Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 2656
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jelonek prosto od serca – wymyśl mu imię!

Sobota, 28 czerwca 2008, 15:57
Aktualizacja: Niedziela, 29 czerwca 2008, 16:41
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jelonek prosto od serca – wymyśl mu imię!
Fot. TEJO
Urocza rzeźba herbowego symbolu miasta stanęła w sobotę na skwerku między ulicami 1 Maja i Piłsudskiego. Pomysłodawcy pomnika traktują go jako swoiste votum w 900–lecie Jeleniej Góry i mają nadzieję, że jelonek wpisze się na trwałe w świadomość lokalną jeleniogórzan.

Rotarianie, którzy ze swoich składek sfinansowali pomnik, członkowie Jeleniogórskiego Forum Samorządowego, władze Jeleniej Góry oraz mieszkańcy wzięli udział w uroczystości odsłonięcia rzeźby. Skromna ceremonia odbyła się w sobotę w centrum Jeleniej Góry.

Ryszard Dzięciołowski – były radny, przedsiębiorca oraz jeden z inicjatorów budowy jelonka – podkreślił, jak ważnym symbolem jest jeleniogórski herbowy zwierzak. Zwłaszcza ten, który powstał w pracowni Lewana Mantidze, Gruzina, który związał się z naszym miastem. – Rzeźba jest urocza – przekonywał Dzięciołowski jeszcze wówczas, kiedy postument zakryty był zielonym suknem.

Po wyczekiwanym w napięciu odsłonięciu, dokonanym przez prezydentów: Bogdana Szumowskiego (Rotary Klub Karkonosze), Marka Obrębalskiego (Jelenia Góra), Grzegorza Rychtera (JFS) oraz artystę Lewana Mantidze, oczom zgromadzonych ukazał się jelonek. – Teraz możecie go głaskać do woli i robić sobie z nim zdjęcia – zachęcał Ryszard Dzięciołowski.

– Nie jestem od mówienia, ale od rzeźbienia – zażartował Lewan Mantidze, zapytany co czuł, kiedy powstawała praca. – Robiłem jelonka od serca – podkreślił artysta, który na co dzień jest scenografem w Teatrze Jeleniogórskim im. Norwida. Później każdy chciał mieć zdjęcie z jelonkiem: pozowały dzieci i starsi. A do wspólnej fotografii stanęli pomysłodawcy i goście.

Jelonek jest wykonany z brązu i może spodobać się nie tylko miłośnikom Jeleniej Góry, lecz także złomiarzom. Przymocowany jest na solidnym kamieniu podarowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, ale… jak wiadomo: Polak potrafi… – Uczulę straż miejską i policję, aby jak najczęściej patrolowała to miejsce – mówi Marek Obrębalski.

To nie koniec tegorocznych jubileuszowych jelonków w mieście. Kolejny, tym razem płaskorzeźba rogacza, zostanie odsłonięta już na początku września na przybudówce ratusza.

Wymyśl imię Jelonkowi
Redakcja Jelonki.com ogłasza konkurs na imię dla rzeźby, aby nie była ona anonimowa. Swoje propozycje Czytelnicy mogą składać zarówno za pośrednictwem komentarzy, jak i tradycyjnej poczty. Można też przyjść do naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (98) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group