Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 9545
Zalogowanych: 51
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karkonoski Orszak Trzech Króli

Czwartek, 3 stycznia 2013, 7:46
Aktualizacja: 10:16
Autor: Org
Jelenia Góra: Karkonoski Orszak Trzech Króli
Fot. Organiatorzy
Już drugi rok z rzędu Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego organizuje 6 stycznia, Karkonoski Orszak Trzech Króli. Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą z góralską oprawą o godz. 12:00 w jeleniogórskiej bazylice, skąd o godz. 13:00 na ulice Jeleniej Góry wyruszy wielobarwny, wielotysięczny i rozśpiewany korowód, by dotrzeć do stajenki na placu Ratuszowym.

Orszak przejdzie ulicami Starego Miasta, tj.: Boczną – plac Ratuszowy – Jasną – Grodzką – plac Kardynała Wyszyńskiego – Aleją Bankową – Marii Konopnickiej – Solną – Szkolną – Plac Ratuszowy, zapraszając wszystkich do przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w tym wyjątkowym święcie. Orszak poprowadzą Trzej Królowie, jadący konno i symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Na trasie odegrane zostaną cztery sceny tematyczne, nawiązujące do średniowiecznych mansjonów i przygotowane przez uczniów karkonoskich gimnazjów, tj.: „Orędzie Anioła Bożego” – Publiczne Katolickie Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze; „Republika Przyjemności” – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Piechowicach; „Wizyta u Heroda” – Gimnazjum w Mysłakowicach; „Walka dobra ze złem” – Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jeleniej Górze.

Orszak zmierzać będzie do stajenki usytuowanej na placu Ratuszowym, by nawiedzić Świętą Rodzinę i w kulminacyjnym momencie pokłonić się Dzieciątku. Całość zakończy się wspólnym śpiewaniem kolęd z góralską kapelą „Janicki”. Trzon Orszaku stanowić będą dzieci z jeleniogórskich i karkonoskich szkół oraz przedszkoli, ubranych w kolorowe stroje. Przyłączający się do Orszaku mieszkańcy Karkonoszy i turyści otrzymają korony i śpiewniki.
Podczas całego wydarzenia wolontariusze, wyposażeni w specjalne identyfikatory ze zdjęciem oraz zaplombowane puszki, na których znajdzie się logo oraz adres Stowarzyszenia – organizatora zbiórki będą zbierać datki na tablicę interaktywną do założonego i prowadzonego przez nie – Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze – jedynej na terenie Karkonoszy szkoły katolickiej.

Karkonoski Orszak Trzech Króli to ukazanie atrakcyjności Dobrej Nowiny w społecznym i kulturowym kontekście naszego regionu – mówi Mariusz Gierus ze Stowarzyszenia u Erazma i Pankracego. Chcemy w ten sposób połączyć ludzi w działaniu, w radosnym świętowaniu oraz w dawaniu siebie innym. Jest to propozycja dla każdego – wierzącego i niewierzącego, kto tylko zechce wyjść z domu i przyjść na plac Ratuszowy – dodaje.

Orszak Trzech Króli, nazywany największymi ulicznymi jasełkami na świecie odbędzie się w tym roku aż w 92 miastach. Hasło tegorocznej edycji nawiązuje do tradycji kolędowania, zgodnie z którą „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu.”. W związku z tym organizatorzy przygotowali również mobilną aplikację z 208 kolędami, dostępną pod adresem: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.mobilinktech.orszak3kroli

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Marcina Zawiły i zostało dofinansowane ze środków Miasta Jeleniej Góry

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
920
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
29%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
 
Kultura
Przyjechali do Jeleniej Góry z Grecji
 
Aktualności
Teatry Uliczne – videorelacja z soboty
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group