Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11203
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Kamuflaż na drodze nie popłaca – noś odblaski!

Niedziela, 23 września 2012, 9:25
Aktualizacja: 9:28
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Kamuflaż na drodze nie popłaca – noś odblaski!
Fot. Archiwum
Jesienna pora, szybko zapadający zmierzch, to czas, kiedy powinniśmy pomyśleć o naszym bezpieczeństwie na drodze. Od dawna wiadomym jest, że widoczność pieszych i rowerzystów poprawiają odblaskowe elementy, dzięki którym każdy, kto ich używa błyszczy i przyciąga uwagę kierowców. Pamiętajmy o tym i bądźmy widoczni na drodze.

- Jesienią i zimą dochodzi do największej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych – twierdzi policja.
Najczęstsze błędy jakie popełniają to nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd lub zza pojazdu, przeszkody, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, poruszanie się nieprawidłową stroną drogi, zatrzymywanie się na jezdni oraz wchodzenie na jezdnię przy czerwonym świetle.

Bardzo często wypadki drogowe, są skutkiem również nieprawidłowego zachowania się kierujących samochodami względem pieszych. Z policyjnych analiz wynika, że główną przyczyną tych zdarzeń jest nie udzielenie pierwszeństwa pieszemu, niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu oraz nieprawidłowe wykonywanie takich manewrów jak cofanie, skręcanie, czy omijanie.

- Do wielu wypadków nie doszłoby, gdyby piesi byli po prostu widoczni – twierdzą funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego. - Kiedy ktoś ubrany jest w ciemne kolory i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Warto pamiętać, że po zmroku pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na prawidłową reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli nawet 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie – dodają.

Elementy odblaskowe na kurtkach, spodniach, tornistrach zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności. Warunek jest jeden - elementy odblaskowe muszą być używane przez pieszych, rowerzystów czyli niestrzeżonych uczestników ruchu drogowego.

Warto również pamiętać, że zgodnie z art. 43. 1. kodeksu drogowego, dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group