Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 3497
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karkonoskie Centrum Edukacji Diabetologicznej – skorzystaj

Środa, 31 maja 2017, 7:41
Autor: KSON
Jelenia Góra: Karkonoskie Centrum Edukacji Diabetologicznej – skorzystaj
Fot. Archiwum
Od 1 czerwca w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze rozpoczyna działalność dietetyczny punkt konsultacyjny dla cukrzyków. Zapisy i informacje w biurze KSON (ul. Podwale 47a) od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 16.00, albo pod numerem telefonu 75 752 42 54 lub 800 700 025 (bezpłatna infolinia).

Prawidłowe żywienie i dieta oprócz leczenia farmakologicznego jest najważniejszym elementem wyrównywania glikemii. Dla równowagi i utrzymania prawidłowego stężenia glukozy w surowicy krwi niezwykle waży jest zarówno sposób odżywiania jak i indywidualnie dobrane produkty spożywcze i posiłki, które są spożywane w odpowiedniej ilości i porach dnia. Równie ważny aspekt stanowi nawadnianie organizmu, w tym min. 1,5 litra wody na dzień.

W zależności od typu cukrzycy (insulinozależna, insulinoniezależna) istotne jest dopasowanie sposobu żywienia do stylu życia, trybu pracy, wypoczynku, codziennych obowiązków i przyzwyczajeń. Leczenie dietetyczne obejmuje szereg wskazówek dotyczących m.in.: całkowitej ilości przyjmowanych kalorii, odpowiednich składników odżywczych, produktów zalecanych i przeciwskazanych, kontroli dotychczasowego żywienia.

Nie możemy zapomnieć również o wysiłku fizycznym, który jest integralną częścią prawidłowego, kompleksowego postępowania w leczeniu cukrzycy. Wpływa on korzystnie na wrażliwość na insulinę i kontrolę glikemii, profil lipidowy oraz sprzyja redukcji masy ciała. Powinny być one umiarkowane i uzależnione od możliwości pacjenta do wykonywania wysiłku. Chociaż w ostatnim czasie powiększyła się gama leków cukrzycowych, to jednak żaden z nich nie zastąpi zbilansowanej i racjonalnej diety, która wpływa na regulacje i wyrównanie poziomu glikemii.

- Wszystkie te aspekty wymagają dodatkowej wiedzy, umiejętności i motywacji. Z tego względu każdy pacjent i jego rodzina powinni zadbać o odpowiednią edukację terapeutyczną i dietetyczną mówi - Paulina Dobrowolska, dietetyk kliniczny i psychodietetyk, która w ramach projektu Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych prowadzi w KSON doradztwo dietetyczno-diabetologiczne. Porady te dla członków Stowarzyszenia Diabetyków i niezrzeszonych są nieodpłatne

- Już dwa miesiące stosuję dietę przygotowaną przez panią Paulinę - mówi 72-letni mieszkaniec Zabobrza. - Choć zalecanej diety przestrzegam w ok. 80 proc., to waga spadła, redukcji uległa tkanka tłuszczowa i spadł poziom zatrzymanej wody. Co jednak najważniejsze - okresowe badanie tzw. hemoglobiny glikowanej spadło aż prawie o 1 punkt procentowy. Czuję się też lżej, z mniejszą zadyszką chodzę po schodach – podkreśla.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group