Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 4627
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jesień ze sztuką i hrabią von Reden w Bukowcu

Wtorek, 22 września 2015, 8:10
Aktualizacja: Środa, 23 września 2015, 7:51
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Jesień ze sztuką i hrabią von Reden w Bukowcu
Fot. Krzysztof Tęcza
W ramach „Jesieni ze sztuką w Bukowcu” w sobotę (19.09) zorganizowano uroczystości związane z 200 rocznicą śmierci hrabiego Fryderyka Wilhelma von Reden. Każdy, kto choć trochę zapoznał się z historią rozwoju górnictwa na Górnym Śląsku wie, że nadany hrabiemu przydomek „Ojciec śląskiego górnictwa” nie jest bezpodstawny.

To właśnie hrabia, człowiek doskonale wykształcony, po objęciu stanowiska dyrektora Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, a następnie ministra górnictwa i hutnictwa w Prusach, zapoczątkował rozwój przemysłowy Śląska. Dzięki jego koncepcjom oraz dalekowzroczności powstawały nowe zakłady i kopalnie.

Hrabia Fryderyk von Reden, po złożeniu przysięgi na wierność Napoleonowi, gdy ten wkroczył do Prus, został przez króla Fryderyka Wilhelma III pozbawiony stanowisk, król bowiem uznał jego działania za zdradę. Dzięki jednak takiemu posunięciu hrabia uratował działające zakłady przed grabieżą. Dlatego też, czując się niesłusznie ukaranym, opuścił Berlin i resztę życia spędził w Bukowcu. Hrabia prowadził działalność gospodarczą w rolnictwie. Postanowił także zainwestować w ochronę pięknego krajobrazu jaki tu zastał. Założony przez niego park krajobrazowy stał się jednym z najładniejszych w Prusach. To wtedy powstały m. in. Herbaciarnia czy Opactwo, obiekty, które dzisiaj, po ich odnowieniu, przyciągają tłumy turystów.

Związek Gmin Karkonoskich, właściciel pałacu w Bukowcu, postanowił zorganizować uroczyste obchody 200 rocznicy śmierci hrabiego Fryderyka von Reden. W programie były wykłady o jego dokonaniach zarówno na Śląsku jak i pod Karkonoszami. Dr Thomas Parent z Dortmundu podjął temat „Fryderyk Wilhelm von Reden, a rozwój górnictwa i hutnictwa w Europie”, a prof. Irma Kozina z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach „Mit czy legenda? Hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden w pamięci współczesnych Górnoślązaków”. Otwarto także wystawy „Czas i Przestrzeń” Nowy Młyn 2015 oraz „Kowary i Gmina Mysłakowice w płaskorzeźbie”.

Najważniejszym jednak wydarzeniem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej umieszczonej na pałacu, w którym mieszkał hrabia. W uroczystości tej wzięli udział: posłanka Zofia Czernow, starosta jeleniogórski Anna Konieczyńska, przewodniczący Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie Winfred Smaczny, prezes Fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej Piotr Napierała, wójt Gminy Mysłakowice Michał Orman, przewodnicząca Rady Gminy Mysłakowice Janina Radomska, członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik, czy przedstawiciele rodziny hrabiego z Edwardem von Reden, prezesem stowarzyszenia rodziny Redenów. To właśnie on, w imieniu rodziny, przybliżył życie swojego przodka, mówiąc, że hrabia Fryderyk, zajmuje poczesne miejsce w dziejach jego rodu. Bardzo ciekawie o osobistym postrzeganiu Fryderyka von Reden opowiedział Henryk Mercik. Gospodarzem był, jak zwykle Witold Szczudłowski, dyrektor Biura Związku Gmin Karkonoskich.

Spotkanie zakończył „Poetycki wieczór”. Uczestnicy uroczystości przeszli z pałacu pod Opactwo, prowadzeni przez orkiestrę górniczą. Po drodze podziwiali widoki oraz pływające na łódkach panie ubrane w stroje z tamtej epoki. (Większość osób przybyłych do Bukowca miała okazję, dzięki ZGK, także przebrać się w piękne stroje). Goście wysłuchali występu Chóru Collegium Musicum z Jeleniej Góry oraz fragmentów książki „Powierzony klucz” Małgorzaty Lutowskiej, która prowadziła spotkanie.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Związek Gmin Karkonoskich, Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej oraz Referat Kultury przy Muzeum Śląskim w Görlitz. Partnerem wydarzenia była Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Natomiast patronatem honorowym wydarzenie objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Zarząd Województwa Śląskiego, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Senator RP Józef Pinior oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
513
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię suschi, ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Robią kolejne drogi
 
Aktualności
Pałac w Bukowcu pięknieje
 
Aktualności
Święto Karkonoskiego Parku Narodowego
 
Aktualności
Sprawny Jelonek
 
Piłka nożna
Finał Pucharu Polski w oku kamery!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group