Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5626
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Już dzisiaj wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Broll

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 18 grudnia 2015, 7:27
Aktualizacja: 7:28
Autor: Organizatorzy
Fot. Organizatorzy
W imieniu organizatorów zapraszamy dzisiaj (18.12) o godz. 17.00 do BWA na wernisaż wystawy Urszuli Broll, artystki zaliczanej do grona najwybitniejszych postaci polskiego malarstwa współczesnego. – Pokażemy jej najnowsze prace, metaforyczne pejzaże, widoki ulotne utrzymane w subtelnej kolorystyce oraz starsze realizacje. Od kubistycznych, swobodnie kształtowanych, mistycznych kompozycji, mandali, po akwarele geometryczne i rysunki tuszem – zapowiadają organizatorzy. Wystawie towarzyszył będzie film o Urszuli Broll autorstwa Aleki Polis (artystki, performerki i feministki). Wystawa potrwa do 5 marca 2016 r.

Joanna Mielech pisze we wstępie do katalogu wystawy: „W sztuce Urszuli Broll, niezależnie od poruszanego przez nią wątku wyczuwalna jest pewna energia, coś niezwykłego, co emanuje z wnętrza obrazów, coś, czego istnienie możemy jedynie przeczuwać: tchnienie wieczności, dotyk absolutu. Jej obrazy mają w sobie moc sacrum (…). Próba analizy tej twórczości z samej idei skazana jest na klęskę ze względu na ułomność słów, niemożność przekładu sztuki na język mowy i niemożliwością oddania istoty cudu. Zjawiskiem jest sama materia, z której zostały wykreowane albo objawione obrazy Urszuli: jest tak subtelna, że należałoby porzucić nazewnictwo z teorii sztuk wizualnych i spróbować odnaleźć odpowiednie słowa w obszarze magii, poezji, muzyki czy nawet modlitwy. Percepcja obrazów Urszuli Broll dokonuje się gdzieś na styku zmysłu wzroku, duszy, serca i umysłu, dzieje się to więc poza racjonalnym i doświadczalnym wymiarem świata. Można te obrazy odczuwać intuicyjnie, mogą stać się one rodzajem wehikułu, który przeniesie nas w inne obszary poznania siebie. Można jak się wydaje, zbliżyć się za ich pośrednictwem do przeczucia tajemnicy istnienia. (…).

Podczas trwania wystawy będzie możliwość zakupu wybranych prac artystki. Podczas wernisażu odbędzie się loteria. Każda z osób, która zakupi katalog będzie miała możliwość wylosowania akwareli Urszuli Broll.

Urszula Broll (ur. w 1930 r.) - absolwentka katowickiej uczelnia artystycznej (wówczas filii PWSSP we Wrocławiu, od 1952 r. Wydział Grafiki ASP w Krakowie). W latach 50. uczestniczyła w spotkaniach i wystawach awangardowej grupy artystycznej – St-53. Od lat 60. zafascynowana filozofią C.G. Junga oraz buddyzmem stworzyła wiele prac, głównie akwarel, przywodzących na myśl estetykę i symbolikę buddyjską („Mandale”). Od 1967 r. współtworzyła Grupę Oneiron, uczestnicząc np. w powstawaniu tzw. Czarnych Kart, a także w pracach translatorskich i wydawniczych podejmowanych przez Andrzeja Urbanowicza i Henryka Wańka. W 1974 r. z Andrzejem Urbanowiczem współtworzyła w Katowicach pierwszą wspólnotę buddyjską. W 1983 r. z synem Rogerem przeniosła się do Przesieki koło Jeleniej Góry.

Wystawę zrealizowano dzięki pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra i spółki Jelenia Plast.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group