Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 4461
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jelonek prosto od serca – wymyśl mu imię!

Sobota, 28 czerwca 2008, 15:57
Aktualizacja: Niedziela, 29 czerwca 2008, 16:41
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jelonek prosto od serca – wymyśl mu imię!
Fot. TEJO
Urocza rzeźba herbowego symbolu miasta stanęła w sobotę na skwerku między ulicami 1 Maja i Piłsudskiego. Pomysłodawcy pomnika traktują go jako swoiste votum w 900–lecie Jeleniej Góry i mają nadzieję, że jelonek wpisze się na trwałe w świadomość lokalną jeleniogórzan.

Rotarianie, którzy ze swoich składek sfinansowali pomnik, członkowie Jeleniogórskiego Forum Samorządowego, władze Jeleniej Góry oraz mieszkańcy wzięli udział w uroczystości odsłonięcia rzeźby. Skromna ceremonia odbyła się w sobotę w centrum Jeleniej Góry.

Ryszard Dzięciołowski – były radny, przedsiębiorca oraz jeden z inicjatorów budowy jelonka – podkreślił, jak ważnym symbolem jest jeleniogórski herbowy zwierzak. Zwłaszcza ten, który powstał w pracowni Lewana Mantidze, Gruzina, który związał się z naszym miastem. – Rzeźba jest urocza – przekonywał Dzięciołowski jeszcze wówczas, kiedy postument zakryty był zielonym suknem.

Po wyczekiwanym w napięciu odsłonięciu, dokonanym przez prezydentów: Bogdana Szumowskiego (Rotary Klub Karkonosze), Marka Obrębalskiego (Jelenia Góra), Grzegorza Rychtera (JFS) oraz artystę Lewana Mantidze, oczom zgromadzonych ukazał się jelonek. – Teraz możecie go głaskać do woli i robić sobie z nim zdjęcia – zachęcał Ryszard Dzięciołowski.

– Nie jestem od mówienia, ale od rzeźbienia – zażartował Lewan Mantidze, zapytany co czuł, kiedy powstawała praca. – Robiłem jelonka od serca – podkreślił artysta, który na co dzień jest scenografem w Teatrze Jeleniogórskim im. Norwida. Później każdy chciał mieć zdjęcie z jelonkiem: pozowały dzieci i starsi. A do wspólnej fotografii stanęli pomysłodawcy i goście.

Jelonek jest wykonany z brązu i może spodobać się nie tylko miłośnikom Jeleniej Góry, lecz także złomiarzom. Przymocowany jest na solidnym kamieniu podarowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, ale… jak wiadomo: Polak potrafi… – Uczulę straż miejską i policję, aby jak najczęściej patrolowała to miejsce – mówi Marek Obrębalski.

To nie koniec tegorocznych jubileuszowych jelonków w mieście. Kolejny, tym razem płaskorzeźba rogacza, zostanie odsłonięta już na początku września na przybudówce ratusza.

Wymyśl imię Jelonkowi
Redakcja Jelonki.com ogłasza konkurs na imię dla rzeźby, aby nie była ona anonimowa. Swoje propozycje Czytelnicy mogą składać zarówno za pośrednictwem komentarzy, jak i tradycyjnej poczty. Można też przyjść do naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
443
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
10%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Kręca film na Placu Piastowskim
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group