Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 8801
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórscy uczniowie wzorem dla krwiodawców

Piątek, 9 listopada 2012, 11:07
Aktualizacja: Sobota, 10 listopada 2012, 7:53
Autor: Angela
Jelenia Góra: Jeleniogórscy uczniowie wzorem dla krwiodawców
Fot. Angela
Tłum młodych ludzi stawił się wczoraj (08.11) pod gabinetem jeleniogórskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, by oddać krew dla potrzebujących. – Jelenia Góra słynie z tego, że uczniowie są najbardziej aktywni w oddawaniu krwi w całym regionie naszego działania – mówił Adam Jawny z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.

Akcja oddawania krwi w ramach Młodzieżowego Honorowego Krwiodawstwa w tzw. „Budowlance” została zorganizowana przez Annę Domagałę, szkolną pielęgniarkę już po raz czwarty.

- Nie musieliśmy specjalnie namawiać młodzieży do włączenia się do akcji, sami chętnie zgłaszają się i chcą pomagać innym – mówi Anna Domagała. – Są to przede wszystkim nasi uczniowie, ale również młodzież z innych szkół – dodaje A. Domagała.

Wielu młodych ludzi oddawało krew po raz pierwszy. Wśród nich byli m.in. Justyna Białas, Kasia Sobańska czy Michał Buczyński. Niektórzy początkowo bali się igły, ale po oddaniu krwi zgodnie twierdzili, że: nie taka igła straszna, jak się wydawało. Co ważne, zapewniali, że w akcji brali udział pierwszy, ale nie ostatni raz.

- Już od godziny ósmej ustawiały się kolejki pod gabinetem. Nie spodziewaliśmy się, że będzie aż takie zainteresowanie – mówi Emilia Rydzy, uczennica III LO. – Dlaczego chcemy oddawać krew? Wielu z nas miało w rodzinie osoby, które tej krwi potrzebowały np. po wypadkach. Pozostali robią to z potrzeby serca żartując, że zależy im na dostaniu czekolady. Tak naprawdę oddanie krwi to 10 minut, a można zrobić tak wiele dla innych. Myślę, że mobilizujemy się wzajemnie. Uczniowie widząc tłum na korytarzu, podchodzą i pytają o co chodzi i dołączają się – dodaje E. Rydzy.

Lekarz Adam Jawny podkreśla, że mimo zaangażowania młodych ludzi, wciąż tej krwi brakuje. Dlaczego?

- W porównaniu do lat 80-tych ilość oddawanej krwi spadła o około 50 – 60 procent. Z czego to wynika? Gros młodych ludzi wyjechało zagranicę i nie ma chętnych do oddawania krwi. Dlatego apelujemy, by ci, którzy mogą, oddawali ją, bo jak wiemy nie da się jej niczym zastąpić, a ona ratuje ludzkie życie – dodaje Adam Jawny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group