Jak podkreślają organizatorzy, „Baśń o Legendach Karkonoskich” to współczesna historia dziesięcioletniej Oli, która pewnego dnia postanawia uciec z Jeleniej Góry. Podczas drogi na dworzec spostrzega rannego jelenia i jako odpowiedzialna przedstawicielka ekopatrolu postanawia mu pomóc. Biegnie za nim do lasu gdzie spotyka m.in. Bolesława Krzywoustego czy Kunegundę.
Spiżarnia Form Artystycznie Nieoczywistych istnieje już 4 lata, natomiast jest to nasze drugie przedsięwzięcie. Pierwszy był konkurs dla śpiewaków operowych - powiedział Przemysław Piskozub, który wraz Mateuszem Brodowskim pochodzi z Jeleniej Góry, więc wybór tematu spektaklu nie był przypadkowy. - Jesteśmy stąd i chcieliśmy te legendy wykorzystać, bo mają niesamowity potencjał. Wybraliśmy kilka legend, które chcemy propagować dziedzictwo kulturalne Jeleniej Góry - podkreślił aktor.
Przedstawienie o legendach karkonoskich ma też swoje współczesne przesłanie, bowiem nawiązuje do - wcale nie legendarnego - smogu.
Im wcześniej zaczniemy edukować młodych ludzi, tym większe korzyści - dodał P. Piskozub.
Obok dwóch jeleniogórzan, na scenie zobaczymy aktorki spoza naszego regionu. Patrycja Bukowczan, studentka IV roku Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu pochodzi ze Śląska i jest pod wrażeniem naszych legend.
Powiem szczerze, że była to dla mnie totalna nowość, ale podczas pracy nad spektaklem mieliśmy dużo wycieczek - odwiedziliśmy Zamek Chojnik, Górę Witosza, byliśmy na Śmielcu - te legendy są przewspaniałe i szkoda, że osoby z innych regionów ich nie znają, bo uważam, że warto zainwestować w rozpromowanie tych legend, bo to przepiękne tereny i wspaniałe legendy - wyznała Patrycja Bukowczan.
Reżyseria: Mateusz Brodowski.
Scenariusz: Agnieszka Nasierowska.
Muzyka: Adam Potera.
Piosenki: Olga Żmuda.
Scenografia: Iza Banaszek.
Multimedia: Anna Szalwa.
Kierownik produkcji: Przemysław Piskozub.
Występują: Patrycja Bukowczan, Patrycja Szindler, Mateusz Brodowski, Przemysław Piskozub.
Pomoc scenograficzna: Aleksandra Zalewska.
Produkcja: Stowarzyszenie Spiżarnia Form Artystycznie Nieoczywistych.
Projekt współfinansowany przez Miasto Jelenia Góra, wsparty również przez sponsorów z naszego regionu.
Bilety do nabycia w JCK przy ul. Bankowej w cenach: 15 zł (ulgowy), 25 zł (normalny). Spektakl zaplanowano na sobotę (7.09) o godz. 16:00.