Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 8061
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jesienią ruszą roboty przy „garnizonie”

Piątek, 10 września 2010, 8:22
Aktualizacja: 8:25
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Jesienią ruszą roboty przy „garnizonie”
Fot. TEJO
Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na roboty przy rewitalizacji zespołu barokowych kaplic nagrobnych przy Kościele Łaski w Jeleniej Górze. Wszystko wskazuje na to, że prace rozpoczną się jeszcze we wrześniu, a na czas ich trwania przejście przez były cmentarz będzie zamknięte.

Obecnie komisja przetargowa sprawdza złożone dokumenty. Wszystkie oferty były znacznie niższe od szacowanych kosztów. Najniższą cenę, 4 mln 40 tys. zł, zaproponowało konsorcjum firm, którego liderem jest Wrocbud Wrocław.

Dotychczas wyłoniono już inżyniera kontraktu oraz kilku ekspertów, w tym prac konserwatorskich, historii i polityki informacyjnej, czy do spraw zamówień publicznych do projektu. W przyszłym tygodniu ma zostać wyłoniony wykonawca na roboty konserwatorskie, elektryczne i zagospodarowania terenu. W ostatnim czasie otwarto oferty przetargowe na to zadanie.

– Do przetargu na roboty przystąpiły cztery firmy, w tym z Krakowa, Legnicy i dwie z Wrocławia. Obecnie weryfikowane są złożone dokumenty, sprawdzana jest ich zgodność z wymogami procedury przetargowej. Wszystkie złożone oferty zawierają o wiele niższe kwoty od szacowanych kosztów, a różnica między poszczególnymi ofertami wynosiła około 200 – 300 tys. zł.

– Szacujemy, że wykonawca zostanie wyłoniony w przyszłym tygodniu, a z końcem września br. przekażemy mu plac budowy – mówi Janusz Nagórny, koordynator projektu „Rewitalizacji zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych obejmuje zarówno kompleksową renowacja kaplic, jak również wykonanie zupełnie nowych alejek parkowych, nasadzenie krzewów ozdobnych czy zamontowanie parkowych ławeczek i koszy na śmieci.

Na odnowionym terenie pojawi się też nowe oświetlenie ze stylizowanymi oprawami słupów. Barokowe rzeźby i detale architektoniczne wieczorami uwydatnią kapliczki podświetlone światłem diodowym LED oraz projektorami ksenonowymi. Cały teren zostanie też doposażony w kamery stacjonarne połączone z monitoringiem wizyjnym miasta.

– Na czas rewitalizacji przejście obok Świątyni Łaski i cały plac budowy będzie najprawdopodobniej wyłączony z ruchu. Będziemy prowadzić rozmowy z wykonawcą, by odbywało się to etapami – mówi Janusz Nagórny.

Po zakończeniu robót, które potrwają do 31 października 2012 roku, planowane jest uruchomienie galerii obrazującej postęp prac z historią świątyni i nekropolii. Wszystko to ukaże się w czterech językach. Wydana zostanie też albumowa wielojęzyczna monografia o jeleniogórskim zespole kaplic barokowych.

Miasto Jelenia Góra wspólnie z Goerlitz będzie też prowadziła wirtualne kroniki na swoich stronach internetowych, a projekt będzie promowany w trakcie konferencji z udziałem autorytetów – wykładowców niemieckich i polskich.

Całkowity koszt projektu to ponad 7 mln 881tys. zł, z czego 85 procent - 6 mln 699 tys. zł pochodzi z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007 – 2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1115
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group