Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6881
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Już za dzień matura, już za chwilę

Środa, 3 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 3 maja 2006, 20:26
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Już za dzień matura, już za chwilę
Fot. TEJO
Od egzaminu pisemnego z języka polskiego rozpoczną w czwartek, 4 maja, maturalne zmagania abiturienci liceów i techników. Stres potrwa przez cały maj, a niepewność – dłużej, bo wyniki matur zdający poznają dopiero pod koniec czerwca.

Przedłużony weekend dał szansę maturzystom na uporządkowanie wiedzy i douczenie się do egzaminu. Ale – jak przypominają pedagodzy – nauka tuż przed testem nie zawsze jest skuteczna.
– To ten rodzaj egzaminu, na który możliwość przygotowania się tylko przez kilka dni jest tylko teoretyczna – mówi psycholog Agnieszka Krawczyk. – Moim zdaniem, tuż przed maturą lepiej odłożyć książki, wyjść na spacer, do kina, odstresować się! – radzi.

Stres przeżywają także nauczyciele odpowiedzialni za sprawne przeprowadzenie matury. Dla nich 3 Maja, choć dzień świąteczny, nie jest całkowicie wolny.
– Trzeba zadbać, aby w czwartek rano wszystko było tak, jak należy: przygotować sale, stoły – mówi Paweł Domagała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Sam będzie musiał nastawić budzik na 4 nad ranem. W szkole musi się pojawić wyjątkowo wcześniej, aby odebrać od specjalnego kuriera koperty z kartami egzaminacyjnymi i tematami.

A to właśnie na nie niecierpliwie czeka 214 maturzystów z popularnego „Żeroma” oraz pozostali abiturienci. Czego może dotyczyć wypracowanie? Tematy rzucane na przedmaturalnej giełdzie prawie nigdy się nie sprawdzają.
– Może będzie coś o despotyzmie, władzy absolutnej? Trudno przewidzieć – mówi Michał, jeden z maturzystów. – Nie ma żadnych przecieków. Maturalne tematy to dla nas jedna wielka niewiadoma – przyznają poloniści.

Wszyscy pedagodzy czuwać będą, aby podczas matur uczniowie nie ściągali. Będzie to praktycznie niemożliwe, bo maturzysta nie może mieć przy sobie nic, oprócz przyborów do pisania. Ryzyko wpadki z telefonem komórkowym równa się oblanej maturze. W trakcie testu nie będzie można także wychodzić z sal.
– Załatwieniu swoich potrzeb a także przekąsce będzie poświęcona przerwa podczas egzaminu. Ten system sprawdził się w zeszłym roku – usłyszeliśmy w „Żeremie”.

W piątek maturzyści będą zmagać się z testami z języków obcych, głównie angielskiego. W pozostałych maturalnych dniach, czyli do końca maja, egzaminy ustne będą się przeplatały z pisemnymi.
Testy będą oceniane przez niezależne komisje. Wyniki maturzyści poznają po zakończeniu roku szkolnego.

Za wszystkich trzymamy kciuki!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group