Otwierając wystawę marszałek Ewa Kopacz odniosła się do historii Karkonoszy. – Były świadkiem wielu zdarzeń, były świadkiem historii kilku państw: Czech, Austro-Węgier, Polski. Dziś to wspólne góry Polski i Czech, ale przecież tak, jak świat, który nas otacza, należą do wszystkich, którzy zechcą tam pojechać – powiedziała.
Podkreślała też, że nasz region to kierunek turystyczny na stałe wpisany w plany Polaków. – Nazwy Śnieżka, Szrenica, Śnieżne Kotły, Szklarska Poręba, Karpacz są powszechnie znane już od dzieciństwa – dodała. Wspomniała również, że Karkonosze zostały wpisane do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.
W otwarciu wystawy uczestniczyli: starosta jeleniogórski Jacek Włodyga, prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, przedstawiciele i samorządowcy miast i gmin zrzeszonych w Związku Gmin Karkonoskich, parlamentarzyści i liczna grupa mieszkańców regionu Karkonoszy.
- Karkonosze były promowane w Sejmie po raz pierwszy w historii III Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie co tydzień organizowane są prezentacje o różnorodnej tematyce – powiedziała Aleksandra Wochal, dyrektorka Biura Poselskiego posłanki Zofii Czernow, również obecna na wernisażu.
Wystawa składa się z około pół setki fotografii najatrakcyjniejszych i najbardziej malowniczych miejsc Karkonoszy, w różnych porach roku i dnia – m.in. Śnieżki, Śnieżnych Kotłów, Szrenicy, potoku Łomnica i Szklarki, karkonoskich torfowisk, Srebrnego Wodospadu w Kotle Małego Stawu, Ostańców skalnych – Trzy Świnki, Łabskego Szczytu, Schroniska Samotnia nad Małym Stawem oraz borów świerkowych. Pojawiły się też zdjęcia Karpacza, Ściegien, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry.