Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8870
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jelenia Góra oświecona

Czwartek, 9 lipca 2009, 15:49
Aktualizacja: Piątek, 10 lipca 2009, 20:57
Autor: Mar
Jelenia Góra: Jelenia Góra oświecona
Fot. Mar
Miejscy rajcy wysłuchali podczas ostatniej przedwakacyjnej sesji propozycji Roberta Futerhendlera szefa Festiwalu Światła, aby miasto przystąpiło do międzynarodowego stowarzyszenia LUCIA od łacińskiego słowa Lux czyli światło, a po angielsku rozpisuje się jako: Lighting Urban Community International Association.

- Do stowarzyszenia należy 55 miast na całym świecie, które w szczególny sposób doceniają znaczenie światła, które też u siebie organizują festiwale i inne imprezy których głównym elementem jest światło – wyjaśniał Robert Futerhendler.

– My już przystąpiliśmy do organizowania 2 Festiwalu Światła, który już teraz możemy zapowiadać, jako większy niż ubiegłoroczny. Chcemy, żeby brała w nim udział cała kotlina jeleniogórska, która stanie się w te dni Salonem Światła. Dlatego proszę państwa radnych o zgodę na przystąpienie do tego stowarzyszenia, które mocno wspiera wzajemnie swoich członków, a w którym jest między innymi, Mediolan, Filadelfia czy francuski Lyon, gdzie odbywa się największa tego typu impreza na świecie.

Członkami stowarzyszenia są też największe światowe firmy zajmujące się oświetleniem, jak Philips, Thorn Lighting czy firma Schreder.

Miasto będzie promowane obok pozostałych członków stowarzyszenia, we wszystkich materiałach wydawanych przez LUCIA przy okazji festiwali, spotkań, wydarzeń. Roczny udział miasta w stowarzyszeniu kosztować będzie około 2 tysiące euro. Wysokość składki zależy od wielkości miasta i krajowego PKB. Jelenia Góra byłaby pierwszym polskim miastem należącym do tej organizacji.

Kolejnym powodem dla którego przystąpienie do stowarzyszenia byłoby korzystna dla Jeleniej Góry to możliwość dostępu do środków unijnych przeznaczonych na inwestycje w nowe i oszczędne technologie, w tym oświetleniowe.

- Nie mam nic przeciwko przynależności do stowarzyszenia – mówił radny Józef Sarzyński - Jelenia Góra należy do różnych stowarzyszeń i z tej przynależności niewiele, lub wręcz nic nie wynika. Jak chociażby Dolny Śląsk w Unii Europejskiej, które ma biuro w Brukseli. Co wynikło dobrego dla nas z tego, że płacimy tamtą składkę? Uważam, że umieszczanie herbu Jeleniej Góry w materiałach tego stowarzyszenia to taka sobie korzyść.

- Jeśli przystąpimy do stowarzyszenia to członkowie na pewno będą wspierać nas przy projektach – wyjaśnia Robert Futerhendler – do zdobycia są duże pieniądze, o których wie niewielu beneficjentów, a dostęp do nich jest warunkowany między innymi przynależnością do niezależnych stowarzyszeń, takich jak LUCIA.

- To bardzo ekskluzywne stowarzyszenie, bardzo dobrze postrzegane w świecie – mówił prezydent Jeleniej Góry, Marek Obrębalski – uważam, że to atrakcyjna oferta, z której powinniśmy skorzystać. Radni zapoznali się z nią, a projekt uchwały o przystąpieniu przedstawię radzie na pierwszej, powakacyjnej sesji pod koniec sierpnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group