Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 7071
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jubileusz twórcy z krainy wichrów i mgieł

Środa, 16 grudnia 2009, 10:38
Aktualizacja: 10:40
Autor: jj
JELENIA GÓRA: Jubileusz twórcy z krainy wichrów i mgieł
Fot. jj
Były życzenia, toasty, chóralne sto lat, listy gratulacyjne, szampan i kwiaty. Wczoraj w Biurze Wystaw Artystycznych fetowano 80. urodziny i 50–lecie pracy twórczej Tomasza Olszewskiego. W lutym w gościnnych salach BWA, podobny jubileusz obchodził inny znany jeleniogórski artysta fotografik Jerzy Wiklendt.

Kierownik jeleniogórskiego oddziału związku polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Janusz Moniatowcz, przygotował na tę okazję, świeżo wydany album fotograficzny Karkonosze Kraina wichrów i mgieł. Znalazły się w nim fotografie z wystawy o tym samym tytule, którą Tomasz Olszewski, z powodzeniem prezentował w latach 1962-2000 m. in. w Jeleniej Górze, Szklarskiej Porębie i niemieckim Bad Harzburg. Niektóre z nich można dziś oglądać na wystawie poświęconej 50.leciu karkonoskiego Parku Narodowego.

-Jestem zaskoczony, że w dobie współczesnych możliwości technologicznych, ktoś jeszcze wydaje albumy z czarno-białą fotografią. To dla mnie prawdziwa niespodzianka – mówił wczoraj w BWA Tomasz Olszewski.
Swoje uznanie dla półwiecza pracy twórczej Tomasza Olszewskiego wyrazili obecni na uroczystości m.in. zastępca prezydenta Jeleniej Góry Miłosz Sajnog i dyr. Wydz. Kultury Starostwa Powiatowego Kazimierz Raksa oraz licznie zgromadzeni członkowie Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, do którego Olszewski przystąpił w 1976 r.
– W Karkonosze przyjechałem już w 1945 roku, jako 16.letni chłopak. Wtedy jeszcze nie fotografowałem. To zaczęło się dopiero kilka lat później – powiedział nam dostojny jubilat.

Tomasz Olszewski, z wykształcenia ekonomista i geograf, członkiem ZPAF został już w roku 1959 z 261 numerem legitymacji. W latach 1953-1960 brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych oraz czternastu salonach zagranicznych. W roku 1968 uhonorowany został nagrodą Miasta Wrocławia w dziedzinie fotografii. W latach 1960-1982 miał dziewięć indywidualnych wystaw premierowych. Także wydane dwa albumy fotograficzne: „Wrocław Stary i Nowy” i „Moje Miasto”. Jednocześnie działał w pracowniach urbanistycznych Wrocławia, Białegostoku i Jeleniej Góry, przygotowując fotograficzne uzasadnienia decyzji krajobrazowych.

Jak wielokrotnie powtarzał, najbardziej Interesuje go wizualna strona zjawisk społecznych, które fotografuje, jako swoiste znaki czasu. Wędrówki z aparatem po lesie traktował zawsze, jako odpoczynek od spraw ludzkich, dlatego w jego zdjęciach przyrody człowiek pojawia się tylko, jako sztafaż. Ale to właśnie majestatyczne i niepowtarzalne fotografie z Karkonoszy, przyniosły Tomaszowi Olszewskiemu szczególne uznanie w kraju i zagranicą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group