Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 2131
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeleniogórski Ratusz do remontu

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 24 sierpnia 2017, 7:26
Aktualizacja: Sobota, 26 sierpnia 2017, 8:03
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Remont budynku ratusza pomału staje się coraz bardziej realny. Władze miasta uzyskały już na ten cel pierwsze dofinansowanie, jednak na tym nie chcą poprzestać. Starają się jeszcze o kolejne środki. Z tego co się dowiedzieliśmy ten pomysł i tak przejdzie do fazy realizacji– przy wsparciu unijnych środków czy bez.

Obecny budynek ratusza wybudowany został w 1749 roku i jest siedzibą władz samorządowych oraz administracyjnych naszego miasta. Ostatni większy remont przeszedł w latach 1957-1959. Od tamtej pory na jego wygląd miał wpływ już tylko czas, co bez większych problemów dostrzeże nawet mniej wprawne oko. Dlatego w zeszłym roku podjęto decyzję o generalnym remoncie Ratusza, zwłaszcza, że nadarzyła się okazja uzyskania dotacji na ten cel. Rozpoczęło się kolejne rozdanie unijnych środków i właśnie przy ich wsparciu władze miasta chciałyby przeprowadzić inwestycję. Projekt otrzymał już pierwsze dofinansowanie, drugie z Lokalnego Programu Rewitalizacyjnego pomału się rozstrzyga.

- Czekamy teraz na ocenę - mówi Jerzy Łużniak zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Jesteśmy już po ocenie formalnej, czekamy na ocenę merytoryczną, a później strategiczną. Wszystko jest na dobrej drodze. Może nie otrzymamy dofinansowania na przeprowadzenie całej inwestycji, jednak liczymy na 85 proc. wsparcie. Jeśli nie, będziemy musieli sobie sami poradzić.

Kwota remontu nie jest mała, mowa o prawie 6 milionach złotych, tyle szacunkowo pochłonąłby remont budynku Ratusza. Władze miasta planują nie tylko prace na zewnątrz: położenie nowej elewacji czy wymianę stolarki okiennej, ale również w środku: wymianę instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Prace dosięgłyby także wieży ratusza.

- Będziemy chcieli udostępnić wieżę dla grup zorganizowanych, także jak się zbierze kilka osób będzie możliwość wejścia- zapowiada Jerzy Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ 24-08-2017 8:01
A winda na wieże będzie ?
~ 24-08-2017 8:02
Grup zorganizowanych? Czyli Nacjonalistycznych? Kościelnych? I innych pro narodowych?
~gluś 24-08-2017 8:15
super informacja, bo Ratusz to przecież wizytówka miasta ale trzeba tez pomyśleć o dostosowaniu go do potrzeb osób z niepełnosprawnością, może salę obrad Rady Miasta przenieść tak by osoby np. na wózkach inwalidzkich także mogły się na takie obrady dostac
~zaboberek 24-08-2017 9:32
"Jak cię widzą,tak cię piszą",najwyższy czas na remont,bo jego wygląd (ratusza)nie był naszą chlubą.Mam nadzieję,że w przetargu nie wygra firma,która na dzień dobry zaproponuje najniższą cenę(a po rozpoczęciu prac,wystąpi o aneks do umowy,który podniesie cenę wykonania o 50%),tylko firma,która może się pochwalić fachowością i tradycjami w tym zakresie.
~Leo 24-08-2017 9:33
Słuszny kierunek ma nasza partia !!!
~sarna 24-08-2017 10:51
Nie tylko Ratusz powinni remontować ale całe jego otocznie czyli budynki mieszczące się przy rynku.
Małgorzata Antonowicz 24-08-2017 11:14
a kamieniczki ? też wymagają remontu
~mich 24-08-2017 13:39
Piękny ratusz w otoczeniu odrapanych kamieniczek!!!!!!!!
~ddd 24-08-2017 14:37
A może jelonka zajmie się kwestią kamieniczek? Z tego co wiem są to różne wspólnoty. Kto im sprzedał te kamienice? A jeśli już sprzedał, to dlaczego nie ma OBOWIĄZKU ich remontu? Podczas teatrów byłem świadkiem jak turyści mówili "Ale bieda. Porażka. Patrz jak to wygląda (o kamienicach)"
~Tomasz Miroszkin 24-08-2017 15:31
Czas najwyższy, oby nie skończył jak ten w zamierzchłych czasach gdy Hans Rischmann przepowiedział jego zawalenie i tak się stało. http://jbc.jelenia-gora.pl/Content/15851/JEL_16529_2014_Hans-Rischmann---lat_hans_rischmann.pdf
kazimierzp 24-08-2017 16:05
@~ddd. Kiedyś była ulga 50% jak kupowało się "zabytek". Za to musiało się wykorzystać te zaoszczędzone środki zainwestować w remont zabytkowej kamienicy. Kilkanaście lat temu "przekomarzanie" między radnymi Prystromem i Dziedzicem spowodowało że miasto sprzedaje użytkownikom komunalnym za 1 %. Bez żadnych uwarunkowań. Dzisiaj nabywcy atrakcyjnych lokali za 1 % mają pretensję że miasto nie remontuje ich "zabytkowych" kamienic. Nie wiedzą, lub nie chcą wiedzieć że własność oznacza 100 % odpowiedzialność za swoje mienie. Dlatego gońcie współwłaścicieli wspólnot!
~propozycja 24-08-2017 16:40
wyremontować ratusz i zmienić jego funkcje na kulturalno - konferencyjną- itp. Urząd miasta wraz z wszystkimi wydziałami przenieść do galerii zlokalizowanej na starym mieście. Są windy, schody ruchome, itp. Mieszkańcy nie będą biegać po różnych ulicach i szukać wydziałów. Wszystko będzie w jednym miejscu!!!!Warto odkupić ten pusty budynek po galerii.
~ddd 24-08-2017 17:01
Dziękuję Panie Kazimierzu za odpowiedź - i podanie konkretnych radnych, informacji... A czy my, jako mieszkańcy Jeleniej Góry, możemy coś zrobić? Nie wiem - nie znam się na tym. Napisać skargę na właścicieli wspólnot? Zainteresować Radę Miasta (może ona coś z tym zrobić?) A czy remontując ratusz wyremontowany zostanie jeleń (łącznik między ratuszem a 7 domami)? A tak do tematu - ratusz to wizytówka miasta. Tak samo jak Plan Ratuszowy, kamienice. Powinny być w jak najlepszym stanie. Dlatego podpisuję się obiema rękoma pod tym remontem!
~Jel.. 24-08-2017 21:59
najwyższa pora bo wygląda okropnie-jaki pan taki kram
~Mieszkanka centrum 25-08-2017 3:07
Nie wszyscy kupili za 1% wartosci. Ja kupilam za pelna cene 5 lat temu i wlasnie wtedy zawiazala sie wspolnota. Na koncie wspolnoty bylo 0 zl, wlasnie od zera zaczelismy zbierac pieniadze a to na dach a to na okna a teraz na drzwi wejsciowe i klatke schodowa. Kamienice przejelismy od miasta w stanie ruiny. Zgadzam sie ze mieszkania nie powinny byc sprzedawane za 1% wartosci ,poniewaz ludzie bez pieniedzy powykupowali te mieszkania, powinni dostac mieszkania zastepcze a te miasto powinno wyremontowac i sprzedac po rynkowej cenie. Po pierwsze miasto mialo by pieniadze po drugie kamieniczki byly by wizytowka miasta a po trzecie ludzie ktorych nie stac na mieszkanie w centrum nie blokowali by inwestycji. W kazdym miescie na zachodzie, mieszkania w centrum sa mieszkaniami prestizowymi .
~gigaset 25-08-2017 6:34
Cytowany przez Kazimierzap pan RP, jest jescze większym szkodnikiem niż PiS. Przypomnę, że podobnie jak PiS dzisiaj z populistycznymi hasłami walki z galeriami zablokował u wojewody budowę galerii pomiędzy ulicami 1 Maja i Kilińskiego. Myślę, że centrum Jeleniej wyglądało by dzisiaj zupełnie inaczej. Ta galeria to były realne działania władz (czytaj znienawidzonych ELIT) żeby ożywić centrum.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group