Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6135
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeleniogórzanie o smogu w mieście

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 13 lutego 2017, 7:21
Aktualizacja: Środa, 15 lutego 2017, 14:31
Autor: Mikołaj Bachur
Fot. Paulina Młodnicka
Od wielu lat jeleniogórzanie borykają się z problemem smogu w swoim mieście. Główną przyczyną jest spalanie w piecach materiałów powodujących zanieczyszczenie powierza. Ale też rosnąca liczba samochodów…

Nazwa smog jest zbitką słów smoke (dym) i fog (mgła). Smog jest zjawiskiem atmosferycznym – zanieczyszczeniem powietrza, które występuje na skutek działań ludzkich. W skład smogu wchodzą szkodliwe związki chemiczne (tlenek azotu oraz tlenki siarki) i pochodzące zwykle ze spalania węgla, drewna lub biomasy cząstki stałe – PM10. Te ostatnie są drobinkami, które charakteryzuje możliwość przedostawania się przez nasz układ oddechowy do układu krwionośnego do krwiobiegu – mówi ekspert do spraw ekologii i oczyszczania środowiska Michał Paca.

Co myślą mieszkańcy Jeleniej Góry na temat smogu w mieście, co ich zdaniem go powoduje i jak z nim walczyć – zapytaliśmy na ulicach miasta.

(Anonimowo) - Ale o co chodzi, tyle ludzie w mieście, pan mnie pyta?! Palą papierosy, kurde!

(Anonimowo) - A gdzie tu smog, ja nie widzę smogu! To lekarz pana oszukuje, to trzeba tabletki panu brać.

Robert i Jola - Jesteśmy tu przejazdem i tak za dużo nie powiemy. Słyszeliśmy o smogu. Ale raczej z tego powodu, że ludzie palą w piecach nie wiadomo czym. Jesteśmy z Górnego Śląska, a tam jest większy smog. Myślimy, że tutaj jeszcze nie jest źle. Ostatnim razem jak sprawdzałem, to w Gliwicach było stężenie pyłów 8.8, a tu na przykład 0.8. Moim zdaniem powinna być kontrola nad tym, czym ludzie palą w piecach. No, na pewno miasto powinno z tym walczyć, bo to odstrasza turystów.

Wasilij (ksiądz) – Palą w piecach tym czym nie można palić, palą plastyk, gumę.

Mirek - Nie wiem, nie czytam gazet, nic nie wiem na ten temat.

Artur i Jacek - Trudno mi powiedzieć coś na ten temat, ale koło tego zrobiła się zadyma. Może kolega powie coś na temat smogu? – Największym smogiem są PiS-owcy. Nie, ja nic nie mam do powiedzenia. Mnie to nigdy nie interesowało, dopiero teraz zauważyłem kiedy wszystkie media zaczęły o tym „krzyczeć”. – Dlaczego wcześniej tego nie zauważano? – Patrzę na tę kominy, no to jest właśnie „Armagedon”. Nie wiem jak temu zaradzić, nie jestem zwolennikiem, żeby biednych ludzi zamykała straż miejska czy dawała im mandaty. Kiedy ostatnio pojechałem z psem do lasu, to zauważyłem ilu ludzie wywozi wózkami drewno. Tona węgla kosztuje 900 zł, ludzie mają głodowe emerytury, a muszą przecież jakoś żyć. Dlatego tak się dzieje.

Dawid – Smog był, jest i będzie, jeżeli nie wyeliminuje się przyczyn. Czyli czym palimy, co używamy do palenia, na jakiej zasadzie to się odbywa. Tylko poprzez wychowanie młodzieży, przez jakieś dotacje, nie tylko ze strony miasta, ale również ze strony państwa można ten stan poprawić.

Anna - Trudno mi powiedzieć, nie mam zdania. Jakoś mi nie przeszkadza.

(Anonimowo, wałbrzyszanin) - Nie widziałem i nie czułem, a to trzeba czuć, tak? Ja sobie tutaj w Jeleniej pracuję i smog mi nie przeszkadza. Tu powietrze jest dobre, tylko że tyle samochodów jeździ.

Barbara - Ja tak mało wychodzę, a tu w centrum raczej tego się nie odczuwa. Na pewno gdzieś tam coś jest. Tak, jak przychodzi wieczór to czasem nie ma czym oddychać. Ja tu mieszkam (pokazuje na okno) i czasami nie można okna otworzyć, bo sam dym!

(Grzegorz i Ania) – Trują nas po prosu, no co! Pałą g@*no. – A jak zaradzić nie wiem, niech straż miejska tym się zajmuje. Ludzie chorują i to ten smog jest tego powodem!

Monika - No nie podoba mi się to. Ale ogrzewanie jest drogie, ludzie w domu mają zimno, to palą byle czym. Niestety, w Polsce są takie ceny że…, a ludzie zarabiają tyle, że jeśli by i chcieli, to po prostu nie będzie ich stać na ekologiczne ogrzewanie, bo to kwestia wysokich rachunków co miesiąc i tyle.

Michał – No, jest jakieś tam zatrucie, okiem tego nie widać.

Ewa i Irek (z Poznania) - Jesteśmy na urlopie w Cieplicach, dobrze się wypoczywa, a o smogu nam nie mówią. Na razie nie jest źle. Teraz wiatru trochę jest i tego smogu nie czuć.

Ryszard – Latam samolotem i zawsze widzę jak to się dzieje. Brzydko to wygląda. W ten weekend nie, ale w poprzedni i jeszcze wcześniej przez smog nie było widać Jeleniej Góry. Nie jest to piękny widok. Powodem tego oczywiście jest palenie w piecach. Ciepłownie mają jakiś filtry, natomiast biedny mieszkaniec nad tym się nie zastanawia. Jak temu zaradzić? Istnieje elektrociepłownia, prawda? No, jaki problem? Myślę, że to jest najlepsze rozwiązanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (78) Dodaj komentarz

~bat 13-02-2017 8:11
nie ma problemu smogu w jeleniej górze? na ta chwile jestesmy drugim najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce! Zaden Śląsk, Kraków czy Łódź. Steżenie PM10 to 799ug/m3 (!) Dane z Looko2.. Zawsze był smog, ale to co dzieje sie teraz jest poza komentarzem mozliwym do napisania oficjalnie.
~iras 13-02-2017 8:14
Podłączyć mieszkania pod sieć miejską np.na ul. Bohaterów Września. Zrobić ankietę kto wyraża chęć?
~ja 13-02-2017 8:15
powiem tak... po I sze należy zakazać sprzedaży złej jakosci kotłów (chinskie i tpd.) po II ie nalęzy częściej badać węgiel na składowiskach opału, ponieważ może być złej jakości. po III ie edukacja ,edukacja !!!!! . dopóki ludzie ( pokroju PRL) bedą palic czym popadnie to tak będzie. mam nadzieję że pokolenie po 80 ym roku jest bardziej myslące i pali tym czym należy(nie śmieciami). pozdrawiam, Ps dziś na spółdzielczej i w cieplicach nic nie widać ...:(((( to znaczy że jest bardzo źle.
~ab+ 13-02-2017 8:36
Przed lat mieszkania ogrzewano PIECAMI KAFLOWYMI ,spalanie powoli a dym przechodząc przez kilka metrow kanałów pozostawial cząstki ,dlatego kominiarzemieli pełno roboty . Bezpośrednie spalanie było tyko w kuchni.Narzekacie na kominki ale te nowe są groźna te z przed wiekow mialy zawieszone kamienie nad paleniskiem ,raz do grzania wody,kumulacji ciepla a po rozgrzani stawaly się katalizatorem,dopalaczem .Sam miałe dawno piec CO z katalizatorami ceramicznymi.ymu na kominie nima.
~am 13-02-2017 8:44
Teraz wpisałem do wyszukiwarki - "zanieczyszczenie powietrza Jelenia Góra Ogińskiego"- bo tam jest automatyczna stacja pomiarowa i pokazało 229. Nigdzie teraz w Europie nie ma gorzej. Tylko w Chinach ,Indiach i Turcji jest miejscami gorzej.
~Mirek54 13-02-2017 8:44
Obniżyć ceny oleju opałowego i gazu. Ludzie palą g..wnem bo nie stać ich na gaz (opłata dystrybucyjna)i olej (akcyza rządu).Czyli są tanie źródła ciepła ale na 500+ rząd musi mieć !!!
~dodaćtrzeba 13-02-2017 8:53
I na utrzymanie katechetów,kleru ,kilkanaście miliardów rocznie .Ile pochłania Rydzyk ,Dziwisz ze swoimi śmiesznymi doktrynami .
~Adaśś 13-02-2017 9:12
REKORD EUROPY !!! Największy syf w Europie !!!! Jelenia Góra najbardziej zanieczyszczona !!!
~Karol 13-02-2017 9:17
Zmienić tego "specjalistę" od oznakowania drogowego (m.in. świateł). To jest naprawdę fachowiec. Mało kto tak potrafi zablokować miasto kilkoma sygnalizatorami świateł jak w JG. A jak wiemy samochody powietrza nie oczyszczają.
~Wojewodzka13 13-02-2017 9:37
Dane z wojewodzkiej w Cieplicach. PM10 - 612ug/m3 PM2,5 - 430ug/m3. Gdzie jest wladza?? Czy ktos to pilnuje? Dlaczego nie ma zadnych konsekwencji za palenie tym syfem??
~ 13-02-2017 9:45
sami sobie szkodzimy, auta na Zabobrzu parkujemy tylem do budynku ile spalin wydobywa się w chwili uruchomienia silnika nikt tego nie widzi przecież na osiedlu nie ma piecy
~ed 13-02-2017 9:50
90% ludzi w tym mieście powie ze problemu nie ma, że nic nie wiem, że żyje się dobrze, że ludzie biedni, że nie można karać, że winna jest władza, że smog zawsze był itp brednie. wniosek jest smutny - nic się nie zmieni bo ludziom na tym nie zależy.
~xc 13-02-2017 10:15
Dopóki będą ogrzewali chałupy węglem i drewnem,dopóty będzie smog.Samochody przyczyniają się do smogu tylko w 20% Amen.
~B+ 13-02-2017 10:18
Tu o smogu, a jakiś "yntelygent" nie wytrzymał i musiał dowalić komentarzem kościołowi.Jak w tej anegdocie, gdzie niektórym wszystko tylko z jednym się kojarzy.
~AB 13-02-2017 10:22
Nie do pojęcia! Nie ma u nas smogu ??? Po przekroczeniu granicy niemieckiej, po smrodzie palonego węgla i nie tylko, można poznać, że to już Polska. Nad wsiami i miasteczkami zalega czarna chmura. Podobny widok obserwują Ci, którzy wędrują w góry. A w JG ? - po 16 nie można otworzyć okna (oś. Orzeszkowa), śmierdzi palonym węglem nawet przez zamknięte. Oczywiście Ci,nawet sympatyczni i mili na co dzień sąsiedzi, którzy nie ogrzewają gazem nie widzą w tym problemu. Władze też wykonują ruchy pozorowane - można palić najgorszym miałem węglowym (ok. 600 zł za tonę), można eksploatować przestarzałe piece,brak rzetelnych pomiarów itp. Nie ma świadomości, jak palić, nawet węglem, żeby nie było czarnego dymu. Tłumaczyć o górnym spalaniu ? Kto chciałby tego słuchać i tak się tak trudzić.
~mat 13-02-2017 10:27
święta prawda dla 09:45, ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, a parkują tak dla własnej wygody , bo lepiej widzą przy wyjeżdżaniu. W zimie jeszcze grzeją silnik, jak odśnieżają.Nie wierzę, ze cokolwiek się zmieni. Co roku w Polsce przybywa 1 milion samochodów. Poprawy jakości powietrza nie będzie.
~am 13-02-2017 10:28
Teraz jest juz 307. Europa została daleko w tyle. Gonimy resztę świata.
~smoook 13-02-2017 10:28
Dzisiaj ze stacji kolo szpitala w JG poziom PM2,5 wynosi 225 oznaczony jako bardzo niezdrowy. Zrobcie sobie test odkurzaczem na waciku, wystarczy minuta zobaczycie co wdychamy ... W tv glosno o Krakowie itp, policja nosi tam maseczki a w JG jest duzo wieksze zapylenie ...
~AB 13-02-2017 10:31
Dopiero teraz przejrzałem zdjęcia uczestników sondażu. Świetny pomysł! Uwiarygodniają wyniki.
~AD966 13-02-2017 11:08
Smog minie ,będzie lato i 1 Listopada .Oglądaliście z dala dymy nad cmentarzami? W skali kraju setki tysięcy ton wszelkiej maści znicze.B+ za te pieniądze można wymienić wszelkie piece .Policz ile za ostatnie 27 lat zgarnęli. Od 1000 lat nas doją.
~wlan 13-02-2017 11:15
Nikt z zabierających głos nie zwraca uwagi na to co się dzieje z ciepłownią miejską. Wg mojej oceny jest to główne źródło emisji pyłów w Jeleniej Górze. Jej położenie w środku Jeleniej Góry, niski komin i, jak zaobserwowałem, najprawdopodobniej bardzo niska sprawność urządzeń odpylających jest przyczyną dużej emisji pyłów. Mimo interwencji w Inspektoracie Ochrony Środowiska nie widzę żadnej poprawy. A tak nawiasem mówiąc, kto wydał zgodę na takie położenie ciepłowni i na jakich warunkach? Czy faktycznie na takich, że wizualnie można je ocenić jako fatalne.
~palacz 13-02-2017 11:33
Komuś zależy na łyknięciu terenu PEC-u koło Tesco i dlatego nowszą kotłownię zlikwidowali,a w byłej Celwiskozie zreanimowali. to nie jest normalne,jak cała ta Polska zresztą.Z jednej strony mówi się o ekologii,a z drugiej nic się nie robi by było lepiej,wręcz odwrotnie.Gdzie się tylko da to drzewa wycinają,gaz i inne paliwa ciągle drożeją,ludzi doją.
~ja 13-02-2017 11:38
ciepłownia akurat ma bardzo dobry system filtrów,więc to nie oni truja. prawda jest taka że miasto strzeliło sobie w kolano sprzedając PEC firmie prywatnej, gdyby było nadal spółką miasta to przymusic większość domów, wsólnot itp. do ciepłowni..... niestety ktoś zrobił piękny uczynek i sprzedał PEC firmie prywatnej...... teraz to władze powinny odpowiadać za coś takiego!!!!
~ja 13-02-2017 11:46
Ciepłownia ma dobrej jakości filtry i inne urządzenia pozwalające na kontrolę tego co wydostaje sie z komina. Problem to mają władze miasta które sprzedały Pec spółce prywatnej.Gdy była spółka miasta można było przymusić do jaknajwiększej liczby przyłączeń do ciepłowni a teraz to firma prywatna więc mają to w du....e. oj władza się popisała..... a teraz panika i na szybko szukanie rozwiązania... niestety na szybko się nie da ,to są lata zaniedbań władz centralnych i rejonowych.!!!!!!!!!!!!
~miejscowy 13-02-2017 11:55
Piszecie że to palenie w piecach jest główną przyczyną smogu,a nasza sztandarowa firma ZORKA co zadymia Cieplice przez cały rok i znalazlo by się jeszcze wiele przykładów ale przecież oni dają miejsca pracy to im wszystko wolno.
~uzdrowisko 13-02-2017 11:56
W Cieplicach palą Janusze najpodlejszy wegiel i śmieci a dzisiaj można zobaczyć http://aqicn.org/city/poland/dolnoslaskie/jelenia-gora-oginskiego/ ze Jelenia góra jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w polsce. A Zawiła tańczy i opowiada farmazony, jestes dziadu odpowiedzialny za choroby i śmierć ludzi w tym miesce.
~Szczęściarz 13-02-2017 12:03
Na szczęście mieszkam na peryferiach miasta i u mnie niebo jest niebieskie, a śnieg jest wciąż biały. Będąc w centrum widzę szare niebo i czarny śnieg. Wszystko robię ,żeby jak najszybciej stamtąd odjechać .
~ja 13-02-2017 12:04
Ciepłownia ma dobrej jakości filtry i inne urządzenia pozwalające na kontrolę tego co wydostaje sie z komina. Problem to mają władze miasta które sprzedały Pec spółce prywatnej.Gdy była spółka miasta można było przymusić do jaknajwiększej liczby przyłączeń do ciepłowni a teraz to firma prywatna więc mają to w du....e. oj władza się popisała..... a teraz panika i na szybko szukanie rozwiązania... niestety na szybko się nie da ,to są lata zaniedbań władz centralnych i rejonowych.!!!!!!!!!!!!
~ 13-02-2017 12:06
Nie pomoze ,,Kawka'' ,ani inne formy dotacji dopuki miasto nie dofinansuje dopłat dla osób palących gazem lub pradem Mniej kosztowałłaby dopłata np.30% do rachunku za gaz lib prad w sezonie grzewczyma dla tych mieszkańców którzy udowodnią ,ze posiadaja tylko!!! ekologiczne ogrzewanie ,niż opłacanie wszelkich akcji zwalczających smog,urzadzeń do badań ,kar czy dopłat do piecy.Jak ludzie zapłaca za gaz tyle co za węgiel to sami chętnie odpoczna od szuflowania węgla .Jeleniogórzanie nie są bowiem bandą nieuków ,którzy z lubościa truja nasze miasto ,nas poprostu nie stac na ekologiczne myslenie ,bo przy tych cenach mediów musielibysmy mieszkać w igloo
~PanŚmierć 13-02-2017 12:12
1400-PM10, 800PM2,5 Cieplice/ 900PM10,500PM2,5 Wojewódzka. Takie pomiary widzę często a śledzę to od dawna. Co to powoduje ? Inwersja- Kotlina, Zabobrze- Orle... zablokowanie tuneli powietrznych. Ogrzewanie ludzi i to czym palą. Teraz więcej aut i budowli.
~kokospoko 13-02-2017 12:14
UMIERAJCIE głupcy za polski węgiel.
~kkk 13-02-2017 12:21
pan smierc gdzie odczytujesz te wskazniki?
~ 13-02-2017 12:34
http://www.looko2.com/tracker.php?search=5ccf7fc2577c
THX1138 13-02-2017 12:59
dziwne że nikt nie zauważył, że w naszym mieście jest o wiele za dużo sygnalizacji świetlnej a w ogóle nie ma kładek dla pieszych no i samochody stojące w korkach produkują spaliny , jest jeszcze problem mości paniczów co to do sklepy parę metrów samochodem podjeżdzają
~xs 13-02-2017 13:00
Na peryferiach świeci słoneczko i zero smogu,pozdrawiam szczęściarzy którzy tam mieszkaja.Ad od Zabobrza ściana smogu i ciemności..im bardziej w miasto tym gorzej.Sami sobie zgotowaliście ten klimat.
~zakazy 13-02-2017 13:32
Ogrzewanie gazem rowniez odprowadza spaliny do atmosfery. Ogrzewanie pradem wiadomo ile kosztuje. Elketrocieplownia rowniez pali weglem watpliwej jakosci. Jedynym rozwiazaniem jest tania energia ekologiczna. Farmy wiatrowe. Baterie fotowoltaniczne. Zwyklymi zakazami "bo tak" sie nie da.
~ 13-02-2017 13:41
Gdy jest mróz to w kotlinie śmierdzi dymem. Jdentyczny smród jest jak pamiętam od 55 lat. Kiedyś to nazywano smrodem teraz smogiem.
~Flora 13-02-2017 13:55
W Jeleniej Górze walczymy ze smogiem za pomocą wycinki wieloletnich drzew. Właśnie na Zabobrzu przy dawnym boisku przy ulicy Różyckiego /okolice poczty i biblioteki Filia nr 3/ wycięto ich kilka . Głupota ludzka nie zna granic. !!!!
~ZX 13-02-2017 14:27
Tylko elektrownie atomowe i ogrzewanie tanim prądem,ewentualnie gazem jest w stanie uratować ten śmierdzący dymem kraj.Dla przykładu w takich Włoszech jakbyś zainstalował w chałupie piec na węgiel to byś jeszcze tego samego dnia musiał go rozebrać i wywieźć na skup złomu ,bo takie piece są zakazane w większości Europy Zachodniej i powoli nawet w Czechach.A w polandeszu nadal sredniowiecze,do tego chołota pali śmieciami pod osłoną nocy
~Kto mi objaśni 13-02-2017 14:38
ten fakt,ze w JG smog jest również latem, a wtedy raczej ludziska ani podłym węglem ani oponami nie palą? A oto sytuacja : JG - stara substancja mieszkaniowa , WP, starzy ludzie, ogrzeqanie głownie piece. Na parterze mieszkające gorsi - palą węglem, na I p. Lepsi lo, tym się powodzi, mają CO na gaz. Tym na górze śmierdzi i ubliżają tym na dole,że palą węglem.Ci na dole palą oszczędnie ( niska emeryt).,no na całe mieszkanie może 10 kg węgla. A ci Lepsi na górze mają ,a co !, za to cztery mocno dojrzałe auta w tym jeden na ropę dostawczak. Lepsi codziennie grają na samochodzich silnikach 15 -20 minut dymią i kopcą. Potem Lepsi szt. 2 -on i ona ,ładują się do 2 różnych aut ,aby dojechać do pracy w tym samym miejscu( swoja firma ) , gdzie ona tam siedzi a on jeżdzi i potem wracają raz
~ab+ 13-02-2017 14:40
Flora ,,,,a zwłaszcza teraz jak takie pięknie zazielenione !
~kokospoko 13-02-2017 14:41
Janusze w Cieplicach przyzyczaiły sie do darmowego ciepełka i pala najpodlejszy wegiel i śmieci. Potem przy wódce opowiadają, że 200 zł sezon grzewczy go kosztował. TERAZ WOLSKA.
~kto mi objaśni 13-02-2017 14:44
cd. z 14.38 ale każde w swoim aucie do domu. Potem wieczorne granie silników ( po co ?). A że śmierdziuchom węglowym śmierdzą p..rdy aut, które dziadkami , gdyby to u aut możliew było, mogłyby zostać. No i proszę mi objaśnić kto tu większym śmierdzielem jest, państwo Lepsi czy Gorsi . Lepsi p..rdzą autami 365 dni/rok , w piątek .swiątek czy niedzielę. Gorsi palą w piecach ,góra 100 -120 dn/rok ?i.
~Taka prawda 13-02-2017 15:03
Winę też należy zwalić na tych gamoniów którzy skutecznie utrudnili przejechanie przez Jelenią Górę i celowo poustawiali tak światła że są korki na mieście. Porobili na bocznych drogach w skrzyżowaniach czujki które to w godzinach szczytu skutecznie blokują przejazd. Co za tym stoi to to że auta 15 minut dłużej przejeżdżają przez miasto i zanieczyszczają powietrze w naszym regionie. Przestańcie pisać bzdurnie jakby to była wina tych palaczy pieców bo niestety auta bardzo też zanieczyszczają powietrze.
~Taka prawda 13-02-2017 15:05
Dodać należało by to że Lasy Państwowe kradną drzewa z lasu i jest ich już 1/3 mniej w naszej kotlinie Jeleniogórskiej. Dotyczy się to też Karkonoskiego Parku Narodowego gdzie też drzewa tną i nawet te zdrowe. Dlatego mamy zanieczyszczone powietrze.
~marik1234 13-02-2017 15:17
Pan Redaktor niech nad polskim językiem popracuje jak chce robić sondy uliczne.
~Ciepliczanka2 13-02-2017 15:29
A w Cieplicach wody termalne o temp. ok 90st.C!!! Czy tego skarbu nie można wykorzystać do ogrzewania choćby Cieplic, które są uzdrowiskiem, a gdzie powietrze często gorsze niż na pozostałym terenie Jel.Góry. Zapewne to spora inwestycja, ale za to ile korzyści!!
~wlan 13-02-2017 15:32
Do 12:06. Każde wsparcie Miasta bym popierał. Jednak zwróć uwagę, że Miasto nie decyduje się nawet (brak wyobraźni czy głupota?) na gazyfikację osiedli. Przykład - Goduszyn pozbawiony dostępu do gazu przewodowego. To jest XXI wiek w Jeleniej Górze. Nic mi też nie wiadomo o wykorzystaniu wód termalnych do ogrzewania Cieplic. Czy chociaż w tym temacie się coś się dzieje? Do ja. Może ciepłownia dysponuje dobrymi filtrami. Ale czy je prawidłowo eksploatuje? Z mojej obserwacji wynika, że nie. Warto także zwrócić uwagę na to co wydostaje się z komina po 22.
~Ttt 13-02-2017 16:11
Sami znawcy,specjaliści,fachowcy i eksperci w dziedzinie.Zenada
~max 13-02-2017 16:13
Niemcy zamknęli tartak w Sobieszowie i nasze drzewo wożą do siebie. My musimy kupować ukraińskie i ogólnie wschodnie. A zbędnego drzewostanu mamy co nie miara. Zaś smog jest wynikiem braku porządnej miejskiej elektrociepłowni.
~Kto mi objaśni 13-02-2017 16:15
Nie jestem z Zabobrza więc nie wiem , ale domyślam się,że w okolicach Ogińskiego nikt nie pali w piecach . To skąd się tam niezdrowe powietrze wzięło ? 35 LAT TEMU na studiach ,z ust profesorów od ochrony środowiska słyszałam ,że słabość powietrza na Dolnym Sląsku najbardziej związana jest z tym,że kotliny, że okresowo niesprzyjające wiatry, nasze niskie kominy zakładów przemysłowych a i niestety , wysokie kominy sąsiadów . Emisje ich pyłów sięgają naszych terenow, a i nasze pyły do tego.. Po 35 latach, słyszałam od moich dzieci -studentów,że słyszały od swoich prof. podobne treści. Popatrzyłam na mapkę Polski odnośnie tematu i czerwono jest na granicach cł. zach. Na wschodzie kraju, drodzy państwo, ludzie do tej pory palą w piecach i kuchniach,nawet w lecie ! I co ?Jest zdrowo
~max 13-02-2017 16:17
Tylko jelenia jest miastem pozbawionym inteligencji wśród liderów i dlatego takie są koszta życia - w tym zdrowotne.
~KRECIK 13-02-2017 16:27
Co wy pier.....? W Krakowie większy smog,a auta tylko 6% maja udziału w tym zanieczyszczeniu. A gdzie jelenia do krakowa????
~do taka prawda z 15.03 13-02-2017 16:59
Samochody oczywiscie, ze zanieczyszczaja powietrze, ale za bardzo duze zwiekszenie emisji pylow pm2,5 oraz pm10 odpowiadaja zimowa pora glownie piece a konkretniej paliwo niskiej jakosci wrzucane do nich. Sami sobie smrodzimy i sami siebie zabijamy. Czesto widze jak (nawet latem) kopca niektore benzyniaki i ropniaki, to sie zastanawiam, ktora stacja diagnostyczna podbila przeglad.. polska - kraj zlodzieji i oszustow. To w jakim kraju zyjemy zalezy glownie od nas samych.. u nas jest za duzo osob przedsiebiorczych (czyt. cwaniakow)
~do krecik 13-02-2017 17:01
zerknij sobie na dane z gioś lub looko2.. i jeszcze raz napisz gdzie jest znacznie wieksze zanieczyszczenie.. sprawdz i pozniej napisz..
~lolo pindolo 13-02-2017 17:26
Zobaczycie jaki będzie smog dzisiaj w nocy. Wystąpiły idealne warunki dla inwersji temperaturowej tj. wysokie ciśnienie i pogodna noc. Janusze już szykują tapczany i opony na dzisiejszy wieczór. Dzieci niech zostana lepiej w domu.
~Bambo 13-02-2017 17:45
W Krakowie jest smok wawelski. W Jeleniej Górze smog - jeleniogórski. Może by tego smoga sprzedać jako produkt eksportowy do innych części świata?...Halniaczek też czasem wieje nad Kotliną. Może nasi dzielni i asertywni politycy (bez wyróżnienia ugrupowania) zastanowili by się jak stworzyć większa ilość wiatru no i zawrzeć odpowiednie umowy....
~ 13-02-2017 17:55
Tak smog jest był i będzie a dlaczego , dlatego że Niemcy którzy kiedyś zamieszkiwali kotline i stworzyli zakłady chemiczne papiernicze itp mieszkając w kotlinie i opalając tradycyjnymi metodami wiedzieli że zabudowa naturalnego wentylatora Jeleniej Góry jest niemożliwa a nasi planiści zbudowali największy komin wentylacyjny kotliny Jeleniogórske
~obwodnica 13-02-2017 18:30
kontynuacja obwodnicy -od ul. Sudeckiej do ul.Spółdzielczej - zmniejszyła by i zanieczyszczenia i hałas dla kilkudziesięciu tysięcy ludzi w Śródmieściu i na Zabobrzu ALE ZWIĘKSZYŁA BY TE ZJAWISKA W SĄSIEDZTWIE DOMU SZEFA KOMISJI ANTYSMOGOWEJ; więc będą robione wszystkie inne drogi a o tej zapomnijmy
~xx 13-02-2017 18:58
Zrobić dobre ceny za c.o, podłączyć ludzi do sieci miejskiej i po temacie.
~ZX 13-02-2017 20:10
Co tacy zdziwieni że na zabobrzu jest smog mimo że bloki nie mają kominów??Myślicie że smog stoi w miejscu?NIE, smog potrafi rozprzestrzeniać się na kilka,kilkanaście km ,wszystko idzie z centrum miasta a nawet okolicznych wichur,gdzie palą tym co im w łapy wpadnie.
~anonim 13-02-2017 20:30
I znalazł się taki, co o smog oskarza księży.- TOTALNY GLUPEK
~Największy smog z papierosa 13-02-2017 20:37
Mieszczuchy przestańcie palić fajki.
~Tadeusz50 13-02-2017 20:48
Proszę bardzo, miasto może coś zrobić. W kamienicach komunalnych są piece kaflowe, ludzie palą węglem. Za 60 metrowe mieszkanie płacimy 700 zł. Kamienice nie są remontowane mimo tak wysokich czynszów. Jaki wniosek? Za pieniądze, które miasto uzbierało przez kilkadziesiąt lat, można wszystkie piece wymienić na ogrzewanie, które nie będzie tak szkodzić srodowisku.
~Stigede 13-02-2017 20:56
a u nas jest smok Jelonek :0
~ 13-02-2017 21:03
ale się uparli aby zamknąć Polskie kopalnie macie racje s......y nie jesteście warci aby mieć swój przemysł jakiś s......l pisze tu aby przerobić ogrzewanie na gaz a ja się pytam was d...le na jaki gaz Polski nie a więc na jaki Ruski a więc wiemy kto tak judzi przeciw Polskim kopalniom
~B+ 13-02-2017 21:49
Piszą o tym smogu niemal codziennie, jakby to teraz stał się takim wielkim problemem.Smog był w zeszłym roku, był trzy, pięć, dziesięć i trzydzieści lat temu.
~znawca 13-02-2017 22:35
Nuda. Eko terroryzm atakuje.
~ 13-02-2017 22:52
znaleźli se k....a temat zastępczy pokroju "Mamy Madzi"
~ten co nie ma pieca 13-02-2017 22:53
Niewiedzą ludziska jak palą w piecach plastik? Ten co choć raz spróbował spalić butelkę zaciapał sobie piec .Ile się natrudził by pozbyć sie zastygłej plastikowej masy?Takie głupoty wypisujecie na temat smogu z drewna że wszystkie żaby rechoczą ze śmiechu!!!!
~Ziutek Wentylek 13-02-2017 22:55
Problem smogu powstaje nie tylko dlatego, że pali się czym popadnie. Problem stwarza również, "wietrzenie" kotliny. Im wyższa zabudowa, tym wietrzenie słabsze, co idzie za tym, mniej "wiateru" rozprasza szkodliwe i niepożądane pyły co prowadzi do akumulacji tych pyłów w jednym miejscu. To, że ludzie palą byle czym to inna sprawa, ceny węgla, koksu, drewna idą w górę a ludzi nie stać niekiedy na ciągłe palenie węglem, więc jest jak jest. "Janusze" palą czym się da, żeby zaoszczędzić i zmniejszyć koszta utrzymania, nie pomogą tu, żadne dotacje i inne zabiegi a tyn bardziej karanie czy przymus zmiany kotłów na nowsze i lepsze, tylko zwyczajnie obniżenie podatków i przywrócenie normalności, oraz pomyślenie (jakiś patent?) nad tym jak można zwiększyć wietrzenie kotliny. Pozdrawiam
~Yrezi Rewor 14-02-2017 8:17
Kraków, o którym tak wiele mówi się w kontekście złego stanu powietrza... Tam występuje jedynie smok..:-) W Jeleniej Górze to już jest smog! Jednak, tak na poważnie... W Jeleniej powietrze jest najgorsze w kraju!!! Cóż, takie są "uroki" miasta leżącego w kotlinie... Właśnie z powodu złego stanu powietrza, bardzo często uciekam do swojego drugiego domu na przedgorzu Izerskim...
~Yrezi Rewor 14-02-2017 8:23
Fotografia nr. 1 Przełęcz Komarnicka. Piękne miejsce:-)
~marysia 1 14-02-2017 8:25
moim skromnym zdaniem należałoby zamknąc markety i galerie w niedziele to chociaz w niedziele nie byłoby tyle aut na drogach i miasto trochę by się wywietrzyło . ktoś napisał ze z aut tylko 20% niby nie dużo ale jak wiele . może ludziska przestaną krążyć swoimi samochodami po mieście w niedziele i szukać szczęścia w sklepach . wyjść na spacer do lasu lub na rower lub siedzieć w parku lub na działeczce kto jak woli i nie odpalać swoich zdezelowanych auteczek w niedziele żeby inni mogli oddychać czystym powietrzem . TAKIE MAM ŻYCZENIE !!!
~Don Smog 14-02-2017 8:33
Oj tam oj tam co zrobić ! Obwodnica miasta biegnie przez środek Zabobrza, do tego n..rane świateł a średni wiek aut to 15 lat. Dzisiaj być EKO to trzeba być bogatym : hybrydy drogie, gaz i olej opałowy bardzo drogie co otrzymasz w zamian ? Nic, bo będziesz wąchał smród z komina sąsiada i klekoczącego diesla na podwórku
~Don Smog 14-02-2017 8:59
Oj tam oj tam co zrobić ! Obwodnica miasta biegnie przez środek Zabobrza, do tego n..rane świateł a średni wiek aut to 15 lat. Dzisiaj być EKO to trzeba być bogatym : hybrydy drogie, gaz i olej opałowy bardzo drogie co otrzymasz w zamian ? Nic, bo będziesz wąchał smród z komina sąsiada i klekoczącego diesla na podwórku
~Obwodnica ? 14-02-2017 10:45
Obwodnica??? Jak sama nazwa wskazuje obwodnica obwodzi, czyli biegnie po obwodzie miasta ! Ani Jana Pawła nie jest obwodnicą, ani nie będzie nią planowana - przecież obie biegną przez miasto ! Ta nowa między dwoma osiedlami, w tunelu pod trzecim i wyjdzie obok US i na słupach pobiegnie do drogi na Szklarską. Czy miasto stać na utrzymanie tunelu ? Ktoś zdaje sobie sprawę z kosztów oświetlenia, wentylacji itp. ? Miasta nie stać na utrzymanie nowo wybudowanych dróg a planuje tunel ? Przecież to nie Alpy, nie można minąć wzgórza ?
~ 16-02-2017 21:52
Nie było UE nie było smogu, jest UE i nagle wszystkim od........ło! 85% zakładów pozamykane , zużycie węgla minimalne i smog nas wykańcza...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group