Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3728
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Karkonosze i okolice Ziemią Świętą!

Piątek, 29 stycznia 2010, 11:12
Aktualizacja: Sobota, 30 stycznia 2010, 8:13
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Karkonosze i okolice Ziemią Świętą!
Fot. Ania
O „Szlakach kulturowych” rozmawiano wczoraj w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze. Było to jubileuszowe, trzydzieste spotkanie w ramach Obserwatorium Karkonoskiego. Prócz wystąpień i gorącej dyskusji, były także „urodzinowe” chwile.

Wielu zacnych gości zasiadło wczoraj w Biurze Wystaw Artystycznych. Wśród publiczności zasiedli poseł na Sejm RP, Marcin Zawiła oraz wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Jerzy Łużniak. Obecność decydentów nie była „dekoracyjna”, bowiem temat debaty obejmował nie tylko sferę marzeń, ale także konkretnych posunięć zależących od tych, którzy są u władzy. Wszystkich powitała Janina Hobgarska, dyrektor BWA, które udziela gościny Obserwatorium Karkonoskiemu od początku jego istnienia.

Szlaki kulturowe, którymi do naszego regionu podążą pielgrzymi z całego świata. Mrzonka to, czy realna wizja? Zdaniem prowadzącego Obserwatorium Karkonoskie autora wstępu i moderatora dyskusji, marzeniem można wybudować rzeczywistość. Więckowski w swojej wypowiedzi nawiązał do Ziemi Świętej, gdzie chcą przyjeżdżać ludzie z całego świata. To ona kojarzy się z miejscem, od którego wszystko się zaczęło. Wędrówka po niej wiąże się zarówno z realną, jak i mentalną podróżą. Takie odczucia powinny towarzyszyć także szlakom kulturowym. Także tym, które poprowadzą tu: do Jeleniej Góry i w Karkonosze.

Do debaty zaproszono gości związanych z Muzeum Karkonoskim: jego dyrektor Gabrielę Zawiłę, Stefanię Żelasko, kierownika działu szkła artystycznego oraz Tomasza Miszczyka, szefa działu archeologii i przewodnika sudeckiego. Wymienieni zaproponowali trzy szlaki kulturowe, które według nich powinny znaleźć się w Karkonoszach.

Gabriela Zawiła barwnie opowiedziała historię związaną z tkactwem w Kotlinie Jeleniogórskiej. Przypomniała, że to właśnie rozwój tradycji włókienniczych stanowi wspaniałą tradycję, nierozerwalnie związaną z Jelenią Górą.
Wspomniała o znanych kupcach z naszego m. in. Christianie Mentzlu. Pokazała grafiki obrazujące ludzi zajmujących się lnem.– Tkacki bądź lniany szlak kulturowy, w zależności od tego jaką ostatecznie nosiłby nazwę zaczynałby się w Jeleniej Górze, w której turyści zwiedziliby Kościół Łaski pod Krzyżem Chrystusa, Rynek oraz Muzeum Karkonoskie – mówiła G. Zawiła.

Następnie mogliby pojechać do Pakoszowa, gdzie mieściła się Bielarnia Hessów, a później m. in. do Łomnicy, Mysłakowic, Kowar, Kamiennej Góry, miejscowości związanych niegdyś z tkactwem.

Stefania Żelasko przybliżyła zaś historię związaną ze szkłem. Zaproponowała wędrówkę po miejscowościach, w których swego czasu prężnie działały huty. Jednym z najważniejszych punktów szklarskiego szlaku kulturowego byłaby więc Huta Józefina, którą wybudowano w 1842 roku (niem. Josephinenhutte). Kierował nią Franciszek Pohl.

„Józefina” byłaby także jednym z najważniejszym obiektów szlaku, zaproponowanego przez Tomasza Miszczyka. Jako przewodnik podkreślił, że dla turysty ważna jest możliwość zarówno obejrzenia obiektów, jak i kupienia pamiątek i poznania historii związanej z danym miejscem. Ciekawym „produktem turystycznym” jest obecnie Leśna Huta Szkła w Szklarskiej Porębie, bo właśnie tutaj można zakupić piękne figury i naczynia szklane, jak i samemu coś wytworzyć lub zobaczyć, jak robią to doświadczeni hutnicy.

Większość dyskutantów zgadzała się z tym, że na terenie Karkonoszy powinno powstawać jak najwięcej szlaków kulturowych. Znalazły się także osoby, które podkreślały, że powinny wśród nich być te związane z Walończykami i zielarstwem, jakie uprawiano na tych terenach. Byłyby to tajemnicze, związane z magią ścieżki i z pewnością przyciągnęły rzesze turystów. Nie powinno zabraknąć również tych, związanych z literaturą.

Wiadomo już, że w maju zostanie otwarty Szlak Waloński w Szklarskiej Porębie. Powstał on z inicjatywy Stowarzyszenia Zdolna Dolna oraz Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Zasugerowano także organizowanie na szlakach kulturowych wystaw, warsztatów, festiwali i innych imprez, a wszystko po to, żeby były one atrakcyjne dla turystów. Podkreślono także, że muszą one posiadać swojego lidera.

W trakcie dyskusji pojawiły się również informacje dotyczące Szlaku Cysterskiego, który ma również przebiegać w Jeleniej Górze. Zajmuje się tym obecnie samorząd województwa. Pracownicy Muzeum Karkonoskiego planują zorganizować konferencję dotyczącą baroku i malarstwa barokowego w Jeleniej Górze.

Jubileusz Obserwatorium Karkonoskiego uczczono toastem i życzeniami równie pomyślnych kolejnych edycji tego ważnego, jeśli nie najważniejszego wydarzenia, którego autorzy – przejęci troską o przyszłość Ziemi Jeleniogórskiej – próbują wytyczyć ścieżki dla jej udanej przyszłości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
359
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group