Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 6989
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórzanie świętowali niepodległość

Piątek, 11 listopada 2016, 17:06
Aktualizacja: Sobota, 12 listopada 2016, 13:19
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jeleniogórzanie świętowali niepodległość
Fot. Przemek Kaczałko
W piątkowe południe (11.11) na Placu Ratuszowym odbyła się miejska uroczystość z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia wszyscy – bez względu na poglądy polityczne – byli razem.

Tradycyjnie, zgromadzeni w centrum miasta mieszkańcy Jeleniej Góry, a także przedstawiciele oświaty, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, partii politycznych oraz okolicznych gmin, województwa i harcerze mieli okazję świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości w towarzystwie orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej, była też musztra paradna oraz rogaliki „marcinki”, które rozdawali harcerze.

- Dziś, po 98 latach obraz okoliczności, działań 11 listopada zaczynają nam się upraszczać, zacierać. Odchodzą od nas ludzie, którzy byli świadkami tych wydarzeń, ale myślę, że upływ czasu to też dobra okoliczność, żeby chwilę pomyśleć o tym, co wydarzyło się wówczas – mówił do zgromadzonych prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. - W moim głębokim przekonaniu najważniejsza jest refleksja, że przez cały wiek XVIII – wiek rozbiorów, wiek XIX – kiedy przelewaliśmy krew w powstaniach narodowych, wiek XX – z dwoma wielkimi wojnami światowymi – dwukrotnie w dziejach Polski wytworzyła się sytuacja, kiedy osiągnęliśmy bezwzględny sukces – to jest odzyskanie niepodległości i pokojowa zmiana systemu ustrojowego Polski po wyborach czerwcowych – kontynuował Marcin Zawiła.

- Dzieli nas coraz głębiej polityka, dzieli nas coraz głębiej stosunek do przeszłości – te podziały są absolutnie naturalne, ale one nie mogą nas podzielić ponad to, co dla Polaków najważniejsze – świadomy wybór tego, że jesteśmy Polakami. Różniąc się, mając własne pomysły i poglądy, żebyśmy potrafili działać tak, żeby w sprawach najważniejszych działać wspólnie – apelował M. Zawiła, z wykształcenia historyk.

Nad jeleniogórskim Rynkiem latały samoloty Aeroklubu Jeleniogórskiego, a po odegraniu hejnału miasta, hymnu narodowego oraz musztrze paradnej tłumy jeleniogórzan udały się pod kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie składano kwiaty przy pomniku „Wolność i Niepodległość”, a następnie wierni udali się na mszę w intencji ojczyzny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group