Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6671
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jesień ze sztuką i hrabią von Reden w Bukowcu

Wiadomości: Region
Wtorek, 22 września 2015, 8:10
Aktualizacja: Środa, 23 września 2015, 7:51
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Krzysztof Tęcza
W ramach „Jesieni ze sztuką w Bukowcu” w sobotę (19.09) zorganizowano uroczystości związane z 200 rocznicą śmierci hrabiego Fryderyka Wilhelma von Reden. Każdy, kto choć trochę zapoznał się z historią rozwoju górnictwa na Górnym Śląsku wie, że nadany hrabiemu przydomek „Ojciec śląskiego górnictwa” nie jest bezpodstawny.

To właśnie hrabia, człowiek doskonale wykształcony, po objęciu stanowiska dyrektora Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, a następnie ministra górnictwa i hutnictwa w Prusach, zapoczątkował rozwój przemysłowy Śląska. Dzięki jego koncepcjom oraz dalekowzroczności powstawały nowe zakłady i kopalnie.

Hrabia Fryderyk von Reden, po złożeniu przysięgi na wierność Napoleonowi, gdy ten wkroczył do Prus, został przez króla Fryderyka Wilhelma III pozbawiony stanowisk, król bowiem uznał jego działania za zdradę. Dzięki jednak takiemu posunięciu hrabia uratował działające zakłady przed grabieżą. Dlatego też, czując się niesłusznie ukaranym, opuścił Berlin i resztę życia spędził w Bukowcu. Hrabia prowadził działalność gospodarczą w rolnictwie. Postanowił także zainwestować w ochronę pięknego krajobrazu jaki tu zastał. Założony przez niego park krajobrazowy stał się jednym z najładniejszych w Prusach. To wtedy powstały m. in. Herbaciarnia czy Opactwo, obiekty, które dzisiaj, po ich odnowieniu, przyciągają tłumy turystów.

Związek Gmin Karkonoskich, właściciel pałacu w Bukowcu, postanowił zorganizować uroczyste obchody 200 rocznicy śmierci hrabiego Fryderyka von Reden. W programie były wykłady o jego dokonaniach zarówno na Śląsku jak i pod Karkonoszami. Dr Thomas Parent z Dortmundu podjął temat „Fryderyk Wilhelm von Reden, a rozwój górnictwa i hutnictwa w Europie”, a prof. Irma Kozina z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach „Mit czy legenda? Hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden w pamięci współczesnych Górnoślązaków”. Otwarto także wystawy „Czas i Przestrzeń” Nowy Młyn 2015 oraz „Kowary i Gmina Mysłakowice w płaskorzeźbie”.

Najważniejszym jednak wydarzeniem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej umieszczonej na pałacu, w którym mieszkał hrabia. W uroczystości tej wzięli udział: posłanka Zofia Czernow, starosta jeleniogórski Anna Konieczyńska, przewodniczący Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie Winfred Smaczny, prezes Fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej Piotr Napierała, wójt Gminy Mysłakowice Michał Orman, przewodnicząca Rady Gminy Mysłakowice Janina Radomska, członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik, czy przedstawiciele rodziny hrabiego z Edwardem von Reden, prezesem stowarzyszenia rodziny Redenów. To właśnie on, w imieniu rodziny, przybliżył życie swojego przodka, mówiąc, że hrabia Fryderyk, zajmuje poczesne miejsce w dziejach jego rodu. Bardzo ciekawie o osobistym postrzeganiu Fryderyka von Reden opowiedział Henryk Mercik. Gospodarzem był, jak zwykle Witold Szczudłowski, dyrektor Biura Związku Gmin Karkonoskich.

Spotkanie zakończył „Poetycki wieczór”. Uczestnicy uroczystości przeszli z pałacu pod Opactwo, prowadzeni przez orkiestrę górniczą. Po drodze podziwiali widoki oraz pływające na łódkach panie ubrane w stroje z tamtej epoki. (Większość osób przybyłych do Bukowca miała okazję, dzięki ZGK, także przebrać się w piękne stroje). Goście wysłuchali występu Chóru Collegium Musicum z Jeleniej Góry oraz fragmentów książki „Powierzony klucz” Małgorzaty Lutowskiej, która prowadziła spotkanie.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Związek Gmin Karkonoskich, Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej oraz Referat Kultury przy Muzeum Śląskim w Görlitz. Partnerem wydarzenia była Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Natomiast patronatem honorowym wydarzenie objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Zarząd Województwa Śląskiego, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Senator RP Józef Pinior oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 22-09-2015 10:10
a gdzie zdjęcie tablicy?
~hist 22-09-2015 11:49
Niemcy jakich znamy w dzisiejszej formie zamieszkiwali te tereny zaledwie 80 lat,wcześniej byli to Prusowie po Czechach,którzy panowali tu najdłużej.Prusowie również toczyli krwawe wojny z państewkami germańskimi i Austrią zanim zostały wcielone do zjednoczonych Niemiec,które istnieją stosunkowo od niedawna.
~Norman D. 22-09-2015 14:20
@hist Masz bardzo powazne klopoty z fundamentalna znajomoscia historii. "Prusowie" zostali zalatwieni przez Krzyzakow i Polakow juz XV stuleciu. Prusy-Niemcy powstaly jako swieckie panstwo poczatkowo lenno Krolestwa Polskiego. Wskutek slabosci Polski szybko sie usamodzielnili. Po wygranych bratobojczych wojnach z Austria byli jakis czas panami czesci Slaska. Pamietaj, po prawdziwych Prusach prawie slad zaginal dawno temu, ich miejsce zajeli Niemcy i dzisiaj slowo Prusak oznacza niemieckiego nacjonaliste.
~do pseudonorman davies 22-09-2015 16:00
Ty masz za to poważne kłopoty z myśleniem bredząc o jakichś "prawdziwych prusach".W XVIII i XIX wieku Prusy stawały się najsilniejszym państwem Rzeszy, rywalizując otwarcie z Habsburgami, zgodnie z doktryną polityczną ukutą przez Fryderyka Wielkiego.Weź coś na przeczyszczenie i zacznij naukę historii od poziomu zerówki.I nie podpisuj się Norman D. bo mu do pięt nie dorastasz.Nie wysilaj się z ripostą o jakichś wyimaginowanych kolejnych prawdziwych prusach bo szkoda mi więcej mojego cennego czasu na czytanie twoich bzdur .
~Real 22-09-2015 19:29
Ale się uśmiałem. Prusowie to Bałtowie wyrżnięci w pień dawno temu. Prusacy to mieszkańcy Prus. Prusowie to insza inszość niż Prusacy.
~Tosia11 22-09-2015 21:33
Byłam, popieram talie działania, było fajnie i ciekawie
~wx 22-09-2015 22:36
Ludzie biedują a ci się bawią. Syryjczyków było zaprosić

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group