Sobota, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 5605
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeleniogórskie lasy komunalne po kataklizmie

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 3 listopada 2017, 10:34
Aktualizacja: 22:35
Autor: MPGK
Fot. Użyczone/MPGK
Straty spowodowane przez orkan „Grzegorz” są dużo większe, niż się początkowo spodziewano. Inwentaryzacja wykazała, że wicher zniszczył ponad 3500 drzew, rosnących w lasach komunalnych Jeleniej Góry! Kataklizm objął około 3 hektary. – 3500 drzew planowo byśmy wycinali prawie dwa lata – mówi leśniczy Jerzy Chitro, pracownik MPGK. – Runęły jednego dnia. Najwięcej zostało powalonych świerków, ale ucierpiało także wiele buków i dębów.

Najbardziej połamane zostały drzewa rosnące w okolicy Wzgórza Gapy i w rejonie Perły Zachodu - na Górze Siodło. Usuwanie skutków nawałnicy potrwa do marca 2018r. Codziennie zajmować się tym będzie kilkunastu pracowników MPGK. Najpierw doprowadzą las do porządku, a nastepnie dokonają jego odnowienia poprzez nowe nasadzenia. Problemem może być, jak zwykle, finansowanie zadania.

Lasy komunalne zajmują w Jeleniej Górze ponad 500 ha. Największe znajdują się przy drodze na Zgorzelec w okolicach Siedlęcina - ponad 400 ha oraz w sąsiedztwie nowego cieplickiego cmentarza - ponad 100 ha, Na co dzień zajmuje się nimi dwóch pracowników MPGK - leśniczy i podleśniczy.

Straty spowodowane ostatnią wichurą są największe od 2007 r. gdy przez Jelenią Górę przeszedł orkan Ksawery.

- Jeleniogórzan prosimy o ostrożność i niewchodzenie w głąb lasów - mówi Jerzy Chitro. - Nie jest to teraz bezpieczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group