Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 10233
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Jodły wracają w góry

Piątek, 14 maja 2021, 7:01
Autor: WAC
Powiat: Jodły wracają w góry
Fot. Nadleśnictwo "Śnieżka"
Z pewnym opóźnieniem, spowodowanym wyjątkowo długą zimą rozpoczęły się w Nadleśnictwie „Śnieżka” tegoroczne prace przy odnowieniu drzewostanu jodły pospolitej w Sudetach.

W leśnictwie Karpniki kilka dni temu posadzone zostały małe sadzonki jodły. Te nasadzenia były częścią realizowanego w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu od roku 1996, a opracowanego przez profesora Władysława Barzdajna „Programu restytucji jodły pospolitej w Sudetach”. Celem jest ochrona istniejącego jeszcze na terenie Sudetów genotypu jodły pospolitej oraz przywrócenie gatunkowi roli lasotwórczej. Restytucja polega na odtworzeniu i zwiększeniu zasobów gatunku do takiego stopnia, w którym będzie możliwe jego naturalne odnawianie się i wymiana pokoleń. Program jest wspierany przez wiele instytucji, m.in.: Lasy Państwowe, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Leśny - Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Instytut Dendrologii w Kórniku, Leśny Bank Genów Kostrzyca, Fundacja EkoFundusz, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Co roku, od około 20 lat wysadzamy jodły praktycznie w każdym leśnictwie na naszym terenie – mówi Marek Rybak z Nadleśnictwa „Śnieżka”. - W tym roku planujemy obsadzić około 20 tysiącami sadzonek tego drzewa około 11 hektarów lasu. Bywały jednak lata, że obszar nasadzeń wynosił nawet ponad 30 hektarów. Młode jodły wysadzamy gniazdami, w miejsce usuniętych wcześniej drzew świerkowych. Takie gniazdo zajmuje około 10 – 20 procent powierzchni wcześniej zajętej przez świerki, bo chcemy, aby taki był właśnie udział jodły w ogólnej powierzchni drzewostanu na danym terenie.

Jodła pospolita przed wiekami wraz z bukiem porastała obficie Sudety. Zanieczyszczenie powietrza, zakwaszenie i przesuszenie gleb, stosowanie zrębów zupełnych, zanik grzybów mikoryzowych oraz niszczenie nalotów i podrostów przez zwierzynę doprowadziło do niemal całkowitego zaniku jodły w górskich lasach. Jej miejsce w drzewostanach od XVIII wieku stopniowo zajmował świerk, wprowadzany sztucznie ze względów gospodarczych wraz z innymi gatunkami szybciej rosnącymi, bardziej opłacalnymi i łatwiejszymi w uprawie.

Twoja reakcja na artykuł?

16
84%
Cieszy
3
16%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
528
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Szukają do pomocy
 
Aktualności
Dzieci się zasłuchały
 
Piłka nożna
Gol Niemienionka na wagę remisu
 
Aktualności
Para buch, koła w ruch
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group