Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6685
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: JSM rozdaje „koperty życia”

Czwartek, 18 grudnia 2014, 8:22
Aktualizacja: Piątek, 19 grudnia 2014, 8:18
Autor: Angela
Jelenia Góra: JSM rozdaje „koperty życia”
Fot. Archiwum
Mieszkańcy obsługiwani przez Jeleniogórską Spółdzielnię Mieszkaniową mogą odebrać bezpłatnie koperty życia, które pomogą ratownikom medycznym w szybkiej i skutecznej pomocy. – Projekt jest skierowany do osób starszych i młodych trwale zmagających się z chorobą, a szczególnie do samotnych – mówi Aleksandra Chrzanowska–Frątczak. Na czym polega idea tej akcji i jak może ona uratować życie?

Program powstał z myślą o bezpieczeństwie ludzi chorych – po to, aby umożliwić służbom medycznym szybką i skuteczną pomoc. Jest realizowany w całej Polsce, pod różną postacią. Miasto Jelenia Góra od początku roku wdrożyło „Pudełka życia”. Idea jest bardzo podobna. Koperta życia to zestaw składający się z: plastikowej koperty oznaczonej naklejką, ankiety, naklejki do umieszczenia na drzwiach lodówki.

- Na podstawie ankiety każdy posiadacz koperty życia przygotowuje informację na temat stanu swojego zdrowia: chorób na które cierpi, przyjmowanych lekarstw, skłonności do uczuleń, podaje również numery telefonów do najbliższej rodziny lub opiekunów – wymienia przedstawicielka JSM. – Jest ona szczególnie ważna dla osób samotnych, ale też chorych. Kiedy ratownicy medyczni wchodzą do mieszkania i widzą nieprzytomną osobę, lub kogoś z kim nie ma kontaktu, w kopercie znajdą wszystkie najważniejsze informacje, by jak najszybciej i najskuteczniej pomóc – dodaje.

Robert Pietryszyn z Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze przyznaje, że zarówno koperta życia, jak i pudełko życia to cenne inicjatywy, ale…
- Najważniejsze jest to, by ankieta była rzetelnie wypełniona i na bieżąco aktualizowana oraz leżała w widocznym miejscu i była dobrze oznaczona np. naklejką „Tu jest koperta/ pudełko życia” – mówi kierownik działu medycznego Robert Pietryszyn. – Jest to bardzo pomocne, kiedy z osobą chorą nie ma kontaktu – dodaje.

Koperty życia można odebrać w Administracjach JSM – I i II, a także w Klubie Seniora przy ul. Noskowskiego 10.

- Będą one również dostarczane do mieszkań seniorów przez naszych pracowników, ale nie o wszystkich osobach chorych czy samotnych wiemy, dlatego jeśli ktoś potrzebuje taką kartę, może się po nią zgłosić lub wysłać członka rodziny – mówi Aleksandra Chrzanowska-Frątczak. – Obecnie dzięki sponsorom: przychodni przy ul. Ogińskiego i firmie ubezpieczeniowej, wydrukowaliśmy 3,5 tysiąca takich kopert. Jeśli okaże się, że zainteresowanie jest większe, dodrukujemy je –zapewnia przedstawicielka JSM.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group