że to jest mało opłacalne dla straży miejskiej ,czy policji, bo z fotoradarem w godzinę cały bloczek mandatów napstrykają.Jestem inwalidką od 2005r i byłam sprawdzana tylko 2 razy jak jechałam ul.1 Maja ,podczas parkowania na kopercie nigdy.
~posiadaczjej 20-06-2014 9:42
Brak kontroli posiadaczy takich kart. Pewnie duża ilość osób korzysta z nich po dacie jej ważności. Dlaczego nie ma akcji weryfikującej ich posiadaczy - zaparkowanych na kopertach autach. Przeważnie są tak wystawione w samochodzie że nie widać ich daty ważności.
~j 20-06-2014 9:53
a ja mam bezterminowo ważną!
~ 20-06-2014 10:09
kson bedzie wydawal karty???
~ab+ 20-06-2014 10:21
Nie można tego zrobić bo idą wybory ,ratuszowi boją się o zydle, nikt nie podejmie wojny z elektoratem . A i tak PO jest zdemo...lizowana.
~nn 20-06-2014 10:28
wszystko fajnie. Tylko jesteśmy w UE, a tam karta nie traci ważności. Ważność traci tylko na terytorium PL
~meloman 20-06-2014 10:52
Z gruntu zła konstrukcja newsa. KSON nie ma nic do nowych zasad wydawania kart parkingowych. Zmiany wymusiła zmiana w Prawie O Ruchu Drogowym, które wchodzą w życie 1.07.2014. Weryfikacją ubiegających się o nowe karty parkingowe i wydawaniem zajmą się Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, w Jeleniej Górze zespół urzęduje w budynku MOPS.Tam też można uzyskać potrzebne informacje - ot i wszystko.
~karaćoszusta 20-06-2014 11:42
Podjeżdża auto pod Biedronkę, parkuje na kopercie dla inwalidy, facet/facetka wysiada, widać, że zdrowy jak byk, bierze wózek i idzie na zakupy...Co to jest? Po co ta straż miejska?
~tuncia 20-06-2014 12:24
Jakim prawem KSON przypisuje sobie wejście ustawy o ruchu drogowym , że coś załatwił.
~odp. 20-06-2014 15:24
do tunci i melomana.......czytaj ze zrozumieniem
~czytelnik JG 20-06-2014 17:06
Żadne prawo nie działa wstecz więc karty wydane przed terminem wejścia ustawy nie mogą stracić ważności z dniem jej wejścia a jedynie z dniem wygaśnięcia ich ważności podanym na samej karcie . Jeśli zachodzi konieczność wymiany kart ze względu na zmianę wzoru czy też inne uregulowania prawne winę za zmianę ponosi ustawodawca zatem wymiana dokumentu musi być bezpłatna a jedynie wydanie nowego dokumentu może być obciążone kosztami jej wydania . Zatem każda karta mająca ważność dłuższą niż do 30 . 06 .2014 musi zostać wymieniona na nową bezpłatnie . Poza tym nikt w tym mieście nie sprawdza kart parkingowych i pod tesco 1/2 aut stojących na kopertach takich kart nie posiada !!!
~PL 20-06-2014 17:41
No może w końcu skończy sie eldorado cwaniaków z tabliczkami . jak widzę zdrowego klienta , który w ubraniu roboczym wyskakuje z auta a parkuje na kopercie i wstawia tabliczkę to mnie krew zalewa .A osoba na wózku nie może zaparkować .
~nnnn 20-06-2014 18:38
zaco mam płacic za to ze państwo mnie okrada.Mam 560 zł renty inwalickjei.brak na podstawowe leki jednym słowem złodzieje złodzieje złodzieje.Sepy d...le brak słow.SKANDAL. Na zabieg endoprotezy mam czekac pięć lat.Prędzej się powiesze niz doczeka w tym parszywym kraju tusk ty złodzieju ludzi chorych
~ 20-06-2014 18:47
I tak nie korzystam... spróbujcie wstawić wózek inwalidzki pomiędzy auta... :( Eldorado cwaniaczków... obyś tego w złej godzinie nie wypowiedział!!!! To jakaś paranoja zazdrościć komuś inwalidztwa!!! I co myślicie, że inwalidą może być tylko beznogi człowiek??? A niech was ...
~do 9:53 20-06-2014 19:28
nawet Twoja bezterminowa jest ważna tylko do 30.11. tego roku; takie przepisy...
~ja 20-06-2014 20:21
a może zweryfikować koperty przy parkingach przyblokowych na osiedlach, mieszkam w wieżowcach na Sygietyńskiego gdzie na parkingu nowo wyremontowanym co 7 miejsce jest przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Mieszkam tu kilka lat i nie widziałem ani jednego pojazdu oznaczonego taką tabliczką miejsca te stoją puste, za to kierowcy pełnosprawni nie mają gdzie parkować! Więc może sprawdzić ile jest mieszkańców niepełnosprawnych i adekwatnie do ich liczby wyznaczać takie miejsca
~abc 21-06-2014 19:08
Nie prościej w celu weryfikacji sprawdzić daty ważności orzeczeń i kart i już zrobi się luźniej.Przecież gołym okiem widać jak wypasione zdrowe mlode chłopaki korzystają z kopert na podstawie kart parkingowych często po dziadkach nie zawsze żyjących.
~lech 5 23-06-2014 10:06
W artukule pisze ze tylko osoby ze znacznym stopniem niepelnosprawnosci otrzymaja karte.a dalej pisze ze osoby ze znacznym stopniem tez otrzymaja ktore maja symbol R nic nie rozumiem
~lech5 23-06-2014 10:33
Tzn ze mam orzeczony stopien niepelosprawnosci umiarkowany z symbolem R-5 dozywotnio to powinienem otrzymac taka karte
~qlesza w 26-06-2014 19:45
tak a kto zapłaci za nowe karte P...?znowu 25 zl ,dobry pomysl na kase?zrobić zdjecie 30 zl plus karta parkingowa 25 ja mam rentę około 600 zl na miesiąc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~pit 29-06-2014 11:56
600 zł- to 20 zł dziennie...Jak Ty możesz za to przeżyć, kupić leki i jeszcze paliwo do samochodu- bo chyba musisz dużo i często jeździć jak tak potrzebna jest Ci karta parkingowa. Tak społeczeństwo zapłaci za Ciebie biedny rencisto i nie pisz za chwile, że to z Twoich wypracowanych składek. Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych TAK (nawet o 50% większe) ale na tych samych zasadach ! ! !
~Bert 29-06-2014 13:57
Nie chodzi o to, komu karta zostanie wydana ale kto z niej będzie korzystał. Z karty kierowcy powinni korzystać tylko wtedy, kiedy samochodem podróżuje osoba niepełnosprawna. Tymczasem powszechne jest, że wykorzystują ją ludzie zdrowi aby zaoszczędzić na parkingu albo podjechać bliżej drzwi nawet wtedy, kiedy samochód nie służy w danym momencie osobie niepełnosprawnej. A ilu inwalidów nawet nie widziało samochodu, który teoretycznie ma im służyć? Oczywiście nie mam na myśli niewidomych.
~jelgor 30-06-2014 6:07
Tylko w Polsce tak łamie się zasady,że "Prawo nie działa wstecz",owszem mogą być nowe zasady przyznawania kart parkingowych ale dla nowo wydawanych.Nie wiem,czy to się nie kwalifikuje do zaskarżenia.
~franek woj. 23-10-2014 21:02
Jak tak można, w dobie kryzysu służby zdrowia fundować inwalidom wystawianie w kolejkach do lekarzy specjalistów. Przecież żeby się zarejestrować, to terminy są od paru miesięcy do roku lub dłużej. A można inaczej zmobilizować urzędników do przejrzenia kart którym kończy się termin ważności, dla ułatwienia dodam że ograniczył bym się do grup posiadających symbole: 04-O; 05-R lub 10-N) i wydanym na stałe. Nakazał bym częste kontrole miejc parkingowych przez Straż Miejską.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group