Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5614
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jest ciepło, uwaga na żmije

Wiadomości: Region
Czwartek, 3 sierpnia 2017, 8:13
Aktualizacja: 8:28
Autor: Joanna
Fot. Archiwum
W tym tygodniu straż pożarna pomagała w złapaniu żmii, która wpadła do piwnicy jednego z domów w Borowicach. Jest ciepło a zwierzęta te lubią wygrzewać się na słońcu. Łatwo więc na nie natknąć, ale nigdy ich nie zabijajmy – są pod ochroną. Pamiętajmy, że nie zaatakują, jeżeli nie będą czuły się zagrożone.

Niestety, odnotowano już przypadki bestialskiego zabijania żmij. Pięć z roztrzaskanymi głowami znaleziono jakiś czas temu w okolicy Karpacza i dwie na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.
- Czyny te są niedopuszczalne, tym bardziej, że jedno zdarzenie miało miejsce na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, który jest ich domem – opowiadają pracownicy KPN-u.

- Mieliśmy taką sytuacje, że pod nasz dom przypełzły trzy żmije. Zaczął je zaczepiać nasz kot, co sprawiło, że próbowały atakować. Udało mi się je złapać do dużego baniaka z pokrywką. Wywiozłem je do lasu i tam wypuściłem – opowiada pan Piotr, mieszkaniec Łomnicy. – Odradzam jednak próbowania samemu łapania żmij, gdyż są to bardzo szybkie, a w sytuacji zagrożenia będą atakować – dodaje.

Pamiętajmy, że jest to chroniony gatunek. Jeśli natkniemy się na żmije w ogrodzie lub budynkach gospodarczych, najlepiej zgłosić to strażakom, którzy pomagają w takich sytuacjach.

Jeśli dojdzie do ukąszenia, nie bagatelizujmy tego i jak najszybciej skorzystajmy z pomocy lekarza. Typowym objawem ukąszenia jest obrzęk i silny ból. U niektórych mogą wystąpić zawroty głowy czy gorączka.

Apelujemy, aby uważnie patrzeć pod nogi a wybierając się do lasu zakładać dłuższe obuwie ochronne. Żmije lubią wygrzewać się na słońcu, robią to najczęściej rano aby rozgrzać ciało po chłodnej nocy. Gdzie je można spotkać? Na drogach polnych lub rzadko uczęszczanych, w lesie, ale też w pobliżu domostw.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~turysta 3-08-2017 11:10
Gorzej jadowity od żmii jest jest narkoman na głodzie potrafi nawet babcie zaatakować ,dziwne teraz ludziom wszystko przeszkadza pewnie chemia robi swoje
~ 3-08-2017 11:56
Mnie żmije nie przeszkadzają, bo mają prawo do istnienia. Problem występuje wtedy, gdy gady te pojawiają się na osiedlach, placach zabaw... Oczywiście, że człowiek odebrał tym istotom miejsce do życia, ale to już nieodwracalne. Nie mniej jednak na żmiję można trafić zupełnie przypadkowo, a bawiące się i biegające dziecko, czy zwierzę może niechcący nadepnąć na nią i jest poważny kłopot. Łatwo więc się mów, że należy uważać. Pies mojej koleżanki został właśnie przez tę żmiję ukąszony. Na szczęście przeżył, bo wydała w porę komendę "do nogi" i niezwłocznie udała się do weterynarza.
~ 3-08-2017 11:57
Mnie żmije nie przeszkadzają, bo mają prawo do istnienia. Problem występuje wtedy, gdy gady te pojawiają się na osiedlach, placach zabaw... Oczywiście, że człowiek odebrał tym istotom miejsce do życia, ale to już nieodwracalne. Nie mniej jednak na żmiję można trafić zupełnie przypadkowo, a bawiące się i biegające dziecko, czy zwierzę może niechcący nadepnąć na nią i jest poważny kłopot. Łatwo więc się mów, że należy uważać. Pies mojej koleżanki został przez tę żmiję ukąszony. Na szczęście przeżył, bo wydała w porę komendę "do nogi" i niezwłocznie udała się do weterynarza.
~ 3-08-2017 12:03
Dodać trzeba jeszcze, że na osiedlach często można napotkać miejsca, gdzie trawa od dłuższego czasu nie jest koszona, a tam, gdzie jest ona wysoka trudno dostrzec żmiję.
~stop panice 3-08-2017 12:10
żmija to nie grzechotnik,nie siejcie paniki,nawet jak użre to groźne to jest tylko dla dzieci,starców i chorych.Zdrowemu dorosłemu nic nie będzie nawet bez wizyty u lekarza się obejdzie.
~Do stop panice 3-08-2017 14:11
Oczywiście, że żmija to nie grzechotnik, jednak zgodnie z wypowiedzią lekarzy należy każdemu, kto zostanie ukąszony przez żmiję, bez względu na to, czy to dziecko, czy osoba starsza, czy dorosła - pełna sił witalnych podać surowicę. Każdy jad posiada inny skład chemiczny i inne toksyny, ale to w końcu jad i ma na celu uśmiercenie, sparaliżowanie złapanej ofiary, by ta nie uciekła. Użądlenie przez osę - wydawałoby się, że to taki mały niepozorny owad, może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego i śmierci, jeśli pomoc medyczna nie zostanie udzielona na czas. Polecam wpisy pod artykułem: http://www.fakt.pl/forum/dramat-na-grzybobraniu-kobiete-ukasila-zmija,0,3278636,248821380,czytaj.html
~el 3-08-2017 17:21
groźniejsze są te dwunożne...
~845twbvc 3-08-2017 20:59
Żmije to my mamy w ludzkiej skórze, pluje jadem, gorzej niż kobra. Tylko dlaczego nazywa się Kaczka.
~TypowyJanusz 3-08-2017 21:32
na teściową trzeba uważać w każdą pogodę
~Smak Gumy 17-07-2018 1:31
Tylko dobra guma i solidne gumowanie na komisariacie czynią cuda. Każdy musi poznać smak gumy na milicji. Lać gumą ile wejdzie i zrobić lewatywę gumową gruszką. Lać zimnym końcem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group