Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11189
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Józef Skrzek zagra w ogrodach staniszowskich

Sobota, 20 sierpnia 2011, 8:08
Aktualizacja: 8:10
Autor: Agrafka
„Letni koncert Józefa Skrzeka”, polskiego multiinstrumentalisty, wokalisty i kompozytora odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia o godz. 18.00 w ogrodzie francuskim Hotelu „Pałac Staniszów”. Cena biletu: 30 zł.

Józef Skrzek urodził się na Śląsku w Michałkowicach w rodzinie górniczej. Od małego grał i śpiewał, wychowany w duchu sztuki, muzyki, plastyki, tańca, ale również sportu. W 1970 r. stawiał pierwsze kroki jako basista oraz pianista zespołu Breakout. Po rocznej współpracy powrócił jednak na Śląsk, żeby założyć swój ulubiony zespół – Silesian Blus Band. To wielkie szczęście, że powstał ten projekt, bowiem właśnie SBB stworzyło całkiem nowy nurt w muzyce polskiej, a może i światowej.

W latach 80. Rozpoczął karierę solową, demonstrując światu nową formułę muzyki uniwersalnej, ze słowiańską romantyką oraz buntowniczą dynamiką rocka, zapraszając do współpracy Antymosa Apostolisa oraz Jerzego Piotrowskiego. W pierwszych dziewięciu latach działalności zburzyli wszelkie konwencje rynkowe, nagrali kilkanaście płyt w wielu krajach, sprzedali kilka milionów płyt. Obecnie SBB występuje i nagrywa z znanym perkusistą Paulem Wertico z Chicago.

Od początku lat 80. regularnie występuje w kościołach, prezentując zarówno stricte organowe recitale, jak i koncerty na których łączy brzmienia akustyczne z syntezatorami. Jest kompozytorem „Kantaty Maryjnej” do słów Romana Brandstaettera, wykonywanej z powodzeniem od lat osiemdziesiątych do dziś. Tworzy muzykę elektroniczną, prezentując ją na festiwalach el-muzyki.

Z powodzeniem komponuje również muzykę filmową. Od końca lat 70. współpracował m.in. z Piotrem Szulkinem, Jerzym Skolimowskim, Mieczysławem Waśkowskim oraz Lechem Majewskim. Współpracował z wieloma śląskimi muzykami współtworząc z nimi pojęcie „silesian sound”. W końcu lat 80. aktywnie działał w Hamburgu tworząc Video Art Production. W latach dziewięćdziesiątych zaprezentował szereg dużych, plenerowych spektakli muzycznych.

Wiek XXI w działalności Józefa to kontynuacja dróg naznaczonych naście lat wcześniej, ale i szukanie wciąż nowych form wyrazu. Od 2001 roku funkcjonuje znowu, coraz aktywniej, grupa SBB. Józef nie zapomniał jednak o działalności solowej. W 2001 roku napisał muzykę do przedstawienia teatralnego „L’Improbable Rencontre” teatru im. Romain Rolland’a w Villejuif pod Paryżem oraz zilustrował film „Angelus” Lecha Majewskiego oraz serial TVP „Serce z węgla”. Kilkakrotnie wystąpił na Jasnej Górze, rejestrując podczas jednego z występów album „Kantata Maryjna”. W roku 2003 złożył hołd ofiarom lawiny w Tatrach za pomocą koncertu „Epitafium Dusz” w tyskim kościele św. Marii Magdaleny i płyty-cegiełki dokumentującej to wydarzenie.

Przyszłość pełna kolejnych, ekscytujących planów koncertowych i płytowych rysuje się niezwykle ciekawie i pewne jest, że jeszcze nie jeden utwór i nie jedno spotkanie z muzyką Józefa będzie mogło dostarczyć wielu, niezapomnianych wrażeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group