Niedziela, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 1570
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jesienią ruszą roboty przy „garnizonie”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 10 września 2010, 8:22
Aktualizacja: 8:25
Autor: Angela
Fot. TEJO
Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na roboty przy rewitalizacji zespołu barokowych kaplic nagrobnych przy Kościele Łaski w Jeleniej Górze. Wszystko wskazuje na to, że prace rozpoczną się jeszcze we wrześniu, a na czas ich trwania przejście przez były cmentarz będzie zamknięte.

Obecnie komisja przetargowa sprawdza złożone dokumenty. Wszystkie oferty były znacznie niższe od szacowanych kosztów. Najniższą cenę, 4 mln 40 tys. zł, zaproponowało konsorcjum firm, którego liderem jest Wrocbud Wrocław.

Dotychczas wyłoniono już inżyniera kontraktu oraz kilku ekspertów, w tym prac konserwatorskich, historii i polityki informacyjnej, czy do spraw zamówień publicznych do projektu. W przyszłym tygodniu ma zostać wyłoniony wykonawca na roboty konserwatorskie, elektryczne i zagospodarowania terenu. W ostatnim czasie otwarto oferty przetargowe na to zadanie.

– Do przetargu na roboty przystąpiły cztery firmy, w tym z Krakowa, Legnicy i dwie z Wrocławia. Obecnie weryfikowane są złożone dokumenty, sprawdzana jest ich zgodność z wymogami procedury przetargowej. Wszystkie złożone oferty zawierają o wiele niższe kwoty od szacowanych kosztów, a różnica między poszczególnymi ofertami wynosiła około 200 – 300 tys. zł.

– Szacujemy, że wykonawca zostanie wyłoniony w przyszłym tygodniu, a z końcem września br. przekażemy mu plac budowy – mówi Janusz Nagórny, koordynator projektu „Rewitalizacji zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych obejmuje zarówno kompleksową renowacja kaplic, jak również wykonanie zupełnie nowych alejek parkowych, nasadzenie krzewów ozdobnych czy zamontowanie parkowych ławeczek i koszy na śmieci.

Na odnowionym terenie pojawi się też nowe oświetlenie ze stylizowanymi oprawami słupów. Barokowe rzeźby i detale architektoniczne wieczorami uwydatnią kapliczki podświetlone światłem diodowym LED oraz projektorami ksenonowymi. Cały teren zostanie też doposażony w kamery stacjonarne połączone z monitoringiem wizyjnym miasta.

– Na czas rewitalizacji przejście obok Świątyni Łaski i cały plac budowy będzie najprawdopodobniej wyłączony z ruchu. Będziemy prowadzić rozmowy z wykonawcą, by odbywało się to etapami – mówi Janusz Nagórny.

Po zakończeniu robót, które potrwają do 31 października 2012 roku, planowane jest uruchomienie galerii obrazującej postęp prac z historią świątyni i nekropolii. Wszystko to ukaże się w czterech językach. Wydana zostanie też albumowa wielojęzyczna monografia o jeleniogórskim zespole kaplic barokowych.

Miasto Jelenia Góra wspólnie z Goerlitz będzie też prowadziła wirtualne kroniki na swoich stronach internetowych, a projekt będzie promowany w trakcie konferencji z udziałem autorytetów – wykładowców niemieckich i polskich.

Całkowity koszt projektu to ponad 7 mln 881tys. zł, z czego 85 procent - 6 mln 699 tys. zł pochodzi z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007 – 2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 10-09-2010 8:35
KOLEJNY PLUS !!! :) Jak widać można! To wielka sprawa nie tylko dla świątyni ale dla całej Jelonki.
~~ 10-09-2010 9:45
no w końcu się doczekaliśmy remontu :) BRAWO :) bo to aż wstyd dla jeleniogórzan by pokazywać takie obecnie "piękne" kaplice turystom.... Tylko jedna prośba. Zamykajcie teren na noc i koniecznie monitoring, a wandalom i graficiarzom obcinajcie łapy albo spuście taki wpier.... by im się odechciało malować i niszczyć(w razie czego chętnie was wyręczę;). A tak wogóle to fajny teren, dzieciaki z SP7 umawiały się tam kiedyś na bójki : po lekcjach na grobowcach hehe :D
~ 10-09-2010 10:54
DOLNOŚLĄZAK. To bardzo dobra wiadomość. W końcu wszystko to co ma historyczny związek z dawnym Niederschlesien a obecnym Dolnym Śląskiem powoli dźwiga się z ruin i powraca do swojej świetności. Bez podtekstów, że to pozostałość teutońska i nie ma w tej nekropoli ani kszty słowiańszczyzny. Sfinansowanie robót w 85% ze środków obcych, dobrze świadczy o naszych sąsiadach zza Odry, gdyż dzięki ich głosom pieniądze są Polsce - na konkretne cele - przyznawane. Warto systematycznie rozszerzć kierunki inwestowania. Moim zdaniem kolejnym takim obiektem do rewitalizacji winna być linia kolejowa z przełomu XIX i XX wieku. Wspaniała inżynierska budowla specjalnego przeznaczenia, łącząca wszystkie miejscowości Kotliny Jeleniogórskiej od Karpacza poczynając. Niestety samorządowcy Karpacza rozpoczęli jej niszczenie. Dobry pomysł ma Gersten /jest to jedyny pomysł/. Myślę,że uda mu się także pozyskać pieniądze korzystają np z głosów saksończyków. Warto spróbować.
Piipi Jelonkowa 10-09-2010 11:02
..do - [~Autora postu z godz.8:35 ..] +++WIELKI plus ?? ..będzie,gdy poblisi kościół udostępni **BEZpłatny domek zwany WC ! ..dla osób robiących śiusiu w tym "parku" !
Piipi Jelonkowa 10-09-2010 11:18
~C.d .. *ten apel również dotyczy ..MAMUŚIEK,które uczą *tego robic .. swoje dzieci !
~maska 10-09-2010 12:36
Przykro tylko, że wiele grobowców zostało prawie całkowicie zniszczonych, a i z płyt nagrobnych nic nie pozostało.
~ 10-09-2010 13:50
"ZABYTEK ULEGŁ KONSERWACJI" - to powiedzonko doskonale obrazuje poziom prac "konserwatorskich" jakie wykonano do tej pory na kilku epitafiach w obrębie dawnego cmentarza. Kamienne rzeźby i tablice "gruntownie" oczyszczono tak ,że niejednokrotnie zatarły się detale rzeźb i inskrypcje.Nikt nie "bawił" się we wzmacnianie osypującego się, zdegradowanego pod warstwą brudu piaskowca. KARCHER i PIASKARA- oto podstawowe narzędzia współczesnych tanich "konserwatorów". To tak, jakby w myjni samochodowej na bębnach obracały się paski papieru ściernego -samochód wyczyszczony do gołej blachy ! A jakby się świecił !! (do czasu). Takiej "renowacji" często dokonuje wielu z nas myjąc grilla ,czy schody na taras, tylko nieco tańszym sprzętem... W środowisku rozniosło się, że w Jeleniej ten numer przejdzie ,bo oceniający prace nie znają się na technologii ,a co najwyżej na historii sztuki. Nic dziwnego że "konserwatorzy" licytowali tak nisko. Kamieniarka większości kaplic je
~ 10-09-2010 13:53
Kamieniarka większości kaplic jest w dramatycznym stanie. Miejscami są jak babki z piasku Wymagają przede wszystkim wzmocnienia . Ale to kosztuje i wymaga czasu. A tych nie mamy,bo pojechaliśmy z ceną po bandzie,byle tylko wygrać przetarg. Co tam- zakituje się, zaszpachluje, zamaluje rozwodnioną papką (jak gotycką kamieniarkę w kościele św. Erazma i Pankracego- o, tak- to dopiero była renowacja :D ).A parę lat na pewno wytrzyma (bo tyle obejmuje gwarancja). A potem....Zresztą po tak wyrafinowanych zabiegach z zabytku i tak niewiele zostanie...
~stankow 10-09-2010 20:45
ciekawe czy wrócą piękne kute kraty które przecież wiadomo gdzie są
Piipi Jelonkowa 10-09-2010 21:36
..do - [~Stanko ..] .. są w Warszawie ! ..ale "..w mojej pracowni,na czarnych ścianach wiśiały czaszki,kości i krucyfiksy,fragmenty trumien i okucia znalezione na śmietniku cmentarza przy Kościele Garnizonowym" - frag.z książki Darka Milewskiegp "Urodzony na cmentarzu" .. jest już nam wiadomo,KTO był wtedy proboszczem tego Bożego Domu ! ~WSTYD ! ..wierni ?
Piipi Jelonkowa 10-09-2010 21:43
...poprawka:~Dariusz Milinski
~grr 11-09-2010 2:36
jakos nikt nie chwali w postach pana prezydenta o. i unie europejska za remonty w jeleniej, za aquapark (taki sobie ale zawsze), za remont mlynowki, dwie galerie handlowe i start budowy obwodnicy, dziwne... jak trzeba narzekac, to kazdy narzeka a jak pochwalic to cisza i "brawa" leca ale w kosmos, ehhh...
~ 11-09-2010 10:52
ad.~gr. DOLNOŚLĄZAK.Jeżeli Twój post nie zawiera ironi, a wydaje mi się że nie, to najlepszym sposobem zdołowania - wykończenia człowieka jest zacząć go chwalić. Jako człek o wyjątkowo wrednym charakterze wielokrotnie to sprawdziłem. Zawsze mi się udawało.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group