Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 5096
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KOWARY: Już jutro Liga Sań Rogatych w Kowarach

Piątek, 11 marca 2011, 17:22
Aktualizacja: 17:23
Autor: Angela
Startuje X edycja Międzynarodowego Zjazdu Saniami Rogatymi. Impreza z roku przyciąga coraz więcej dwuosobowych drużyn z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec.

Zjazd saniami rogatymi to niezapomniane wrażenia, których można doświadczyć tylko w Karkonoszach. Rodzinna zabawa połączona z elementami rywalizacji sportowej to oryginalna propozycja skierowana do wszystkich lubiących ruch na świeżym powietrzu – tak do uczestnictwa w niej zachęcają organizatorzy.

Jak się okazuje sam charakter imprezy i sposób, w jaki co roku przebiega sprawia, że z biegiem czasu przyjeżdża na nią coraz więcej osób, liczonych w setkach. Zawodnicy wystartują z parkingu na Rozdrożu pod Sulicą i dojadą do mety zorganizowanej przy Sztolniach Kowarskich. Rozpoczęcie imprezy planowane jest na godzinę 10.00, a jej zakończenie i rozdanie nagród na godz. 15.00. Widzowie imprezy mogą liczyć na konkursy niespodzianki i program artystyczny. Trzeba przyznać, że będzie się działo!

Równie ciekawa, jak zmagania zawodników na trasie, którzy raz niosą sanie na plecach a raz nich jadą, jest sama historia sań rogatych, nazwanych tak przez swój mocno wygięty w kształt rogów płóz. Służyły mieszkańcom bud pasterskich w rejonach górskich do zwożenia siana, drewna, oraz budulca z trudno dostępnych miejsc. Sanie rogate mają rodowód alpejski. W Karkonosze zostały przeniesione w pierwszej połowie XVI wieku przez czeskiego starostę górniczego Christofa von Gendorfa. Jako środek transportu były używane w Karkonoszach przez drwali i chłopów jeszcze na początku XX wieku. Pod górę wciągały je konie, natomiast z góry zjeżdżały same kierowane przez siedzącego na przedzie człowieka. Z tej właśnie tradycji zrodziła się międzynarodowa impreza: Liga Sań Rogatych, która w Kowarach organizowana jest od 1991 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group