Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 3914
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jesień ze sztuką w Bukowcu, czyli u hrabiny von Reden

Środa, 1 października 2014, 8:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 października 2014, 3:30
Autor: Manu
Region: Jesień ze sztuką w Bukowcu, czyli u hrabiny von Reden
Fot. Organizator
W Bukowcu w ostatni weekend września odbył się cykl wydarzeń pt. “W gościnie u hrabiny von Reden. Jesień ze sztuką w Bukowcu”. Organizatorem artystyczno–literackich, dwujęzycznych, polsko–niemieckich wydarzeń był Związek Gmin Karkonoskich oraz Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej z Poczdamu oraz Referentkę ds. Kultury przy Śląskim Muzeum w Görlitz.

Wszystkich przybyłych powitał gospodarz Witold Szczudłowski, dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich. Wójt gminy Mysłakowice Zdzisław Pietrowski w swojej przemowie zwrócił uwagę na szczególne znaczenie Kotliny Jeleniogórskiej i Bukowca. Krzysztof Korzeń z Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej opowiedział o programie rewitalizacji założenia pałacowo-parkowego w Bukowcu.

Jednym z punktów programu była projekcja a potem spotkanie z autorami filmu historycznego pt. “Gloria i Exodus – historia szlachty śląskiej” w reżyserii Andrzeja Klamta i Ronalda Urbańczyka.

Następnie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. “Friederike i Friedrich Wilhelm von Reden - matka Kotliny Jeleniogórskiej i ojciec górnośląskiego przemysłu”. Wprowadzenia do tematyki ekspozycji dokonała kurator wystawy Urszula Bończuk-Dawidziuk z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Z kolei dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach dr Piotr Greiner opowiedział o znaczeniu hrabiego Friedricha Wilhelma von Reden dla Górnego Śląska i jego przemysłu.

Wieczorem w Opactwie, Herbaciarni, w Mauzoleum oraz na zamku miał miejsce romantyczny program literacko-muzyczny. Fragmenty listów hrabiny von Reden oraz dziennika księżnej Izabeli Czartoryskiej czytał m.in. aktor Bogdan Koca.

Na zamku w Bukowcu swoją książkę zaprezentowała Dagmar von Gersdorff - autorka powieści “Na całym świecie tylko ona” (Auf der ganzen Welt nur sie).

W programie weekendu znalazły się również prezentacje filmów, wycieczki po parku, przejażdżki bryczką, gry i zabawy dla dzieci, specjały regionalnej i pałacowej kuchni oraz inne atrakcje związane z regionem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group