Wtorek, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 5238
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Kamil Ziółkowski i jego aspekty chrześcijańskie w Harry Potterze

Środa, 6 marca 2013, 9:17
Aktualizacja: 9:28
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Kamil Ziółkowski i jego aspekty chrześcijańskie w Harry Potterze
Fot. –
„Aspekty chrześcijańskie w sadze Harry Potter” to pierwsza książka, która stanowi apologię Pottera z jego kontrowersyjnymi wątkami. Autor, Kamil Ziółkowski z Jeleniej Góry, daje odważny przegląd symboliki chrześcijańskiej poprzez przedostanie się i swoiste połączenie jej z siedmioma tomami sagi. 22 marca br. o godz. 17:30 w Książnicy Karkonoskiej odbędzie się promocja książki, która będzie swoistym wprowadzeniem jej na rynek czytelniczy. Pozycję wydała Oficyna Wydawnicza IMPULS z Krakowa.

Dotychczasowe przedpremierowe recenzje pozwalają sądzić, że autorowi udało się dotrzeć do dwóch podzielonych wcześniej stron – chrześcijan oraz oddanych fanów magicznego świata szkockiej pisarki. Jedno jest pewne – tego jeszcze nie było!

„Powieść J.K. Rowling przyczynia się do formacji świadomości milionów Polaków co najmniej od 10 lat. Różnorako wpływa na wyobraźnię czytelników i na pewno nie zawsze dobrze. Kamil Ziółkowski w roli swoistego advocatus diaboli wypunktowuje te cechy cyklu, które burzą argumentacje zwolenników pogańskiej wizji fantastycznego świata szkockiej pisarki. Daje przy tym interesujący przegląd symboliki chrześcijańskiej wskazując fanom bohatera drogę do budującej umysły czytelnicze interpretacji jego przygód. Bez takiego naświetlenia narracja powieści działa destruktywnie i utrwala fascynację demoniczną stroną sagi. Dobrze by było aby bez żadnej czarodziejskiej różdżki książka Kamila Ziółkowskiego dodawana była do każdego tomu Harry’ego Pottera”- czytamy w jednej z recenzji.

Kamil Ziółkowski to uczeń klasy maturalnej jeleniogórskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Dotychczasowy aktywny działacz społeczny, teraz łączący to zamiłowanie z przelewaniem na papier swoich niejednokrotnie kontrowersyjnych myśli. Główną jego pasję (obok literatury) stanowi filozofia, z której wygrał okręgowy etap Olimpiady, co jest równoznaczne ze stuprocentowym zdaniem egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.

- Jestem z pokolenia, które dotknęło nad wyraz ciekawe zjawisko socjologiczne – dorastaliśmy wraz z Harrym Potterem – mówi o sobie Kamil. - Każdy kolejny tom sagi J. K. Rowling to również kolejny rok mojej nauki. Dziś cały świat przygląda się zmierzchowi cyklu, który na wiele lat opanował listy bestsellerów na pięciu kontynentach. Także i ja, jeden z wielu, przyglądam się czemuś, co już się skończyło – dodaje.

Stąd jego pomysł na napisanie książki. Co chciał nią powiedzieć swoim czytelnikom?

- Zastanawiałem się, jak te książki wpływają na rozwój młodych ludzi, jakie wartości – często niedostrzegalne na pierwszy rzut oka – niosą – wyjaśnia Kamil. - Koniec sagi J. K. Rowling to również i zakończenie niemałego etapu mojego życia, jestem bowiem w klasie maturalnej i więcej nie będę wracał do młodzieńczej przygody z tą literaturą. Powiedziałem to, co do powiedzenia miałem, w sposób szczególny z tego względu, iż wielu ludzi oczernia cykl o Harrym Potterze na podstawie opinii innych oraz własnej, rażącej nieznajomości tych książek. Mam ogromną nadzieję, że „Aspekty chrześcijańskie w sadze Harry Potter” pomogą zrozumieć stanowisko papieża Benedykta XVI w kwestii wykorzystanego okultyzmu oraz pozwolą spojrzeć na cykl z innej, nierozpatrywanej wcześniej strony – symboli chrześcijańskich zakorzenionych w kulturze zachodnioeuropejskiej. Dziś już niejednokrotnie nie doceniamy ich znaczenia, pomijamy ich przesłanie. Są jednak z nami każdego dnia, a przykład książek o Chłopcu, który przeżył, pozwoli klarowniej przypatrzeć się niedostrzeganym aspektom. W tej publikacji nie pisałem o tym, co autorka miała na myśli, co mogła mieć na myśli, lecz po prostu – co napisała. Czy można wątpić, że prezbiterianka J. K. Rowling całkowicie pominęła w swym życiowym dziele to, w co wierzy? Wierzę, że moja książka wywoła w czytelnikach wiele odczuć, które przyczynią się do dyskusji na temat okrytej światową sławą sagi, bo czyż nie o umiejętność rozmowy chodzi w myśleniu? – dodaje autor książki.

Więcej informacji o książce można znaleźć na Facebooku: www.facebook.com/ACwSHP.k.ziolkowski

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
450
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jelenia Góra będzie miastem tańszym
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 20.05.2024
 
Karkonosze
Wiosna w górach na całego
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group