Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9080
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KOWARY: Już jutro Liga Sań Rogatych w Kowarach

Piątek, 11 marca 2011, 17:22
Aktualizacja: 17:23
Autor: Angela
Startuje X edycja Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi. Impreza z roku przyciąga coraz więcej dwuosobowych drużyn z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec.

Zjazd saniami rogatymi to niezapomniane wrażenia, których można doświadczyć tylko w Karkonoszach. Rodzinna zabawa połączona z elementami rywalizacji sportowej to oryginalna propozycja skierowana do wszystkich lubiących ruch na świeżym powietrzu – tak do uczestnictwa w niej zachęcają organizatorzy.

Jak się okazuje sam charakter imprezy i sposób, w jaki co roku przebiega sprawia, że z biegiem czasu przyjeżdża na nią coraz więcej osób, liczonych w setkach. Zawodnicy wystartują z parkingu na Rozdrożu pod Sulicą i dojadą do mety zorganizowanej przy Sztolniach Kowarskich. Rozpoczęcie imprezy planowane jest na godzinę 10.00, a jej zakończenie i rozdanie nagród na godz. 15.00. Widzowie imprezy mogą liczyć na konkursy niespodzianki i program artystyczny. Trzeba przyznać, że będzie się działo!

Równie ciekawa, jak zmagania zawodników na trasie, którzy raz niosą sanie na plecach a raz nich jadą, jest sama historia sań rogatych, nazwanych tak przez swój mocno wygięty w kształt rogów płóz. Służyły mieszkańcom bud pasterskich w rejonach górskich do zwożenia siana, drewna, oraz budulca z trudno dostępnych miejsc. Sanie rogate mają rodowód alpejski. W Karkonosze zostały przeniesione w pierwszej połowie XVI wieku przez czeskiego starostę górniczego Christofa von Gendorfa. Jako środek transportu były używane w Karkonoszach przez drwali i chłopów jeszcze na początku XX wieku. Pod górę wciągały je konie, natomiast z góry zjeżdżały same kierowane przez siedzącego na przedzie człowieka. Z tej właśnie tradycji zrodziła się międzynarodowa impreza: Liga Sań Rogatych, która w Kowarach organizowana jest od 1991 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
247
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
24%
Często
15%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group