Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6789
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonoski Orszak Trzech Króli

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 3 stycznia 2013, 7:46
Aktualizacja: 10:16
Autor: Org
Fot. Organiatorzy
Już drugi rok z rzędu Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego organizuje 6 stycznia, Karkonoski Orszak Trzech Króli. Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą z góralską oprawą o godz. 12:00 w jeleniogórskiej bazylice, skąd o godz. 13:00 na ulice Jeleniej Góry wyruszy wielobarwny, wielotysięczny i rozśpiewany korowód, by dotrzeć do stajenki na placu Ratuszowym.

Orszak przejdzie ulicami Starego Miasta, tj.: Boczną – plac Ratuszowy – Jasną – Grodzką – plac Kardynała Wyszyńskiego – Aleją Bankową – Marii Konopnickiej – Solną – Szkolną – Plac Ratuszowy, zapraszając wszystkich do przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w tym wyjątkowym święcie. Orszak poprowadzą Trzej Królowie, jadący konno i symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Na trasie odegrane zostaną cztery sceny tematyczne, nawiązujące do średniowiecznych mansjonów i przygotowane przez uczniów karkonoskich gimnazjów, tj.: „Orędzie Anioła Bożego” – Publiczne Katolickie Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze; „Republika Przyjemności” – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Piechowicach; „Wizyta u Heroda” – Gimnazjum w Mysłakowicach; „Walka dobra ze złem” – Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jeleniej Górze.

Orszak zmierzać będzie do stajenki usytuowanej na placu Ratuszowym, by nawiedzić Świętą Rodzinę i w kulminacyjnym momencie pokłonić się Dzieciątku. Całość zakończy się wspólnym śpiewaniem kolęd z góralską kapelą „Janicki”. Trzon Orszaku stanowić będą dzieci z jeleniogórskich i karkonoskich szkół oraz przedszkoli, ubranych w kolorowe stroje. Przyłączający się do Orszaku mieszkańcy Karkonoszy i turyści otrzymają korony i śpiewniki.
Podczas całego wydarzenia wolontariusze, wyposażeni w specjalne identyfikatory ze zdjęciem oraz zaplombowane puszki, na których znajdzie się logo oraz adres Stowarzyszenia – organizatora zbiórki będą zbierać datki na tablicę interaktywną do założonego i prowadzonego przez nie – Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze – jedynej na terenie Karkonoszy szkoły katolickiej.

Karkonoski Orszak Trzech Króli to ukazanie atrakcyjności Dobrej Nowiny w społecznym i kulturowym kontekście naszego regionu – mówi Mariusz Gierus ze Stowarzyszenia u Erazma i Pankracego. Chcemy w ten sposób połączyć ludzi w działaniu, w radosnym świętowaniu oraz w dawaniu siebie innym. Jest to propozycja dla każdego – wierzącego i niewierzącego, kto tylko zechce wyjść z domu i przyjść na plac Ratuszowy – dodaje.

Orszak Trzech Króli, nazywany największymi ulicznymi jasełkami na świecie odbędzie się w tym roku aż w 92 miastach. Hasło tegorocznej edycji nawiązuje do tradycji kolędowania, zgodnie z którą „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu.”. W związku z tym organizatorzy przygotowali również mobilną aplikację z 208 kolędami, dostępną pod adresem: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.mobilinktech.orszak3kroli

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Marcina Zawiły i zostało dofinansowane ze środków Miasta Jeleniej Góry

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~sumienie 3-01-2013 8:24
Na pierdoły są pieniądze ! Średniowiecze,Panie Zawila tego uczyleś się na KULu? Guseł?
~sumienie 3-01-2013 8:35
Panie Gierus,proponuję trasę ;pod szpital następnie galerie,nie zawadzi odwiedzić TERMY,a PO co na piechty nie lepiej SKMemem,nie zaszkodzi odwiedzić załogę Jelfy .Gdzie najlepiej się urodzić? Polska na 33. miejscu w rankingu "The Economist"
~kam 3-01-2013 9:23
a plakatu z biezacego roku to nie ma????
~ 3-01-2013 9:33
Mam pytanie do radnych naszego miasta: czy upoważnili prezydenta Zawiłę żeby z moich podatkow opłacać zabawę i procesję uliczną.(budżet maiasta na 2013 jeszcze nie uchwalony)
~Zwolennik 3-01-2013 9:38
W roku ubiegłym było super. W tym pewnie też będzie fajnie i odświętnie. Dziękuję wam za to co robicie. Na pewno będę. Pozdrawiam i alleluja i do przodu.
~loop 3-01-2013 13:19
Tradycję trzech króli kontynuują ruskie, odwiedzając sąsiednie kraje na czołgach i helikopterach. A tak poważnie w czasach rzymskich, odwiedziny władcy a tym bardziej trzech musiało być uzgodnione przez ówczesną dyplomację z władcą Herodem lub (i) namiestnikiem rzymskim. W przeciwnym razie była by to agresja. Inną sprawą jest brak uwięzienia tych króli, można było wziąć niezły okup lub szybko podbić ich królestwa. Niestety historia nie odnotowała żadnej z tych możliwości.
~czesia 3-01-2013 14:38
Nie po to KUL wychodował sobie wiernego chadeckiego polityka ,by nie pilęgnować legend o rzekomo składających hołd z pokłonami i darami trzema królami. Nie było to możliwe w Cesarstwie Rzymskim, a żadne historycznie pewne źródła nie potwierdzają takiego wydarzenia. Nie znamy daty, ani miejsca urodzin Jezusa ,a co dopiero mówić o wizycie koronowanych głów w stajence. Być może jacyś mędrcy-biegli w słowie i pismie- odwiedzili po jakimś czasie młodego Jezusa ,ale to nie powód ,by maszerować ulicami i promować legendy jednego z kościołów jakie mamy w Polsce. Mam nadzieję, że nauczyciel historii -mgr Zawiła -zachowa powagę i nie będzie na przyszłość patronował wygłupom nawiedzinych katolików.
~Do ~ 3-01-2013 17:57
komentarza ~czesi~ Co prawda 'wyhodował' jest napisane z błędem ortograficznym, ale nie sposób nie zgodzić się z tym. W KrK miłości nie ma, to chyba nie nowość, no chyba, że tam jesteś w środku - to tak. Mniejsza o historię, ale biblijna Prawda jest inna, mało medialna i tak huczna, i zakryta przez bałwochwalcami. Kto szuka Prawdy to ją znajdzie.
~w13 3-01-2013 21:28
dajcie już spokój zawile..akurat ten marsz 3 króli nie ma nic wspólnego z miastem ani jego budżetem..
~Małgochna 3-01-2013 22:47
Orszak jest fantastyczną imprezą - rodzinną, atrakcyjną i promującą miasto. Może zamiast narzekać, warto zakasać rękawy, pomóc, zrobić w końcu coś dobrego i pożytecznego?! Będę na pewno! Już się cieszę!!! Powodzenia
~taka prawda 3-01-2013 23:23
żeby tylko nie puścili tych z transparentami protelewizyjnymi bo wtedy obciach demonstrować z nimi
~ 3-01-2013 23:32
Marsz trzech króli - jarosław! jarosław! jarosław!
~sumienie 4-01-2013 5:27
Małgocha czy ty myślisz nogami? Impreza ? Piwko szlugi,tance? Jaka promocja ? To znaczu w lecie przyjedzie pół Polskibo w Jeleniej jarmark próżności,tak.?
~ 4-01-2013 10:04
Z Zawiłą na czele, też mi święto , on jest jakiś nawiedzony, ludzie tu są problemy na maksa, a on sobie szopki i gusła i spacery po mieście w przebraniu urządza:) Polacy sa Katolikami, ale tradycją się nie najedzą, tak jak każdy inny człowiek uważam,że potrzeba nam chleba, i pracy, a spacery po mieście to sam sobie mogę zorganizować, jeszcze na tyle mam konwencji:)
~do w13 4-01-2013 10:07
My nie chcemy dać spokoju Zawile, niech on nam da spokój tym nieudacznym i głupim rządzeniem, powinien sobie jakiś sklep otworzyć z dewocjonaliami i tam się realizować życiowo wraz z żoną malowane pisanki sprzedawać i wigilijne sianko.
~ 4-01-2013 10:55
DOLNOŚLĄZAK. 1 Maja 2013 r. w kalendarzu jest święto kościelne, upamiętniające postać Świętego Józefa-cieśli-robotnika. Czy w budżecie miasta - wzorem 3 Króli - przewidziano środki finansowe na obchody tego święta? Czy prezydent Jeleniej Góry obejmie patronatem to święto?
~Bolko. 4-01-2013 15:08
Może i bym zobaczył ten orszak, ale jak słyszę te góralskie ćwierć tony w mojej karkonoskiej krainie, to...rozwolnionko murowane!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group