Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 7629
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Już nie Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego, a Muzeum Historii i Militariów

Środa, 13 lutego 2013, 7:25
Aktualizacja: 20:05
Autor: Mea
Jelenia Góra: Już nie Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego, a Muzeum Historii i Militariów
Fot. Mea
Od początku lutego, w ramach zmiany regulaminu organizacyjnego Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, przestał istnieć oddział Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego. W jego miejsce zostało powołane Muzeum Historii i Militariów. – Zmieniliśmy nazwę, bo stara była archaiczna i zniechęcająca – mówiła Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Nowy oddział zasilą zbiory 0raz pracownicy Działu Historii Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. – Na razie poszukujemy siedziby na ten oddział, gdyż teren po skansenie jest zbyt mały, żeby przenieść tam eksponaty z Działu Historii – zaznaczyła Gabriela Zawiła.

Jest to teraz największy oddział Muzeum Karkonoskiego. Zbiory Działu Historii mają ok. 8 tys. Eksponatów, związanych z Uzdrowiskiem Cieplice, turystyką i historią Jeleniej Góry XIX oraz XX wieku. Są to m.in. druki, pocztówki, stare fotografie czy szyldy.

– Szukamy nowej siedziby z placem o powierzchni kilka hektarów, bo chcielibyśmy połączyć eksponaty wystawione w Łomnicy i te w skansenie oraz poszerzyć zbiór o nowe np. samoloty, transportery opancerzone czy też współczesne czołgi. Siedziba przy ul. Sudeckiej jest zbyt mała – powiedział Stanisław Wilk, kierownik Muzeum Historii i Militariów.

- Zastanawiamy się nad terenem przy południowej obwodnicy, miejscem po koszarach wojskowych, gdzie są stare budynki, które można zagospodarować lub wybudować nowe. Najważniejszy jest jednak duży plac na wojskowe eksponaty i wystawy czasowe. Nie ma jeszcze jednak decyzji - mówił Stanisław Wilk.
Na razie pracownicy Muzeum Historii i Militariów czekają na nowe pieczątki i szyldy ze zmienioną nazwą, co potrwa jeszcze ok. miesiąc. Obecnie na budynku przy ul. Sudeckiej funkcjonuje jeszcze stare nazewnictwo. - Również na stronie internetowej musimy nanieść zmiany – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group