Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 2897
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: João de Sousa gościnnie w kwietniu w JCK

Sobota, 27 lutego 2016, 8:28
Aktualizacja: Niedziela, 13 marca 2016, 16:25
Autor: Manu
Jelenia Góra: João de Sousa gościnnie w kwietniu w JCK
Fot. Organizator
16 kwietnia (w sobotę) o godz. 19.00 w Sali Widowiskowej JCK (przy ul. Bankowej 28/30) wystąpi João de Sousa, znakomity pieśniarz z Portugalii, wykonujący fado, jazz, flamenco i portugalski folklor. Bilety 35 zł.

Bilety do nabycia w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach od 13.00 do 18.00 oraz na dwie godziny przed wydarzeniem.

João de Sousa to wokalista, gitarzysta i kompozytor pochodzący z Porto w Portugalii. Od dwunastego roku życia związany z muzyką, a od kilku lat również z Polską. Artysta prezentuje kompozycje uważane za klasykę nurtu fado, ale również utwory własnego autorstwa, nawiązujące swoim charakterem do brzmieniowej przestrzeni Półwyspu Iberyjskiego. Choć korzenie portugalskie mają szczególne miejsce w twórczości tego artysty, inspiruje się on różnymi gatunkami muzycznymi. W jego utworach można usłyszeć również wpływy muzyki jazzowej, elementy rytmów afrykańskich i brazylijskich, a wszystkie one połączone są w nowoczesny, świeży i intrygujący sposób. Wydał dotąd dwie płyty. Jego charakterystyczny głos znany jest m.in. z projektu “Ariel Ramirez Tango” oraz ze współpracy z Mikromusic i Smolikiem.

Stał się znany szerszej publiczności jest jako finalista czwartej edycji muzycznego show TVN “X-Factor”. Współpracował z Andrzejem Smolikiem, zespołem Mikromusic i argentyńskim bandoneonistą Arielem Ramirezem. Jego piosenki znalazły się na radiowej płycie RAM “Cafe vol. 7” i albumie “Siesta: Muzyka świata. Volume 11 - Marcin Kydryński prezentuje”.

Po sukcesie projektu i płyty “João de Sousa & Fado Polaco” w roku 2012, setkach koncertów w Polsce, Niemczech oraz Portugalii, João de Sousa wraca z najnowszym albumem “Luta”, gdzie pobrzmiewają w nim nuty fado oraz muzyki luzofońskiej, lecz w jedenastu autorskich utworach znalazła się jeszcze inna paleta barw – przede wszystkim jazz, także reggae, hip-hop i muzyka alternatywna. Ta płyta jest od początku do końca wizją João, który debiutuje tu w roli producenta. Piosenki śpiewane są głównie po portugalsku, również po polsku (autorstwa poety i muzyka Filipa Zawady), hiszpańsku, angielsku. João opisuje w nich własne emocje i obserwowaną codzienność współczesnego świata. Choć pochodzenie artysty ma bardzo duży wpływ na jego twórczość, bo wciąż echem odbija się w niej portugalskie saudade (tęsknota), czerpie on także inspiracje z muzyki polskiej (stąd nietypowe dla tego gatunku oraz interesujące połączenie brzmienia trąbki i skrzypiec). “Luta” to płyta nastrojowa - z jednej strony pogodna, z drugiej nieco zadumana, ale przede wszystkim przebojowa. Fado w wykonaniu João brzmi nowocześnie i świeżo – to fado nowego pokolenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group